Przejdź do treści

Wkładka domaciczna, działanie, skuteczność, zagrożenia

Czas czytania: 4 minut

Wkładka domaciczna to małe, plastikowe urządzenie w kształcie litery T, które umieszcza się wewnątrz macicy, aby zapobiec ciąży. Zapewniają długotrwałą, niezawodną ochronę przed ciążą i jest to odwracalne. Istnieją dwa rodzaje wkładek: hormonalna i niehormonalna.

Są bardzo efektywne, ponad 99 % skuteczności. Oznacza to, że mniej niż 1 na 100 kobiet używających wkładki zajdzie w ciążę w ciągu roku.

Plusy i minusy stosowania wkładki domacicznej

wkładka

Plusy

  • Skuteczność. Są to jedne z najskuteczniejszych dostępnych metod kontroli urodzeń.
  • Trwałość. W zależności od rodzaju mogą być używane od 3 do 12 lat.
  • Wygoda. Nie są wymagane żadne przygotowania przed seksem ani przypomnienia.
  • Opłacalne. Wkładki domaciczne mogą być nieco kosztowne, ale nie ma żadnych dodatkowych kosztów przez kilka lat.
  • Odwracalne. Jeśli chcesz zajść w ciążę, usuń ją i od razu możesz zacząć próby.
  • Lżejsze okresy. Wiele kobiet doświadcza lżejszych okresów i łagodniejszych skurczów.

Minusy

Jak działa wkładka domaciczna?

Każdy rodzaj wkładki działa nieco inaczej, ale z tym samym skutkiem: utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Wkładka domaciczna jest owinięta miedzianą cewką. Jony miedzi uwalniane do macicy tworzą środowisko nieprzyjazne dla plemników. Zasadniczo miedź pozostawia plemniki bezsilne, więc nie może zapłodnić komórki jajowej i zajść w ciążę.

Hormonalne wkładki domaciczne zawierają hormon progestynowy, który jest podobny do progesteronu, hormonu występującego naturalnie w organizmie. Każda marka zawiera inną ilość hormonu, co wpływa na ich trwałość.

Hormon ten na kilka sposobów zapobiega ciąży. Zagęszcza śluz szyjki macicy, blokując przedostawanie się plemników do macicy i hamuje ruch plemników, aby utrudnić dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Rozrzedza również wyściółkę macicy, dzięki czemu jajo jest mniej podatne na przyczepienie ( implant ) do macicy.

Jak zakłada się wkładkę domaciczną?

wkładka

Wkładka domaciczna jest zakładana przez lekarza. Wizyta powinna zająć tylko pół godziny, a faktyczne założenie nie zajmie więcej niż minutę lub dwie.

Przyjmowanie leku przeciwbólowego przed zabiegiem może pomóc w złagodzeniu bólu, ale proces zakładania nie jest taki sam dla wszystkich.

To, jaki dyskomfort odczujesz, zależy od takich czynników, jak:

  • twoja tolerancja na ból
  • długość kanału szyjki macicy
  • czy wcześniej urodziłaś dziecko metodą naturalną

Wiele kobiet uważa, że ​​proces wkładania jest bardziej niewygodny niż bolesny i opisują uczucie szybkiego szczypania podczas wkładania. Inne odczuwają umiarkowany lub silny ból brzucha, skurcze i ucisk podczas zabiegu. W niektórych przypadkach możesz się pocić, odczuwać mdłości lub zawroty głowy. Te działania niepożądane powinny ustąpić w ciągu kilku godzin lub następnego dnia.

Jeśli martwisz się bólem lub odczuwasz niepokój, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Zazwyczaj może z wyprzedzeniem przepisać leki, takie jak środki przeciwbólowe, leki przeciwlękowe lub leki zmiękczające szyjkę macicy. Podczas zabiegu można również zastosować znieczulenie miejscowe.

Jak szybko wkładki domaciczne zaczynają działać?

To zależy od rodzaju wkładki, którą otrzymujesz.

Wkładka domaciczna niehormonalna może zapobiegać ciąży, gdy tylko jest na miejscu. Hormonalne wkładki domaciczne są skuteczne tylko wtedy, gdy są zakładane w ciągu pierwszych 7 dni okresu.

Niezależnie od tego, dobrym pomysłem jest stosowanie dodatkowej metody kontroli urodzeń przez pierwszy miesiąc po zabiegu. Stosowanie metody barierowej może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji po wprowadzeniu.

Czy po umieszczeniu wkładki są jakieś skutki uboczne?

Skurcze i bóle pleców są powszechne w ciągu pierwszych kilku godzin do kilku dni po założeniu wkładki. Możesz odczuć ulgę w obu przypadkach, przyjmując leki przeciwbólowe, używając poduszki grzewczej lub biorąc gorącą kąpiel.

Plamienie jest również powszechne i powinno ustąpić w ciągu 3 do 6 miesięcy. Trzymanie pod ręką wkładek higienicznych lub noszenie bielizny menstruacyjnej może pomóc w uniknięciu problemów.

Jakie są zagrożenia związane z używaniem wkładki domacicznej?

Wkładki domaciczne są bezpieczne, ale pewne warunki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych i powikłań.

Wkładka domaciczna nie  jest zalecana dla kobiet, które:

  • mają chorobę weneryczną
  • miały niedawno przebytą chorobę zapalną miednicy
  • mogą być w ciąży
  • mają raka szyjki macicy lub macicy
  • miały infekcję po aborcji lub porodzie w ciągu ostatnich 3 miesięcy

Ponadto wkładka domaciczna niehormonalna nie jest zalecana, jeśli:

  • jesteś uczulona na miedź
  • masz zaburzenia krwawienia, które uniemożliwiają prawidłowe krzepnięcie krwi;
  • masz chorobę Wilsona

Hormonalne wkładki domaciczne nie powinny być używane przez osoby, które miały raka piersi .

Inne możliwe zagrożenia obejmują:

  • Infekcje. Po założeniu istnieje niewielkie ryzyko infekcji. Ryzyko jest największe (choć nadal bardzo niskie) w ciągu pierwszych 20 dni, a następnie znacznie spada.
  • Wydalenie. Istnieje niewielka szansa, że ​​wkładka domaciczna może się przesunąć. Używanie kubeczka menstruacyjnego, u kobiet poniżej 20 roku życia, które nigdy nie były w ciąży, może zwiększać ryzyko wydalenia.
  • Perforacja. Istnieje bardzo małe ryzyko perforacji podczas wkładania. Mówimy o szansie 1 do 2 na 1000.

Kiedy należy wyjąć wkładkę domaciczną?

zabieg

Możesz wyjąć wkładkę w dowolnym momencie, wystarczy umówić się na wizytę u lekarza.

Twoja wkładka domaciczna będzie chroniła przed ciążą tak długo, jak długo ją nosisz, o ile nie przekroczono jej terminu ważności.

Data ważności różni się w zależności od marki.

Jak usuwa się wkładkę domaciczną?

Usunięcie wkładki jest zwykle szybkim i prostym procesem. Twój lekarz użyje kleszczyków, aby delikatnie pociągnąć za sznurki wkładki, co spowoduje, że „ramiona” zapadną się w górę, dzięki czemu wkładka się wysunie.

W razie potrzeby lekarz dysponuje specjalnymi narzędziami, których można użyć do jej usunięcia. Chirurgia jest stosowana w rzadkich przypadkach, gdy nie można jej usunąć.

Czy można założyć nową wkładkę natychmiast po usunięciu?

Można! Wymiana wkładki wewnątrzmacicznej odbywa się podczas tej samej wizyty, co usunięcie. Wyjęcie starej i włożenie nowej zajmuje zwykle około 5 do 10 minut.

Podobnie jak w przypadku pierwszej wizyty wszczepienia, możesz poprosić swojego lekarza, aby z wyprzedzeniem przepisał leki, które pomogą złagodzić dyskomfort i niepokój.

Wyjmowanie i wymiana wkładki nie są uważana za tak bolesną, jak przy pierwszym założeniu wkładki.