Przejdź do treści

Dlaczego pochwa śmierdzi cebulą?

Czas czytania: 5 minut

Zdrowa pochwa nie ma szczególnego zapachu. U każdej z Was jest on niepowtarzalny, który może zmieniać się przez cały miesiąc. Jeśli jednak pochwa śmierdzi cebulą, to mamy problem.

Dziwny zapach nie jest powodem do zmartwień. Przyczyny, jak pocenie się, infekcje i choroby weneryczne, można szybko i łatwo wyleczyć za pomocą zmiany stylu życia i antybiotyków.

Dieta wpływa, że pochwa śmierdzi cebulą

Spożywanie zbyt dużej ilości cebuli lub czosnku może spowodować, że upławy i mocz będą miały silny zapach cebuli lub czosnku.  Szparagi również powodują silny zapach moczu, który można pomylić z zapachem pochwy. Curry i potrawy bogate w przyprawy mogą również wpływać na upławy lub zapach potu.

Co możesz zrobić?

Jeśli przyczyną jest dieta, zapach powróci do normy w ciągu 48 godzin. Pij więcej wody, aby usunąć zapachy z cewki moczowej i potu.  Jeśli zapach nie ustąpi po 3 dniach, umów się do lekarza.

Pocenie się

Pot to znacznie więcej niż płyn, który pojawia się na ciele, gdy jest gorąco. Pot jest pełen komórek skóry i bakterii i może pochodzić z niemal każdego poru w ciele. Pomaga schłodzić ciało, ale może też mieć nieprzyjemny zapach. Kiedy miesza się z płynami ustrojowymi wewnątrz i na zewnątrz pochwy, może zmienić twój naturalny zapach. Silne pocenie się, w ciepłych porach roku lub po ćwiczeniach, może wzmocnić zapach.

Co możesz zrobić?

Nie możesz przestać się pocić. To ważna funkcja organizmu. Jeśli jednak dużo się pocisz, częsta zmiana bielizny i ubrań może pomóc w zapobieganiu niechcianym zapachom. Noś naturalne, oddychające tkaniny, takie jak bawełna. Unikaj wielokrotnego noszenia ubrań między praniami.

Zła higiena a pochwa śmierdzi cebulą

Pochwa została zaprojektowana tak, aby dbać o siebie, utrzymując zdrową równowagę bakterii. Bakterie te pomagają zapobiegać infekcjom i podrażnieniom. Jeśli nie robisz prania lub codziennie nie zmieniasz ubrania, będziesz mieć problemy z zapachem. Zła higiena warg sromowych może również powodować podrażnienie. Bakterie mogą stracić równowagę i powodować infekcje pochwy.

Co możesz zrobić?

Regularnie myj wargi sromowe i okolice pochwy łagodnym mydłem i wodą. Mycie usuwa bakterie oraz usuwa martwy naskórek i suchy pot.

Warto też dodatkowo:

 • Po treningu zmień ubranie treningowe.
 • Nie noś mokrego stroju kąpielowego przez kilka godzin po wyjściu z basenu.
 • Unikaj częstego noszenia obcisłych ubrań. Ciasna odzież może uniemożliwić krążenie powietrza wokół pochwy, co może zwiększyć liczbę bakterii.
 • Noś bawełnianą bieliznę, a nie materiały syntetyczne, takie jak satyna, jedwab czy poliester. Bawełna pochłania pot i wilgoć z pochwy, zapobiegając przykrym zapachom.

Zapomniane tampony powodują, że pochwa śmierdzi cebulą

pierwszy okres pierwsza miesiączka

Często zdarza się, że zapomnisz o tamponie na kilka godzin, ale efekt odczujesz po kilku kolejnych dniach. Stare tampony po kilku dniach mogą pachnieć, jak zgniła cebula. Niektórzy sugerują również, że pachną padliną. Tak czy inaczej, stare tampony zdecydowanie nieprzyjemnie pachną.

Co możesz zrobić?

Jeśli tampon ma już kilka godzin lub dzień, możesz go usunąć samodzielnie. Umyj okolice wejścia do pochwy ciepłą wodą i łagodnym mydłem. W przyszłości zastanów się, jak przypomnieć sobie o sprawdzaniu tamponów. Pomóc może opaska na nadgarstek lub powiadomienie telefoniczne, aby przypomnieć sobie o usunięciu tamponu.

Jeśli jednak nie masz pewności, jak długo tampon znajdował się w pochwie lub gdy był dłużej niż 2 dni, może być konieczna wizyta u lekarza. Tampony mogą się rozpaść po usunięciu. Lekarz może usunąć tampon i upewnić się, że nie pozostały żadne kawałki. Może również ustalić, czy potrzebujesz dodatkowego leczenia, jak antybiotyk na infekcję.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Zazwyczaj pochwa dobrze radzi sobie z równoważeniem zdrowych, normalnych bakterii ze złymi. Jednak od czasu do czasu może wystąpić brak równowagi, a złe bakterie mogą rosnąć i zaburzać równowagę PH.

Kiedy tak się dzieje, nazywa się to bakteryjnym zapaleniem pochwy i jest bardzo powszechne. Najczęściej występuje w wieku rozrodczym, ale może dotyczyć kobiet w każdym wieku.  Nie wszystkie doświadczają objawów.

Gdy wystąpią, mogą obejmować:

 • Ciemno-białe lub szare upławy
 • Silny rybi zapach, zwłaszcza po seksie lub prysznicu
 • Swędzenie

 Co możesz zrobić?

Jeśli wystąpią objawy, umów się na wizytę u lekarza. Do przywrócenia równowagi bakteryjnej pochwy potrzebne są antybiotyki, które mogą tymczasowo pogorszyć zapach pochwy. Po zakończeniu leczenia infekcja zapachy powinny zniknąć. Jeśli bierzesz antybiotyki, dodaj do swojej diety jogurt naturalny, aby uzupełnić zdrowe bakterie.

Rzęsistkowica powoduje, że pochwa śmierdzi cebulą

kobieta

Rzęsistkowica to infekcja wywołana przez jednokomórkowe bakterie zwane Trichomonas vaginalis. Ponieważ te mikroskopijne organizmy są przenoszone drogą płciową, rzęsistkowica jest uważana za chorobę weneryczną.  Jest częściej diagnozowana u kobiet niż mężczyzn, a starsze kobiety są bardziej zagrożone niż młodsze. Tylko 30% osób z tą infekcją rozwija objawy.

Oprócz silnych zapachów z pochwy możesz mieć:

 • Dyskomfort podczas oddawania moczu
 • Nieprawidłowe upławy
 • Swędzenie
 • Pieczenie

Co możesz zrobić?

Jeśli podejrzewasz infekcję, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza. Aby się jej pozbyć, będziesz potrzebować leku na receptę. Ważne, aby zażywać wszystkie leki, aby całkowicie wyeliminować infekcję.

Przetoka odbytniczo-pochwowa

Przetoka odbytnicy to nieprawidłowy otwór między odbytnicą a pochwą. Dzieje się tak, gdy dolna część okrężnicy przecieka do pochwy.  Treść jelitowa może przepływać przez te przetoki, umożliwiając wyciekanie gazów lub stolca przez pochwę. Może to powodować dziwny zapach, który można pomylić z zapachem pochwy.

Przetoki odbytnicze są rzadkie. Często jest wynikiem traumy, takiej jak poród. Częstymi przyczynami są również choroba Leśniowskiego-Crohna i nieswoiste zapalenie jelit. Objawy przetoki odbytnicy zależą od lokalizacji otworu i jego wielkości. Na przykład możesz zauważyć gazy, stolec lub ropę wyciekającą z pochwy zamiast z odbytnicy. Małe dziury mogą powodować dziwny zapach.

Infekcje mogą również rozwijać się wokół otworu, co może powodować gorączkę, pieczenie, swędzenie i podrażnienie.

Co możesz zrobić?

Jeśli podejrzewasz przetokę, umów się na wizytę u lekarza. Przeprowadzi badanie, aby sprawdzić, czy nie ma nieprawidłowych otworów. Większość osób z przetokami wymaga operacji. Lekarz może przepisać antybiotyki w celu usunięcia infekcji lub leki przeciwzapalne w celu zmniejszenia wrażliwości i podrażnienia.

Co zrobić, gdy pochwa śmierdzi cebulą?

 1. Regularnie myj wargi sromowe i pachwiny ciepłą wodą z mydłem. Dokładnie wypłucz mydło z wejścia do pochwy, aby uniknąć zakłócenia naturalnej równowagi PH.
 2. Noś oddychający materiał, zwłaszcza bieliznę. Bawełna to najlepszy wybór. Unikaj jedwabiu, satyny i poliestru.
 3. Unikaj noszenia przez cały czas obcisłych spodni. Pochwa naturalnie cały czas oddaje wilgoć. Jeśli wilgoć nie może uciec z ubrania, równowaga bakteryjna może zostać zakłócona. Może to powodować nieprzyjemne zapachy i podrażnienie.
 4. Unikaj prania w zapachowych płynach i proszkach. Możesz pomyśleć, że pomoże to pozbyć się zapachu, ale może go pogorszyć.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli twoje wysiłki, aby pozbyć się nietypowego zapachu z pochwy, nie przyniosą rezultatu, być może nadszedł czas, aby udać się do lekarza. Podobnie, jeśli zaczniesz zauważać jakiekolwiek nieprawidłowe wydzielanie lub wzrost temperatury ciała, czas umówić się na wizytę.

Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, ale niektóre mogą być wynikiem poważnego problemu, który wymaga leczenia.

Właściwa pielęgnacja pochwy może znacznie pomóc w zapobieganiu przyszłym problemom, ale jeśli problem wydaje się poważniejszy, skontaktuj się z lekarzem. Jedna wizyta może wyeliminować wiele pytań i obaw.