Przejdź do treści

Ból podczas okresu- Dlaczego nie należy go ignorować?

Czas czytania: 3 minut

14 dnia cyklu miesiączkowego dojrzałe jajo przebija się przez pęcherzyk i wędruje do sąsiedniego jajowodu. Ten proces nazywa się owulacją lub miesiączką i jest kluczową częścią reprodukcji. Nie każda kobieta odczuje ból podczas okresu. Chociaż często nie jest to powodem do niepokoju, nie należy go ignorować.

Czym jest ból podczas okresu?

W większości przypadków dyskomfort podczas miesiączki jest krótki i nieszkodliwy.

Możesz odczuwać ból w dniu owulacji przez kilka minut lub nawet kilka godzin.

Owulacja obejmuje obrzęk torbieli pęcherzykowej, a następnie jej pęknięcie w celu uwolnienia komórki jajowej po wzroście hormonu luteinizującego w organizmie.

Po uwolnieniu komórki jajowej jajowód kurczy się, aby pomóc mu dotrzeć do nasienia oczekującego na zapłodnienie. Krew i inne płyny z pękniętego pęcherzyka mogą również dostać się do jamy brzusznej i miednicy podczas tego procesu i spowodować podrażnienie.

Wrażenie może wahać się od tępego bólu po ostre kłucie. Może mu towarzyszyć plamienie lub inne wydzieliny .

Jeśli ból nasili się lub pojawi w innym dniu cyklu, skontaktuj się z lekarzem.

Ból podczas okresu może mieć inne przyczyny

Istnieje kilka innych powodów, dla których możesz odczuwać ból podczas okresu. Spróbuj zapamiętać, kiedy i gdzie odczuwasz dyskomfort, jak długo trwa i wszelkie inne związane z nim objawy. Prowadzenie rejestru może pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w ustaleniu przyczyny.

Jeśli ból w trakcie cyklu nie ustąpi, lekarz może przeprowadzić różne testy, aby zidentyfikować źródło i zaproponować pomoc.

Cysty

Torbiel jajnika może powodować szereg objawów, od skurcze i mdłości po wzdęcia. Niektóre cysty mogą nie powodować żadnych objawów.

Torbiele skórne, torbielakogruczolak i torbiel czekoladowa to inne, rzadziej spotykane typy cyst, które mogą powodować ból. Inny stan zwany zespołem policystycznych jajników (PCOS) charakteryzuje się wieloma małymi cystami na jajnikach. Nieleczony PCOS może powodować bezpłodność .

Twój lekarz może zlecić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub USG, aby ustalić, czy masz cystę i jaki to typ. Wiele cyst ustępuje samoistnie bez interwencji medycznej. Jeśli jednak rosną lub są nieprawidłowe, mogą prowadzić do powikłań i wymagać usunięcia.

Endometrioza lub zrosty

Endometrioza to bolesny stan, w którym tkanka wyściółki macicy wyrasta poza jamę macicy. Obszary dotknięte chorobą stają się podrażnione, gdy tkanka wyściółki reaguje podczas cyklu na hormony, powodując krwawienie i stan zapalny poza macicą. Mogą rozwinąć się blizny lub zrosty endometriozy, które są szczególnie bolesne podczas miesiączki.

Podobnie zrosty wewnątrzmaciczne, znane również jako zespół Ashermana, mogą się rozwinąć, jeśli przeszłaś wcześniej operację. Obejmuje to łyżeczkowanie lub cesarskie cięcie . Wcześniejsze zakażenie macicy może również powodować te zrosty. Może się również rozwinąć zespół Ashermana bez znanej przyczyny.

Ponieważ nie widać tych stanów podczas rutynowego USG, lekarz może zlecić histeroskopię lub laparoskopię. Są to zabiegi chirurgiczne, które pozwalają bezpośrednio zajrzeć do wnętrza macicy lub miednicy.

Infekcja lub choroby przenoszone drogą płciową

Czy bólowi towarzyszy niezwykła lub cuchnąca wydzielina?

Masz gorączkę?

Czy czujesz pieczenie podczas oddawania moczu?

Objawy te mogą wskazywać na infekcję bakteryjną lub chorobę przenoszoną drogą płciową, która wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Bez leczenia infekcje i choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do bezpłodności. Mogą nawet być śmiertelne.

Zabiegi medyczne, a nawet poród może powodować infekcje. Czasami infekcja dróg moczowych może powodować ogólny ból miednicy. Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia , rzeżączka i wirus brodawczaka ludzkiego, są przenoszone przez seks bez prezerwatywy.

Jeśli uważasz, że jesteś zagrożona którymkolwiek z tych schorzeń, skontaktuj się z lekarzem.

Ciąża pozamaciczna

ciaża

Ból miednicy może być oznaką ciąży pozamacicznej .

Dzieje się tak, gdy zarodek wszczepia się do jajowodów lub w innym miejscu poza macicą. Ciąża pozamaciczna może zagrażać życiu i zwykle wykrywa się ją w ósmym tygodniu.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli masz ciążę pozamaciczną, będziesz potrzebować natychmiastowego leczenia lekami lub zabiegu chirurgicznego, aby zapobiec pęknięciu jajowodu.

Jak uśmierzyć ból podczas okresu?

Jeśli odwiedziłaś lekarza i wykluczyłeś jakiekolwiek problemy. Nadal zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w swoich objawach. W przeciwnym razie jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić dyskomfort związany z bólem w trakcie cyklu:

  • Wypróbuj dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i Naproksen.
  • Zapytaj swojego lekarza o pigułki antykoncepcyjne zapobiegające owulacji.
  • Nałóż kompres na dotknięty obszar lub weź gorącą kąpiel.

Posumowanie

Dla wielu kobiet ból w połowie cyklu jest po prostu oznaką owulacji. Istnieje kilka innych stanów, które mogą powodować ból, z których niektóre są poważne, jeśli nie są leczone. Zawsze dobrze jest zwracać uwagę na swoje ciało i zgłaszać lekarzowi wszelkie nowe i nietypowe zmiany, jak ból podczas okresu.