Przejdź do treści

Co to jest wytrysk wsteczny i co należy o nim wiedzieć?

Czas czytania: 3 minut

U mężczyzn mocz i sperma przechodzą przez cewkę moczową. W pobliżu szyi pęcherza znajduje się mięsień, który pomaga zatrzymać mocz, dopóki nie będziesz gotowy na jego oddanie.

Podczas orgazmu ten sam mięsień kurczy się, aby powstrzymać wytrysk przed przedostaniem się do pęcherza. To pozwala mu przepływać przez cewkę moczową i wychodzić przez penisa.

W wytrysku wstecznym ten mięsień nie kurczy się i sperma trafia do pęcherza. Rezultatem jest tak zwany suchy orgazm. Pomimo braku wytrysku odczuwalny jest orgazm i zwykle nie wpływa to na przyjemność seksualną.

To nie jest choroba ani poważne zagrożenie dla zdrowia.

Jakie są objawy wytrysku wstecznego?

nasienie

Głównym objawem wytrysku wstecznego jest to, że podczas orgazmu jest bardzo mało nasienia lub nie ma go wcale. To dlatego, że nasienie trafiło do pęcherza zamiast do cewki moczowej.

Ponieważ nasienie miesza się z moczem, możesz zauważyć, że mocz jest nieco mętny zaraz po seksie.

Inną oznaką wytrysku wstecznego jest problem z poczęciem dziecka. Jest to znane jako bezpłodność męska.

Jak wytrysk wsteczny wpływa na płodność?

Wytrysk wsteczny upośledza płodność, ale nie jest częstą przyczyną niepłodności. Powoduje tylko około 0,3-2 % problemów z niepłodnością.

Wytrysk wsteczny nie oznacza, że ​​twoje plemniki nie są zdolne do życia. Bezpłodność wynika z tego, że plemniki nie docierają do pochwy.

Co powoduje wytrysk wsteczny?

Podczas gdy niektóre problemy z wytryskiem mogą mieć przyczyny psychologiczne, wytrysk wsteczny jest wynikiem problemu fizycznego.

Może być spowodowane wszystkim, co wpływa na odruch mięśnia przy otwarciu pęcherza.

Wytrysk wsteczny jest potencjalnym skutkiem ubocznym niektórych leków, w tym na powiększenie prostaty, nadciśnienie lub depresję.

Może być również spowodowane uszkodzeniem nerwów spowodowanym przez, takie stany jak:

  • cukrzyca
  • stwardnienie rozsiane
  • Choroba Parkinsona
  • uraz rdzenia kręgowego

Operacja raka prostaty może uszkodzić nerwy, które wpływają na prostatę, pęcherzyki nasienne i pęcherz. Rodzaj operacji zwanej przezcewkową resekcją prostaty (TURP) powoduje uszkodzenie zastawki pęcherza moczowego.

Najczęstsze przyczyny wstecznego wytrysku to operacja prostaty i pęcherza.

Czy można to leczyć wytrysk wsteczny?

ciąża

Wytrysk wsteczny niekoniecznie wymaga leczenia. Nie powinno to zakłócać przyjemności seksualnej i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Jeśli jest spowodowany przez leki, powinien ustąpić po zaprzestaniu ich przyjmowani. Nie przestawaj jednak przyjmować przepisanych leków, dopóki nie porozmawiasz z lekarzem. Być może będziesz musiał spróbować odstawić lek, aby sprawdzić, czy to pomaga, ale musisz to zrobić bezpiecznie pod obserwacją medyczną.

Przed przepisaniem nowego leku lekarz rozważy Twój stan zdrowia, w tym inne schorzenia, które możesz mieć. Różne leki mogą pomóc w utrzymaniu skurczu mięśnia szyi pęcherza podczas wytrysku.

Jeśli masz poważne uszkodzenie nerwów lub mięśni w wyniku operacji, leki na ogół nie są skuteczne.

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, a leki nie pomagają, rozważ wizytę u specjalisty ds. płodności. Możliwe jest pobranie nasienia do sztucznego zapłodnienia lub zapłodnienia in vitro.

Czy wytrysk wsteczny powoduje komplikacje?

Wytrysk wsteczny nie powoduje bólu ani nie prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie powstrzymuje cię przed erekcją lub orgazmem.

Jeśli brak wytrysku powoduje stres, z pewnością może to zakłócić twoją przyjemność seksualną.

Główną komplikacją jest niepłodność, a to problem, jeśli chcesz spłodzić dziecko.

Czego mogę się spodziewać?

Jeśli masz orgazmy bez wytrysku, warto skonsultować się z lekarzem, aby zbadać przyczynę i wykluczyć inną chorobę.

Nie ma poważnego zagrożenia dla twojego zdrowia i niekoniecznie koliduje z twoim życiem seksualnym.

Leczenie zwykle nie jest potrzebne, chyba że próbujesz spłodzić dziecko. Jeśli tak jest, możesz skorzystać z porady u specjalisty ds. płodności.