Przejdź do treści

Rybi, miedziany, chemiczny – jaki jest zdrowy zapach pochwy?

Czas czytania: 4 minut

Zdrowy zapach pochwy może być różny, niestety kwiaty do tych zapachów nie należą. Prawda jest taka, że Twoja pochwa jest domem dla miliardów bakterii. Dokładny skład tej mikroflory zmienia się codziennie, czasem nawet co godzinę.

Zmiana jest normalna. Te zapachu są prawdopodobnie wynikiem twojego cyklu miesiączkowego, nawyków higienicznych lub po prostu jest to kwestia indywidualna.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że pachwina zawiera zbiór gruczołów potowych, czy to cię dziwi, że Twoja pochwa nie jest bezwonna?

Oto dokładny przewodnik po zapachach z pochwy.

1. Pikantny lub fermentowany

Pochwy bardzo często wytwarzają cierpki lub kwaśny aromat. Niektórzy porównują go do zapachu sfermentowanej żywności. Jogurt, chleb na zakwasie, a nawet niektóre kwaśne piwa zawierają ten sam rodzaj dobrych bakterii, które dominują w zdrowej pochwie: Lactobacillus.

Przyczyny kwaśnego zapachu

 • Kwasowość. PH zdrowej pochwy jest lekko kwaśne, między 3,8 a 4,5. Bakterie Lactobacillus utrzymują kwasowość pochwy. Co chroni przed przerostem złych rodzajów bakterii.

2. Miedziany jak moneta

Wiele kobiet zgłasza, zapach pochwy przypominający miedziany lub metaliczny. Zwykle nie ma się czym martwić. Rzadko oznacza to poważniejszy problem.

Przyczyny miedzianego zapachu

 • Krew. Krew zawiera żelazo, która ma metaliczny zapach. Najczęstszą przyczyną jest miesiączka. Podczas okresu krew jest usuwana z błony śluzowej macicy i przemieszcza się przez kanał pochwy.
 • Seks. Lekkie krwawienie po seksie może się zdarzyć. Zwykle jest spowodowane suchością pochwy lub energicznym seksem, który może powodować niewielkie skaleczenia lub otarcia. Aby temu zapobiec, spróbuj użyć lubrykant.

Miedziany zapach pochwy może być również spowodowany mniej powszechnymi, ale poważnymi krwawienia z pochwy. Metaliczny zapach nie powinien utrzymywać się zbyt długo po zakończeniu miesiączki. Jeśli Twoja pochwa miała kontakt z nasieniem, może to zmienić poziom pH i spowodować metaliczny zapach.

Jeśli masz krwawienie niezwiązane z miesiączką lub metaliczny zapach utrzymuje się ze swędzeniem i wydzieliną, najlepiej udać się do lekarza.

3. Słodki jak melasa

Kiedy mówimy słodki, nie mamy na myśli świeżo upieczonych ciasteczek. Tylko zapach bardziej mocny i ziemisty. Ale nie martw się, słodkawy odcień nie jest powodem do niepokoju.

Przyczyny słodkiego zapachu

 • Bakterie. Tak, znowu bakterie. PH pochwy to ciągle zmieniający się ekosystem bakteryjny. Czasami oznacza to, że możesz pachnieć trochę słodko.

4. Chemiczny jak wyczyszczona toaleta

Zapach pochwy podobny do wybielacza lub amoniaku może mieć kilka różnych przyczyn. Czasami jest powodem do wizyty u lekarza.

Przyczyny zapachu chemicznego

 • Mocz. Mocz zawiera produkt uboczny zwany amoniakiem. Nagromadzenie się moczu w bieliźnie lub wokół sromu może zintensyfikować zapach chemiczny. Pamiętaj, że mocz silnie pachnący amoniakiem jest oznaką odwodnienia.
 • Bakteryjne zapalenie pochwy. Możliwe, że zapach chemiczny jest oznaką bakteryjnego zapalenia pochwy. Zapach ten często zalicza się do kategorii rybich.

Bakteryjne zapalenie pochwy jest bardzo częstą infekcją. Jego objawy obejmują:

 • nieprzyjemny lub rybi zapach
 • wydzielina o barwie szarej, białej lub zielonej
 • swędzenie pochwy
 • pieczenie podczas oddawania moczu

5. Ziołowy, ziemisty zapach

Nie, to nie tylko ty. Wiele kobiet widzi podobieństwo między zapachem ciała a marihuaną. Niestety, nie ma na to dobrej naukowej odpowiedzi. Ale dzięki gruczołom potowym przynajmniej wiemy, dlaczego pochwa i ciało mogą pachnieć tak samo.

Przyczyny brzydkiego zapachu

 • Stres emocjonalny. Twoje ciało zawiera dwa rodzaje gruczołów potowych, apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły ekrynowe wytwarzają pot, który chłodzi twoje ciało, a gruczoły apokrynowe reagują na twoje emocje. Te gruczoły apokrynowe wypełniają twoje pachy i, jak zgadłaś, twoją pachwinę.

Kiedy jesteś zestresowana lub niespokojna, gruczoły apokrynowe wytwarzają mleczny płyn. Sam w sobie jest bezwonny. Ale kiedy styka się z obfitością bakterii pochwowych na sromie, może wytwarzać ostry aromat.

6. Zapach nieświeżej ryby

Prawdopodobnie słyszałaś, że zapach pochwy przypomina rybi. Tak naprawdę świeża ryba nie powinna w ogóle pachnieć. Bardziej trafnym określeniem jest rozkładająca się ryba. Czemu? Trimetyloamina, która jest związkiem chemicznym odpowiedzialnym zarówno za zapach gnijącej ryby, jak i za nietypowy zapach z pochwy.

Przyczyny zapachu martwej ryby

 • Bakteryjne zapalenie pochwy. Bakteryjne zapalenie pochwy występuje, gdy dochodzi do nadmiernego wzrostu bakterii beztlenowych. A te beztlenowe organizmy są niestety śmierdzące.
 • Rzęsistkowica. Rzęsistkowica jest najczęstszą uleczalną infekcją przenoszoną drogą płciową i można ją łatwo wyleczyć za pomocą antybiotyków. Jest znana ze swojego ostrego rybiego zapachu. Zakażenie rzęsistkowicą może być dość śmierdzące. Ten zapach jest bardziej wyraźny i rybi niż w bakteryjnym zapaleniu pochwy.

W rzadkich przypadkach rybi zapach wskazuje na poważniejszy stan.

7. Zgniły jak rozkładający się organizm

Zgniły zapach pochwy, który powoduje wykrzywienie twarzy, zdecydowanie nie jest normą. Jeśli zapach jest zgniły, jak padlina, może to nie być pochwa, ale coś w niej.

Przyczyny zgniłego zapachu

 • Zapomniany tampon. Nieumyślne zostawienie tamponu przez kilka dni, a nawet tygodni, w pochwie jest znacznie częstsze, niż mogłoby się wydawać. To zdarza się wielu kobietom. Nie jest to coś, czego powinnaś się wstydzić.

Na szczęście samodzielne usunięcie zapomnianego tamponu jest całkowicie bezpieczne.

Kiedy powinnaś iść do lekarza

Ogólnie rzecz biorąc, nienormalne zapachy powinny być łatwe do wykrycia. To one powodują, że twarz się wykrzywia. Gnijące ryby, martwy organizm, zgnilizna, to zapach, które powinny włączyć u nas czerwone światło.

Jeśli istnieje poważna przyczyna, często obok zapachu pojawią się inne objawy.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zapachowi towarzyszą:

 • swędzenie lub pieczenie
 • ból
 • ból podczas seksu
 • gęsta wydzielina jak twaróg
 • krwawienie z pochwy niezwiązane z miesiączką

Zapach pochwy się zmieniają

Subtelne zmiany w zapachu pochwy są normalne. Pamiętaj, że sposób, w jaki pachnie pochwa, ma wiele wspólnego z jej pH. Jest wiele rzeczy, które wpływają na pH.

Weźmy na przykład seks. Nasienie ma stosunkowo wysokie pH, więc po seksie inny rodzaj zapachu jest normalny. Nie martw się jednak, ta zmiana jest tylko tymczasowa.

Menopauza ma również wpływ na pH pochwy. Z powodu braku estrogenu kobiety w okresie menopauzy mają mniej błony śluzowej pochwy. Błona śluzowa pochwy wyściela ją i odżywia bakterie Lactobacillus. Tak więc bez tych komórek możesz mieć znacznie wyższe pH.

Nasza rada. Nie bój się poznać zapach swojej pochwy w całej jej chwale. Im lepiej rozumiesz zapachy wydzielane przez pochwę, tym lepiej będziesz przygotowana, gdy coś pójdzie nie tak. W końcu wagina robi dla nas tak wiele wspaniałych rzeczy. Najwyższy czas, abyście zaczęły rozumieć, o co tak naprawdę chodzi w kwestii zapachów.