Przejdź do treści

Suchy orgazm u mężczyzn, jakie są przyczyny?

Czas czytania: 3 minut

Czy kiedykolwiek miałeś orgazm, ale bez wytrysku? Jeśli tak, oznacza to, że był to suchy orgazm. Suchy orgazm, znany również jako anejakulacja orgazmiczna, ma miejsce, gdy dochodzisz podczas seksu lub masturbacji, ale nie uwalniasz żadnych plemników.

Suchy orgazm jest jedną z form anejakulacji, stanu, w którym nie możesz wytryskać, mimo że penis jest stymulowany. Innym typem jest anejakulacja anorgazmiczna, która występuje, gdy nie możesz osiągnąć orgazmu lub wytrysku, gdy nie śpisz.

W zależności od przyczyny, suche orgazmy mogą być chwilowe lub trwać. Suche orgazmy niekoniecznie są poważnym problemem zdrowotnym i mogą mieć na ciebie wpływ tylko wtedy, gdy próbujesz mieć dzieci.

Jakie są przyczyny?

kiła syfilis lekarz odbyt

Większość doniesień o suchym orgazmie występuje po operacji usunięcia pęcherza moczowego lub prostaty. Obie procedury mogą spowodować, że przestaniesz wytwarzać plemniki, co oznacza, że ​​nie będziesz mieć wytrysku podczas szczytowania.

Suchy orgazm może również wynikać z:

  • uszkodzeniem nerwów spowodowane cukrzycą, stwardnieniem rozsianym lub urazem rdzenia kręgowego
  • lekami stosowanymi na wysokie ciśnienie krwi, przerost prostaty lub zaburzenia nastroju
  • zablokowany przewód nasienny
  • niedobór testosteronu
  • genetyczne zaburzenie rozrodu
  • laserowa operacja prostaty i inne zabiegi w leczeniu przerostu prostaty
  • radioterapia w leczeniu raka prostaty
  • operacja w leczeniu raka jąder

Stres i inne problemy psychologiczne mogą również powodować suche orgazmy, ale często jest to tymczasowe. Podczas jednego aktu seksualnego możesz osiągnąć orgazm i wytrysk, ale podczas innego już nie.

Czy suchy orgazm to wytrysk wsteczny?

Nie. Chociaż suchy orgazm i wytrysk wsteczny mogą wystąpić w tym samym czasie, nie są tego samego rodzaju schorzeniami.

Wytrysk wsteczny ma miejsce, gdy szyjka pęcherza nie jest w stanie zamknąć się podczas orgazmu. Twój pęcherz nie jest w stanie zatrzymać przepływu wstecznego, co pozwala nasieniu na powrót do pęcherza.

Zwykle jest to spowodowane przez leki blokujące receptory alfa lub operacje wykonywane na pęcherzu moczowym lub prostacie, które uszkadzają szyjkę pęcherza.

Mężczyźni borykający się z wytryskiem wstecznym będą mieli niewiele nasienia lub wcale podczas wytrysku, ale mogą zauważyć, że mocz, który oddają po seksie, jest mętny od nasienia.

Przy suchym orgazmie całkowity występuje brak nasienia. Chociaż może to być spowodowane wytryskiem wstecznym, sam w sobie nie jest wytryskiem wstecznym.

Kto może mieć suchy orgazm?

plemniki hiperspermia

Chociaż suchy orgazm ma wiele przyczyn, mężczyźni, którzy przeszli radykalną prostatektomię (operację usunięcia prostaty) zawsze będą doświadczać suchego orgazmu. Dzieje się tak, ponieważ podczas zabiegu usuwana jest zarówno prostata, jak i pobliskie gruczoły nasienne.

Mężczyźni, którzy mają cukrzycę lub przeszli operację miednicy w celu leczenia raka prostaty, pęcherza moczowego lub jąder, są również narażeni na zwiększone ryzyko.

Jak leczyć suche orgazmy?

Ponieważ większość mężczyzn nadal będzie odczuwać przyjemność podczas orgazmu, może to nie stanowić problemu dla wszystkich. Nie ma jednego sposobu na wyleczenie suchych orgazmów. Leczenie będzie zależeć od przyczyny.

Jeśli na przykład masz do czynienia z suchymi orgazmami, ponieważ przyjmujesz leki, twoja zdolność do normalnego wytrysku powinna powrócić po zaprzestaniu ich stosowania. Jeśli suche orgazmy są rzadkie i związane ze stresem, porada psychologa może pomóc Ci przezwyciężyć problemy i przywrócić normalne funkcjonowanie.

Jeśli suche orgazmy są spowodowane wytryskiem wstecznym, lekarz może przepisać leki, które pomogą utrzymać mięsień szyi pęcherza zamknięty podczas szczytowania.

Czy wpływają na płodność?

Jeśli suche orgazmy są rzadkie, mogą nie mieć długoterminowego wpływu na płodność lub powodować inne komplikacje. Lekarz poda ci więcej informacji dotyczących diagnozy i leczenia.

W zależności od przyczyny możesz przywrócić zdolność naturalnego wytrysku za pomocą terapii wibracyjnej. Uważa się, że ten rodzaj stymulacji może pomóc w pobudzeniu typowych funkcji seksualnych.

Jeśli martwisz się przede wszystkim o możliwość posiadania dzieci, lekarz może zalecić elektroejakulację w celu uzyskania próbek nasienia do sztucznego zapłodnienia. Możliwe jest również pobranie plemników bezpośrednio z jąder.