Przejdź do treści

Dlaczego kobiety mają miesiączki?

Czas czytania: 2 minut

Miesiączki to normalne krwawienia z pochwy, które są naturalną częścią zdrowego cyklu u kobiet. Każdego miesiąca, pomiędzy okresem dojrzewania (zazwyczaj w wieku od 11 do 14 lat) a menopauzą (zazwyczaj około 51 lat), twoje ciało przygotowuje się do ciąży. Wyściółka macicy gęstnieje, a komórka jajowa rośnie i jest uwalniana z jednego z jajników.

Jeśli ciąża nie wystąpi, poziom estrogenu i progesteronu spada, ostatecznie osiągając poziom, który mówi twojemu ciału o rozpoczęciu miesiączki. Podczas miesiączki macica złuszcza swoją wyściółkę i wraz z krwią przechodzi z organizmu przez pochwę.

Przeciętna kobieta, traci około 2 do 3 łyżek krwi  w czasie okresu.

Czas między miesiączkami (od ostatniego dnia do pierwszego dnia) zwykle wynosi średnio 28 dni, a krwawienie trwa około 4 do 5 dni. Jednak kobiety mogą doświadczać dłuższych przerw między miesiączkami i mniej lub więcej dni krwawienia i nadal mają całkowicie „regularne” miesiączki.

Dlaczego kobiety mają miesiączki?

Okres jest sposobem, w jaki twoje ciało uwalnia tkankę, której już nie potrzebuje. Co miesiąc organizm przygotowuje się do ciąży.

Wyściółka macicy staje się grubsza w ramach przygotowań do odżywiania zapłodnionego jaja. Jajo jest uwalniane i gotowe do zapłodnienia i osiedlenia się w wyściółce macicy.

Jeśli komórka jajowa nie jest zapłodniona, twoje ciało nie potrzebuje już grubszej wyściółki macicy, więc zaczyna się rozpadać i ostatecznie zostaje wydalone wraz z krwią z pochwy. To jest okres, a kiedy już się skończy, cały proces zaczyna się od nowa.

Czy okres może zostać zatrzymany?

kobieta

Żadna metoda nie gwarantuje okresów, ale możesz stłumić swój cykl za pomocą różnych metod antykoncepcji, takich jak:

  • Tabletki antykoncepcyjne. Jeśli codziennie zażywasz tabletki, po roku będziesz mieć około 70% szans na zahamowanie cyklu.
  • Zastrzyk hormonalny może wpływać na płodność do 22 miesięcy. Po roku będziesz miał około 50 do 60% szans na zahamowanie cyklu; około 70% po 2 latach.
  • Hormonalna wkładka domaciczna. Jeden rok z hormonalną wkładką domaciczną daje około 50% szans na zahamowanie cyklu.
  • Implant antykoncepcyjny umieszczany w ramieniu, szansa na zahamowanie cyklu wynosi około 20% po 2 latach.

Podsumowanie

Twój okres jest zjawiskiem naturalnym. To część przygotowań twojego organizmu do ciąży. Każdego miesiąca, kiedy nie zajdziesz w ciążę, twoje ciało wydala tkankę, której już nie potrzebuje do odżywiania zapłodnionego jaja.

Jeśli wystąpią niespójności, takie jak zmiana regularności, częstotliwości, czasu trwania lub objętości miesiączki, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub ginekologiem.