Przejdź do treści

Czy możesz zajść w ciążę bez seksu?

Czas czytania: 4 minut

Czy słyszałaś historię o dziewczynie która zaszła w ciążę po wizycie w jacuzzi? Chociaż stało się to miejską legendą, możesz być zaskoczona, gdy dowiesz się, że możesz zajść w ciążę bez seksu.

Poniżej znajdziesz więcej informacji, jak zachodzi zapłodnienie, jakie czynności seksualne mogą skutkować ciążą i co możesz zrobić, jeśli myślisz, że jesteś w ciąży lub chcesz całkowicie uniknąć ciąży.

Czy możesz zajść w ciążę bez seksu?

test

Odpowiedź brzmi tak! Chociaż jest to mało prawdopodobne, każda czynność, która wprowadza plemniki do pochwy, umożliwia zajście w ciążę.

Aby zrozumieć jak, zastanówmy się, jak zwykle występuje ciąża. Proces jest zazwyczaj dość prosty. Aby zajść w ciążę, jeden plemnik (z wytrysku) musi spotkać jedno jajeczko (wewnątrz jajowodów).

Po zapłodnieniu komórka jajowa musi przemieścić się i zagnieździć w wyściółce macicy. Uprawianie seksu pochwowego pomaga wprowadzić ejakulat najbliżej szyjki macicy, co doprowadzić może do zapłodnienia.

Jest tylko jeden haczyk: jajeczka nie można zapłodnić, dopóki nie zostanie uwolnione z jajnika. Zwykle dzieje się to raz w miesiącu, około 14 dni przed kolejną miesiączką, podczas owulacji.

Mniej więcej w czasie owulacji śluz szyjki macicy rozrzedza się i staje się bardziej podobny do białka jaja, co pozwala plemnikom swobodniej pływać. Tekstura jest podobna do wydzieliny wytwarzanej podczas podniecenia. Płyny te przepływają przez kanał pochwy i do otworu pochwy.

Jeszcze zanim mężczyzna w pełni wytryskuje, może wytwarzać plemniki w płynie przed wytryskiem. 1 mililitr ejakulatu zawiera od 15 do 200 milionów plemników. A 16,7 % mężczyzn ma również aktywne plemniki w stanie przed wytryskiem.

Jeśli wytrysk lub płyn przed wytryskiem wejdą w kontakt z okolicą pochwy, chociaż szanse są niewielkie, może dojść do ciąży. Pamiętaj, że te płyny mogą być przenoszone do tego obszaru za pomocą zabawek, palców i ust, a nie tylko penisów.

Czy „ciąże dziewicze” naprawdę się zdarzają?

Naukowcy zbadali zjawisko zwane „ciążą dziewiczą”, aby zrozumieć ten temat. W ankiecie przeprowadzonej wśród 7870 kobiet w ciąży odkryli, że 0,8 % kobiet (łącznie 45) zgłosiło zajście w ciążę bez seksu waginalnego.

Takie badanie ma ograniczenia, ponieważ obejmowało samoocenę. Naukowcy zauważyli różne definicje tego, co oznacza „seks”. W związku z tym liczby te nie przedstawiają prawdziwego obrazu częstotliwości zapłodnienia bez penetracji.

Niezależnie od tego, jest prawdopodobne, że niektóre z tych kobiet zdefiniowały „seks” jako penis w pochwie. Tak więc, jeśli dziewice biorące udział w badaniu miały inny kontakt seksualny, możliwe jest, że plemniki w jakiś sposób przedostały się do pochwy podczas innych aktów seksualnych.

Co powinnaś zrobić, jeśli myślisz, że możesz być w ciąży?

seks w ciąży ból krwawienie

Jeśli twój okres się spóźnia lub masz inne objawy wczesnej ciąży, dobrym pomysłem jest wykonanie domowego testu ciążowego.

Oznaki ciąży obejmują obrzęk lub ból piersi, częste oddawanie moczu, nudności z wymiotami lub bez wymiotów oraz zmęczenie. Mogą również wystąpić mniej powszechne, a nawet dziwne objawy , takie jak zaparcia, metaliczny posmak w ustach lub zawroty głowy.

Istnieje kilka różnych rodzajów testów ciążowych, w tym zestawy domowe, które testują mocz na obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Możesz go kupić w większości aptek lub sklepów spożywczych, a nawet online.

Testy domowe mają różną czułość, więc negatywny wynik nie zawsze oznacza, że ​​nie jesteś w ciąży. Jeśli uzyskasz negatywny wynik i nadal podejrzewasz, że możesz być w ciąży, rozważ wykonanie kolejnego testu za kilka dni. Niektóre testy mogą dać pozytywny wynik już 4 lub 5 dni przed spodziewaną miesiączką.

Co zrobić, jeśli nie chcesz zajść w ciążę?

objawy ciąży

Istnieje wiele sposobów zapobiegania ciąży.

Opcje bez recepty

Wiele opcji jest łatwo dostępnych. Na przykład prezerwatywy są łatwe do kupienia i stosunkowo niedrogie.

Są w ok. 82 % skuteczne w zapobieganiu ciąży bez stosowania jakiejkolwiek dodatkowej metody. Prezerwatywy chronią również przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, które mogą być przenoszone przez każdy rodzaj kontaktu skóry ze skórą.

Metody na receptę

Możesz również umówić się na rozmowę z lekarzem na temat innych form kontroli urodzeń.

  • Tabletki antykoncepcyjne. Istnieje kilka rodzajów pigułek antykoncepcyjnych. Niektóre zawierają tylko progestynę, podczas gdy inne zawierają mieszankę progestyny ​​i estrogenu. Pigułka jest przyjmowana codziennie i jej skuteczność wynosić do 91%. Jednak przy niedokładnym stosowaniu 6-12 % kobiet może zajść w ciążę.
  • Plaster. Podobnie jak pigułki antykoncepcyjne, plaster wykorzystuje hormony, aby nie zajść w ciążę. Jest stosowany co tydzień i tak samo skuteczny jak pigułki antykoncepcyjne.
  • Krążek dopochwowy. Krążek jest wkładany do pochwy co miesiąc dostarczając hormony w celu zapobiegania ciąży. Ma podobną skuteczność zarówno do pigułki, jak i plastra.
  • Wkładka domaciczna. Wkładka wewnątrzmaciczna jest niewielkim urządzeniem, który lekarz wkładek do pochwy. Może blokować dotarcie plemników do komórki jajowej, a niektóre rodzaje mogą również zagęszczać śluz szyjki macicy za pomocą hormonów. Trwałość jej wynosi od 3 do 10 lat (w zależności od typu), jest w 99 % skuteczna w zapobieganiu ciąży.

Podsumowanie

Zajść w ciążę bez seksu waginalnego, to może wydawać się mało prawdopodobne. Jest to jednak możliwe, gdy jesteś w fizycznym związku ze swoim partnerem.

Jeśli nie chcesz zajść w ciążę w najbliższym czasie, poświęć trochę czasu na zbadanie możliwości antykoncepcji lub umów się na wizytę u lekarza. Bez względu na rodzaj seksu, uprawiaj bezpieczny seks i używaj narzędzi, takich jak prezerwatywy, aby chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.