Przejdź do treści

Słaba ejakulacja- przyczyny i leczenie?

Czas czytania: 4 minut

Jeśli Twoja ejakulacja jest słaba i objawia się z taką samą siłą, jak kiedyś, prawdopodobnie jest to spowodowane starzeniem się. Podobnie jak wiek osłabia mięśnie i wpływa na wzrok, może również zmniejszyć zarówno siłę, jak i objętość twojej ejakulacji.

Na czym polega ejakulacja?

Każda ejakulacja uwalnia nasienie z ciała przez penisa. Proces ten odbywa się w dwóch etapach:

1. W pierwszym etapie, zw. emisją, nasienie (płyn zawierający spermę) gromadzi się w części sterczej cewki moczowej u podstawy penisa.
2. W drugim etapie, zw. ekspulsją, mięśnie wokół cewki moczowej ściskają się, aby wypchnąć nasienie przez penisa.

Problem w pierwszym etapie tego procesu może zmniejszyć ilość ejakulowanego nasienia. Problem z drugim etapem może zmniejszyć siłę, z jaką nasienie jest wypychane.

Słaba ejakulacja jest w dużej mierze subiektywna, co oznacza, że często jest zauważana przez samego mężczyznę. Intensywność orgazmu różni się u różnych mężczyzn. Chociaż ejakulacja może wydawać się słabsza niż zwykle, to nie musi być to problemem, chyba że wpływa na twoją przyjemność z seksu. Słabszy orgazm może nie być tak satysfakcjonujący jak silniejszy.

Większym problemem jest, jeśli ejakulujesz mniej płynu lub spermy. Może to stanowić problem, jeśli planujesz mieć dzieci. Inne powszechne problemy związane z wiekiem to trudności z osiągnięciem erekcji lub osiągnięciem orgazmu.

Problemy seksualne mogą być trudne do omówienia, nawet z lekarzem. Jednak otwarta rozmowa na temat tego, co się dzieje, może pomóc znaleźć rozwiązanie i zapobiec wpływowi słabej ejakulacji na twoje życie seksualne.

Słaba ejakulacja- przyczyny

Dowolna choroba wpływająca na mięśnie i nerwy kontrolujące ejakulację może prowadzić do orgazmu słabszego niż normalnie.

Osłabione mięśnie miednicy

Starzenie się odbija się na mięśniach, które wypychają nasienie z ciała. Gdy te mięśnie osłabną, siła ejakulacji może maleć.

Niskie poziomy hormonów

Satysfakcjonujące życie seksualne zależy od męskich hormonów zwanych androgenami. Wraz z wiekiem poziomy tych hormonów maleją. Znaczny spadek ich poziomu może prowadzić do słabszych orgazmów.

Wsteczna ejakulacja

Przy każdej ejakulacji nasienie przemieszcza się w dół cewki moczowej i wychodzi przez penisa. Zawór działa jak brama między pęcherzem a cewką moczową, zapobiegając dostawaniu się nasienia do pęcherza.

Jeśli ten zawór pozostaje otwarty, nasienie może wrócić do pęcherza zamiast wypływać z penisa. To stan nazywa się wsteczną ejakulacją. Twoje orgazmy mogą być słabe lub całkowicie suche.

Przyczyny wstecznej ejakulacji obejmują:

 • operacje w leczeniu raka prostaty lub jądra, rozrostu gruczołu krokowego lub słabego strumienia moczu,
 • leki stosowane w leczeniu powiększenia gruczołu krokowego, nadciśnienia i depresji,
 • uszkodzenie nerwów spowodowane chorobami takimi jak stwardnienie rozsiane czy cukrzyca,
 • uraz rdzenia kręgowego.

Percepcyjne zmniejszenie objętości ejakulatu (PEVR):

PEVR oznacza, że ejakulujesz mniej nasienia niż kiedyś. PEVR to powszechny rodzaj dysfunkcji ejakulacyjnej u mężczyzn. Może być skutkiem ubocznym leczenia raka i innych schorzeń. Lub może być oznaką problemu z produkcją męskich hormonów. PEVR zazwyczaj występuje wraz z innymi problemami z ejakulacją i erekcją.

Zmniejszona objętość ejakulatu została powiązana z takimi schorzeniami jak:

 • napromienianie gruczołu krokowego w leczeniu raka,
 • leki stosowane w leczeniu powiększenia gruczołu krokowego, nadciśnienia i depresji,
 • cukrzyca,
 • problem z jądrami prowadzący do niskiej lub zerowej produkcji męskich hormonów.

Jak jest leczona słaba ejakulacja?nasienie sperma

Sposób leczenia słabej ejakulacji zależy od jej przyczyny. Kilka leków może pomóc w leczeniu wstecznej ejakulacji, utrzymując pęcherz zamknięty podczas ejakulacji. Mogą to być:

 • bromfeniramina (Veltane),
 • chlorfeniramina (Chlor-Trimeton),
 • efedryna (Akovaz),
 • pseudoefedryna (Sudafed),
 • imipramina (Tofranil),
 • midodryna (ProAmatine, Orvaten).

Jeśli alfa-bloker lub inny lek, który przyjmujesz, powoduje słabą ejakulację, zapytaj swojego lekarza, czy możesz przejść na inne lekarstwo. Jeśli masz cukrzycę, utrzymanie jej jak najlepiej pod kontrolą również może pomóc.

Domowe metody leczenia słabej ejakulacji

Najlepiej wzmocnić mięśnie pomagające w ejakulacji, możesz spróbować ćwiczeń Kegla. Podczas tych ćwiczeń ściskasz i rozluźniasz mięśnie używane do kontrolowania oddawania moczu. Jedno małe badanie wykazało poprawę przedwczesnej ejakulacji po 12 tygodniach treningu mięśni dna miednicy, w tym ćwiczeń Kegla.

Suplementy

Kilka suplementów jest promowanych jako środki na słabą ejakulację. Jednak nie ma dowodów na to, że  działają. Ponieważ wiele ziół może powodować skutki uboczne, nie zażywaj niczego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jak zwiększyć ilość nasienia podczas ejakulacji?

Normalna liczba plemników wynosi od 15 milionów do ponad 200 milionów w każdym mililitrze (ml) nasienia. Lekarz zdiagnozuje u ciebie niską liczbę plemników, jeśli masz mniej niż 15 milionów plemników na ml nasienia lub uwalniasz mniej niż 39 milionów plemników za każdym razem, gdy ejakulujesz.

Niska liczba plemników może zmniejszyć szanse na poczęcie dziecka. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć liczbę plemników:

 • Spać 7-9 godzin każdej nocy. Badania wskazują, że mężczyźni, którzy śpią za mało lub za dużo, lub którzy kładą się późno, mają niższe liczby plemników i mniej zdrowe plemniki niż ci, którzy regularnie wystarczająco śpią.
 • Ćwiczyć – ale nie zbyt intensywnie. Nadwaga może zmniejszyć zarówno ilość, jak i jakość plemników. Ćwiczenia mogą poprawić jakość nasienia, zmieniając poziomy hormonów. Ogranicz jednak długotrwałe intensywne treningi fizyczne, które mogą faktycznie obniżyć liczbę i jakość plemników.
 • Nie palić. Palenie, oprócz powodowania raka i chorób serca, wpływa na liczbę i jakość plemników. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o programie rzucania palenia lub rozważ skorzystanie z aplikacji, która pomoże ci rzucić na dobre.
 • Spożywać więcej antyoksydantów, takich jak witaminy C i E, selen i likopen, w diecie. Te naturalne substancje roślinne mogą chronić komórki – w tym plemniki – przed uszkodzeniem. W jednym badaniu stwierdzono, że wyższe poziomy antyoksydantów w nasieniu występują u mężczyzn, którzy mają wyższą liczbę plemników.
 • Spożywać mniej tłuszczów trans. Wysokie poziomy tych niezdrowych tłuszczów, często występujących w smażonych potrawach i niezdrowych wypiekach, zostały związane z niższą liczbą plemników.

Jeśli te metody nie działają, lekarz może przepisać leki, aby pomóc zwiększyć liczbę plemników. Różne terapie hormonalne, takie jak cytrynian klomifenu (Serophene) i alfa follitropiny liofilizatu (Gonal-f), mogą być stosowane w leczeniu tego problemu.

Kiedy udać się do lekarza?

Może być trudno, aby rozmawiać o problemach seksualnych z lekarzem. Jednak tylko przez taką rozmowę możesz uzyskać pomoc w przypadku problemów z ejakulacją.

Udaj się do lekarza, jeśli Twoje ejakulacje są słabe lub zawierają mniej płynu niż zwykle.

Problemy z ejakulacją są powszechne u mężczyzn, zwłaszcza w miarę starzenia się. Jeśli twoja funkcja seksualna w jakikolwiek sposób się zmieniła, udaj się do lekarza w celu właściwej oceny i leczenia.