Przejdź do treści

Poród naturalny- ile czasu potrzeba na rozwarcie?

Czas czytania: 3 minut

Rozwarcie szyjki macicy jest jednym z głównych sygnałów mówiących, że zaczął się poród. Szyjka rozwiera się, aby główka dziecka mogła się przez nią przecisnąć. Zwykle rozwarcie sięga do 10 cm, czyli tyle ile ma średniej wielkości grejpfrut. Nie ma co ukrywać, że poród łączy się również ze skurczami, które mogą być bolesne, ale ich regularność również mówi, ile zostało czasu do porodu.

Etapy porodu

Pierwszy etap porodu dzieli się na dwie części: fazę utajoną i aktywną.

Utajona faza porodu

Można ją traktować bardziej jako etap przygotowania do porodu. Gdy rodzisz po raz pierwszy, ten etap może być dłuższy w porównaniu z każdym kolejnym porodem.

Na tym etapie skurcze nie są jeszcze tak silne i regularne. Szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu.

Szyjka macicy to dolny otwór macicy, który unosi się i rozszerza, aby zwiększyć miejsce dla dziecka.

Aktywny etap porodu

Uważa się, że kobieta znajduje się w aktywnej fazie porodu, gdy szyjka macicy rozszerza się do 5- 6 cm, skurcze zaczynają się wydłużać, są coraz silniejsze i częstsze.

Okres aktywnej charakteryzuje się bardziej regularnym rozwieraniem szyjki macicy co godzinę. Na tym etapie możesz spodziewać się silniejszego rozwarcia szyjki macicy.

I etap porodu

poród

Nie ma dokładnych reguł określających, jak długo trwa faza utajona i aktywna. W aktywnej fazie porodu rozwarcie może wynosić od 0,5 cm do 0,7 cm na godzinę.

Tempo, w jakim rozwiera się szyjka macicy, zależy od tego w której ciąży jesteś. Matki, które rodziły wcześniej, zwykle rodzą szybciej.

Wraz z początkiem aktywnej fazy porodu możesz spodziewać się regularnego rozszerzania co godzinę. Wiele kobiet nie ma regularnego rozszerzenia, dopóki nie osiągną 6 cm rozwarcia, a pierwszy etap porodu kończy się, gdy szyjka rozszerzy się do 10 cm.

2 Etap porodu

Drugi etap porodu rozpoczyna się, gdy szyjka macicy ma całkowite rozwarcie do 10 centymetrów.

To, że masz pełne rozwarcie, nie oznacza, że ​​musisz teraz urodzić dziecko. Przejście dziecka przez kanał rodny może zająć trochę czasu. Kiedy Twoje dziecko jest w idealnej pozycji, nadszedł czas, aby je wyprzeć. Drugi etap kończy się po porodzie.

Ile trwa 2 etap porodu?

Sam etap porodu może trwać od kilku minut do wielu godzin. Jednym kobietą udaje się to po kilku parciach, inne potrzebują nawet całej doby.

Przeć powinno się podczas skurczów, gdy ustąpią, kobieta powinna odpoczywać. Częstotliwość skurczów będzie się powtarzać co 2- 3 minuty i będą trwać 60 do 90 sekund.

Poród może trwać dłużej, gdy rodzisz po raz pierwszy i gdy podano ci znieczulenie zewnątrzoponowe, które może zmniejszyć potrzebę parcia i zakłócić zdolność do parcia.

Często kobietom zaleca się zmienianie pozycji podczas porodu, przysiad ze wsparciem i odpoczynek między skurczami. Gdy dziecko nie chce przyjść na świat lub gdy matka jest już zbyt wyczerpana, rozważa się użycie kleszczy, próżni lub cięcia cesarskiego.

Nie można dokładnie określić, ile będzie trwał sam etap porodu, jest to indywidualne u każdej przyszłej matki. Nie nastawiaj się, że u ciebie to będzie szybko lub bardzo długo. Myśl o swoim zdrowiu i zdrowiu swojego dziecka. Narodziny dziecka kończą 2 etap.

3 Etap porodu

Trzeci etap jest chyba najbardziej zapomniany.

Nawet po urodzeniu dziecka, ciało kobiety wciąż ma do wykonania ważną pracę, czyli urodzić łożysko. Kiedy rodzi się dziecko, łożysko jest niepotrzebne i musi zostać wydalone z organizmu.

Skurcze przy wydalaniu łożyska mogą nie być tak silne, jak te przy urodzeniu dziecka. Wydalenie łożyska zwykle kończy się po jednym parciu.

Ile trwa 3 etap porodu?

3 etap porodu trwa zazwyczaj 5 do 30 minut. Przyłożenie dziecka do piersi, aby je nakarmić przyspieszy ten proces.

4 etapy porodu

Po urodzeniu dziecka i łożyska macica kurczy się, a organizm wraca do zdrowia. Określa się to mianem 4 etapu porodu.

Połóg po porodzie

Po zakończeniu ciężkiej pracy macicy podczas porodu, ciało świeżo upieczonej matki będzie potrzebowało czasu, aby powrócić do stanu sprzed ciąży.

Średnio powrót macicy i szyjki macicy do normalnego rozmiaru sprzed ciąży zajmuje około 6 tygodni. Ten okres zwany połogiem jest niezbędny do odzyskania zdrowia. Dlatego w tym czasie niewskazane jest uprawianie seksu, aby nie doszło do uszkodzeń w organizmie kobiety.