Przejdź do treści

Ulewanie u noworodka – jak odróżnić od wymiotów?

Czas czytania: 3 minut

Ulewanie u noworodka na pewno wywołuje u ciebie niepokój. Pewnie martwisz się, że coś mu dolega lub że będzie głodne. Ciągłe zmienianie ubranek czy sprzątanie są również uciążliwe. Możesz czuć się smutna i bezradna, ponieważ nie możesz nic zrobić, aby dziecko przestało pluć.

Co ulewanie jest normalne?

Tak, to normalne, że dzieci od czasu do czasu wypluwają mleko. Ulewanie to szybki przepływ płynów w górę układu pokarmowego podczas karmienia lub krótko po nim.

Ulewanie normalnie nie powinno prowadzić u ciebie do niepokoju ani utraty wagi u dziecka. Chociaż może się wydawać, że ilości wypluwanego płynu są ogromne, w większości przypadków to tylko niewielka ilość pokarmu.

Chociaż ulewanie jest powszechne, u niektórych niemowląt mogą wystąpić powikłania zwane chorobą refluksową przełyku (GERD).

Oznaki mówiące, że to, czego doświadcza niemowlę, to choroba refluksowa:

  • dławienie się śliną
  • dziecko płacze z powodu widocznej zgagi lub bolesnego refluksu
  • słaby przyrost masy ciała

Jeśli zauważysz objawy choroby refluksowej to czas na wizytę u lekarza.

Co powoduje ulewanie u noworodka?

U starszych dzieci i dorosłych mięsień znajdujący się między przełykiem a żołądkiem utrzymuje płyny i żywność na miejscu. Dopóki ten mięsień nie dojrzeje (szczególnie w pierwszym roku życia), plucie może być problemem, zwłaszcza jeśli żołądek jest przepełniony.

Ulewanie w pierwszym roku życia jest uważane za normę rozwojową.

Inne przyczyny ulewania to:

  • aerofagia, czyli połykanie powietrza w większych ilościach niż zwykle
  • nadmierna stymulacja spowodowana podskakiwaniem, czasem na brzuszku itp.

Inną przyczyną może być zwężenie odźwiernika. Ten stan, występujący w pierwszych miesiącach życia i powoduje intensywne skurcze mięśni, występujące po karmieniu, co skutkuje wymiotami. Niemowlęta ze zwężeniem odźwiernika zwykle są głodne zaraz po wymiotach.

Jeśli niemowlę wykazuje oznaki zwężenia odźwiernika, musisz odwiedzić lekarza, ponieważ może być konieczne leczenie.

Jaka jest różnica między ulewaniem a wymiotami?

Chociaż ważne jest, aby umieć odróżnić, czy wypływający płyn z ust dziecko jest ulewaniem, czy wymiotami, czasami może to być trudne do odróżnienia. Ale istnieje kilka czynników, które mogą pomóc w ustaleniu różnic między nimi.

  • Ulewanie zwykle pojawia się szybko i jest zazwyczaj ciche. Niemowlęta, są na ogół szczęśliwe przed, w trakcie i po ulaniu. Występują najczęściej w pierwszych miesiącach życia dziecka i ustępuje z czasem, gdy dziecko zbliża się do pierwszego roku życia.
  • Wymioty są zwykle jednym z objawów większej choroby, a nie chorobą samą w sobie. Dlatego występują zwykle w połączeniu z innymi objawami, takimi jak gorączka lub biegunka. Zwykle pojawiają się szybko i szybko się kończą. Dodatkowo często wiążą się z odruchami wymiotnymi i mają kolor zielonkawy od żółci wątrobowej.

Kiedy ulewanie jest problemem?

Kiedy dziecko ulewa, to pewnie zastanawiasz się, czy wszystko z nim w porządku.

Jeśli niemowlę ma następujące objawy, czas skontaktować się z lekarzem:

  • traci na wadze
  • jest rozdrażnione przez cały dzień z powodu dyskomfortu
  • płyny wypływające z ust mają różne kolory (różowo-czerwony, ciemnożółty lub żółtozielony) i tekstury

Lekarz może ocenić objawy i przeprowadzić badania w celu ustalenia, czy u dziecka rozwinął się GERD, zwężenie odźwiernika lub inna choroba.

Szczególnie w pierwszych miesiącach życia wymioty mogą być poważne. W czasie choroby niemowlęta mogą być szczególnie narażone na odwodnienie. Niezależnie od tego, czy dziecko ulewa, czy wymiotuje, ważne, aby pilnować, aby otrzymywało wystarczającą ilość płynów, jeśli jest chore.

Jeśli dziecko ulewa w wieku powyżej 12 miesięcy, ulewanie narasta lub traci na wadze, zadzwoń do lekarza. Jeśli ulewa lub wymiotuje krwią lub żółcią, krztusi się mlekiem do tego stopnia, że ​​robi się sine lub wiotczeje, natychmiast udaj się do lekarza.

Jak zmniejszyć ulewanie u noworodka?

Jeśli ulewanie cię niepokoi, możesz zrobić kilka rzeczy, aby je zminimalizować.

  • Jeśli karmisz piersią, rozważ karmienie tylko z jednej piersi i odciągaj mleka z drugiej. Jeśli karmisz butelką, rozważ zmniejszenie ilości mleka podczas karmienia.
  • Trzymaj spokojnie dziecko w pozycji pionowej przez 20 do 30 minut po karmieniu. Unikaj podskakiwania lub szybkich i nagłych ruchów.
  • Wydłuż czas karmienia i rób częste przerwy na bekanie.
  • Unikaj ciasnych ubrań i pieluch, które mogą uciskać brzuszek dziecka.
  • Jeśli karmisz piersią, rozważ zmiany w diecie. Usunięcie niektórych produktów, takich jak mleczne, może pomóc żołądkowi dziecka w lepszym trawieniu mleka matki.
  • Unikaj układania dziecka do snu w pozycji na brzuchu, ponieważ może to tylko zwiększyć ilość ulewanego pokarmu.

Podsumowanie

Chociaż ulewanie może być frustrujące, u wielu dzieci jest normalną czynnością. Jeśli noworodek jest szczęśliwe i przybiera na wadze, to wszystko będzie dobrze, nawet jeśli narobi trochę bałaganu.

Ulewanie nie powinno trwać dłużej niż przez pierwszy rok życia. Czasami jednak może wykraczać poza granice normalności i zamienić się w wymioty. Jeśli martwisz się o swoje dziecko, powinnaś skontaktować się z lekarzem, aby rozwiał twoje obawy.

 

Źródła:

  • www.healthline.com/health/baby/baby-spit-up
  • www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/abdominal/Pages/Infant-Vomiting.aspx
  • www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20044329