Przejdź do treści

Hiperspermia, co powinieneś o niej wiedzieć?

Czas czytania: 2 minut

Hiperspermia to stan, w którym mężczyzna produkuje większą niż normalnie ilość nasienia. Ten stan jest przeciwieństwem hipospermii, kiedy mężczyzna produkuje mniej nasienia niż zwykle.

Hiperspermia jest stosunkowo rzadka. To znacznie mniej powszechne niż hipospermia. W jednym z badań z Indii mniej niż 4 procent mężczyzn miało za dużą ilość plemników.

Hiperspermia nie wpływa negatywnie na zdrowie mężczyzny. Może jednak zmniejszyć jego płodność.

Jakie są objawy hiperspermii?

Głównym objawem hiperspermii jest wytwarzanie większej niż normalnie ilości płynu podczas wytrysku.

W jednym badaniu określono ten stan dla mężczyzn mających objętość nasienia ponad 6,3 mililitrów. Inni badacze umieścili go w zakresie od 6,0 ​​do 6,5 mililitrów lub więcej.

Mężczyźni z hiperspermią mogą mieć więcej problemów z zapłodnieniem swojej partnerki. A jeśli zajdzie w ciążę, istnieje nieco większe ryzyko poronienia.

Niektórzy mężczyźni z hiperspermią mają wyższy popęd seksualny niż mężczyźni bez tej choroby.

Jak Hiperspermia wpływa na płodność?

wytrysk wytrysku myśli

Hiperspermia może wpływać na płodność mężczyzny, ale nie zawsze. Mężczyźni, którzy mają bardzo dużą objętość nasienia, mają mniej plemników niż normalnie w ejakulacje. To sprawia, że ​​płyn jest bardziej rozrzedzony.

Posiadając niską liczbę plemników zmniejsza się szansę, że będziesz w stanie zapłodnić jedno z jaj partnerki. Chociaż nadal możesz zapłodnić partnerkę, może to potrwać dłużej niż zwykle.

Jeśli objętość nasienia jest wysoka, ale nadal masz normalną liczbę plemników, hiperspermia nie powinna wpływać na twoją płodność.

Co powoduje hiperspermię?

Lekarze nie wiedzą dokładnie, co powoduje hiperspermię. Niektórzy badacze wysnuli teorię, że jest to związane z infekcją prostaty, która powoduje stan zapalny.

Kiedy powinieneś iść do lekarza?

mężczyzna

Zwróć się do lekarza, jeśli martwisz się, że produkujesz zbyt dużo nasienia lub jeśli bezskutecznie próbujecie zajść w ciążę przez co najmniej rok.

Twój lekarz rozpocznie od badania w gabinecie. Następnie skieruje cię na badania, aby sprawdzić liczbę plemników i inne kryteria twojej płodności. Testy te mogą obejmować:

  • Analizę nasienia. Pobierana jest próbka nasienia do badań. Próbka trafi do laboratorium, gdzie technik sprawdzi liczbę, ruchliwość i jakość nasienia.
  • Testy hormonalne. Można wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy wytwarzasz wystarczającą ilość testosteronu i innych męskich hormonów. Niski poziom testosteronu może przyczynić się do niepłodności.
  • Obrazowanie. Może być konieczne wykonanie USG jąder lub innych części układu rozrodczego, aby znaleźć problemy, które mogą przyczynić się do bezpłodności.

Czy jest to uleczalne?

Nie musisz leczyć hiperspermii. Jeśli jednak wpływa to na twoją zdolność do zajścia w ciążę partnerki, leczenie może zwiększyć twoje szanse na poczęcie.

Lekarz przepisze ci lekarstwa poprawiające liczbę plemników. Lub może użyć techniki zwanej pobieraniem nasienia, aby wyciągnąć plemniki z dróg rozrodczych.

Następnie wstrzyknąć plemniki bezpośrednio do komórki jajowej partnerki podczas zapłodnienia in vitro lub do cytoplazmatycznego wstrzyknięcia nasienia. Zapłodniony zarodek jest następnie umieszczany w macicy twojej partnerki, aby rósł.