Przejdź do treści

Dlaczego mój okres się spóźnia: 8 możliwych powodów

Czas czytania: 3 minut

Martwisz się, że Twój okres się spóźnia, ale wiesz, że nie jesteś w ciąży? Brak lub spóźnione miesiączki występują z wielu innych powodów niż ciąża. Typowe przyczyny obejmują zaburzenia równowagi hormonalnej lub poważne schorzenia.

W życiu kobiety są 2 momenty w których ich okres jest nieregularny: gdy zaczynasz miesiączkować po raz pierwszy i gdy zaczyna się u ciebie menopauza.

Kobiet zwykle mają okres co 28 dni. Jednak zdrowy cykl menstruacyjny może wahać się w zakresie od 21 do 35 dni. Jeśli Twój cykl nie mieści się w tym przedziale, może mieć jedną z następujących przyczyn.

1. Stres

Stres może mieć wpływ na hormony, zmienić codzienną rutynę, a nawet działać na część mózgu odpowiedzialną za regulację miesiączki – podwzgórze. Z biegiem czasu stres może prowadzić do choroby lub nagłego przyrostu lub utraty wagi, a wszystko to może mieć wpływ na Twój cykl.

Jeśli uważasz, że stres może mieć wpływ na Twój okres, spróbuj zastosować techniki relaksacyjne i zmienić styl życia. Wprowadzenie ćwiczeń do swojego zwykłego dnia może pomóc Ci wrócić na właściwe tory.

2. Niska masa ciała

U kobiet z zaburzeniami odżywiania, takimi jak jadłowstręt psychiczny lub bulimia, mogą wystąpić opóźnione miesiączki. Masa ciała o 10% poniżej normy dla danego wzrostu, może zmienić sposób funkcjonowania twojego ciała i zatrzymać owulację.

Pierwsze etap opiera się na leczeniu zaburzeń związanych z jedzeniem i przybieraniem na wadze. Kobiety, które uczestniczą w ekstremalnych ćwiczeniach, takich jak maratony, również mogą mieć przerwy w miesiączkowaniu.

3. Otyłość

Tak jak niska masa ciała może powodować zmiany hormonalne, tak samo może być z nadwagą.

Twój lekarz zaleci udanie się do specjalisty, aby dobrał ci dietę i plan ćwiczeń, jeśli stwierdzi, że otyłość jest czynnikiem spóźnionego lub braku cyklu.

4. Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników to stan, który powoduje, że organizm wytwarza więcej męskiego hormonu androgenu. Cysty powstają na jajnikach co zaburza równowagę hormonalną. Może to spowodować nieregularną owulację lub jej całkowite zatrzymanie.

Inne hormony, takie jak insulina, również mogą zachwiać równowagę. Wynika to z insulinooporności, która jest związana z PCOS. Leczenie PCOS koncentruje się na łagodzeniu objawów. Twój lekarz może przepisać środki antykoncepcyjne lub inne leki pomagające regulować cykl.

5. Antykoncepcja

Twój okres się spóźnia, gdy zaczniesz lub przestaniesz stosować antykoncepcję. Pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony, takie jak estrogen i progestagen, które zapobiegają uwalnianiu komórek jajowych z jajników.

Po odstawieniu pigułki może minąć do sześciu miesięcy, zanim cykl znów stanie się regularny. Inne rodzaje środków antykoncepcyjnych, które są implantowane lub wstrzykiwane, również mogą powodować opóźnione miesiączki.

6. Choroby przewlekłe

Przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca i celiakia, mogą wpływać na cykl menstruacyjny. Zmiany poziomu cukru we krwi są związane ze zmianami hormonalnymi, więc chociaż jest to rzadkie, źle kontrolowana cukrzyca może powodować nieregularny okres.

Celiakia powoduje stan zapalny, który może prowadzić do uszkodzenia jelita cienkiego, co uniemożliwia organizmowi wchłanianie kluczowych składników odżywczych. W konsekwencji doprowadza do nieregularnej miesiączki.

7. Wczesna menopauza

Większość kobiet rozpoczyna menopauzę w wieku 45 – 55 lat. Uważa się, że kobiety, u których wystąpią objawy w wieku około 40 lat lub wcześniej, mają wczesną menopauzę. Oznacza to, że zapasy twoich jajeczek kończą się, co skutkuje brakiem miesiączki i jego całkowitym zakończeniem.

8. Problemy z tarczycą

Nadczynność lub niedoczynność tarczycy mogą również być przyczyną opóźnionej miesiączki lub jej zaniku. Tarczyca reguluje metabolizm organizmu, więc może również wpływać na poziom hormonów. Problemy z tarczycą można zwykle leczyć za pomocą leków. Po terapii Twój cykl prawdopodobnie wróci do normy.

Okres się spóźnia- Kiedy iść do lekarza?

Twój lekarz może prawidłowo zdiagnozować przyczynę opóźnionej lub braku miesiączki i ustalić opcje leczenia. Zapisuj zmiany w swoim cyklu, a także inne zauważalne problemy zdrowotne, aby przekazać je swojemu lekarzowi. Pomoże to w postawieniu diagnozy.

Jeśli masz następujące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem:

  • niezwykle obfite krwawienie
  • gorączka
  • silny ból
  • nudności i wymioty
  • krwawienie trwające dłużej niż siedem dni
  • krwawienie po wejściu w menopauzę i braku miesiączki przez rok