Przejdź do treści

Złamanie penisa, przyczyny i jak zapobiegać?

Czas czytania: 2 minut

Złamanie penisa to rozerwanie gumowatej powłoki podskórnej tkanki, która pozwala penisowi zwiększyć szerokość i długość, podczas erekcji. Jest to nagły przypadek medyczny.

Jeśli się wydarzy, musisz jak najszybciej udać się do szpitala i prawdopodobnie będziesz potrzebować operacji. Szybkie leczenie może pomóc w zapobieganiu trwałym problemom seksualnym i moczowym.

Objawy złamania penisa

Złamanie prącia jest poważnym urazem. Jeśli odczujesz ostry ból lub penis jest posiniaczony to mogło dojść do złamania.

Następujące objawy to sygnały wskazujące na możliwe złamanie:

 • słyszalny trzask lub klik
 • nagła utrata erekcji
 • silny ból
 • ciemne siniaki nad uszkodzonym obszarem
 • zgięty penis
 • krew wycieka z penisa
 • trudność w oddawaniu moczu

Przyczyny złamania penisa

Do złamania prącia dochodzi, poprzez nagły uraz lub zgięcie penisa powodujące pęknięcie błony śluzowej albuginea. Te ciała gąbczaste wypełnione są krwią podczas erekcji.

Złamanie może również spowodować uszkodzenie cewki moczowej. Czyli kanał w penisie, przez który przepływa mocz.

Najczęstsze przyczyny złamania prącia:

 • mocne zgięcie penisa podczas stosunku.
 • ostre uderzenie w penisa we wzwodzie, podczas upadku, wypadku samochodowego lub innego nieszczęśliwego zdarzenia
 • traumatyczna masturbacja

Najczęstsza przyczyna złamania prącia u mężczyzn to uraz podczas stosunku.

Kiedy jest największe ryzyko złamania penisa?

Chociaż do złamania penisa może dojść w dowolnej pozycji seksualnej, niektóre niosą większe ryzyko. Pozycja, gdy kobieta jest na górze zwiększa ryzyko. Kiedy penis jest chwilowo zablokowany przy wejściu do pochwy, cały ciężar kobiety może mocno zgiąć prącie. Kobieta może również kołysać się zbyt mocno do przodu lub do tyłu, wyginając trzon penisa. Pozycja na pieska jest również związana z urazami prącia.

Mężczyźni w niektórych kulturach Bliskiego Wschodu praktykują taqaandan, czyli łamanie prącia. Czyli chwytanie trzonu penisa we wzwodzie i zginanie jego górnej części, aż do usłyszenia dźwięku kliknięcia. Mężczyźni robią to z różnych powodów, jak:

 • przerwanie niechcianej erekcji
 • próbując powiększyć lub wyprostować penisa
 • z przyzwyczajenia, jak strzelanie kostkami

Co zrobić po złamaniu penisa?

Jeśli podejrzewasz złamanie, jak najszybciej udaj się do lekarza. Nieleczone złamanie może spowodować trwałe uszkodzenie penisa. Złamanie może również prowadzić do trudności w osiągnięciu erekcji. Nazywa się to zaburzeniami erekcji.

Leczenie złamania

Złamania prącia zwykle wymaga operacji. Chirurg użyje szwów, aby zamknąć rozdarcie.

Głównym celem leczenia jest przywrócenie lub utrzymanie zdolności do erekcji i zachowanie funkcji układu moczowego.

Po operacji pozostaniesz w szpitalu, zwykle do trzech dni. Lekarz przepisze leki przeciwbólowe i antybiotyki. Pełne wygojenie zajmie miesiące. Nie powinieneś odbywać stosunku przez co najmniej miesiąc po operacji.

Chirurgia daje dobre wyniki w ponad 90% przypadków. Niektórzy mężczyźni mogą odczuwać skutki uboczne po operacji, w tym zaburzenia erekcji, skrzywienie prącia i bolesne erekcje.

Podsumowanie

Jeśli uważasz, że złamałeś penisa, udaj się do szpitala. Wyniki leczenia są najlepsze, w pierwszych 24 godzinach od urazu. Po operacji, która ma na celu naprawę penisa, większość mężczyzn odzyskuje zdolność do erekcji i zadowolenie z życia seksualnego.

Aby uniknąć obrażeń prącia, podczas stosunku dbaj o nawilżenie i zachowaj ostrożność podczas energicznego lub „ostrego” stosunku. Unikaj także wciskania penisa w erekcji w ciasną bieliznę lub przewracania się ze wzwodem w łóżku. Jakakolwiek nagła siła wywierana na penisa we wzwodzie może spowodować większe lub mniejsze obrażenie.