Spis treści
Decyzja o tym, jak długo karmić dziecko piersią, jest bardzo osobista. Każda mama najlepiej wie, co jest najlepsze dla niej i jej dziecka a decyzja o tym, kiedy przestać karmić piersią, może się znacznie różnić w zależności od dziecka. Czasami dokładnie wiesz, jak długo chcesz karmić piersią, ale często decyzja nie wydaje się tak prosta ani oczywista. Możesz wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym własne uczucia, potrzeby i uczucia dziecka oraz opinie innych (które czasami nie są mile widziane!).
Kiedy przestać karmić piersią?
Cokolwiek robisz, wiedz, że decyzja o tym, jak długo karmić piersią, należy ostatecznie do Ciebie.
Chociaż nie ma jednej właściwej decyzji, jak długo karmienie piersią jest korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących korzyści i nie zaszkodzi karmienie piersią przez 1 rok lub nawet dłużej.
Wszystkie główne organizacje zajmujące się zdrowiem zalecają karmienie piersią przez co najmniej 1 rok, przy czym około 6 miesięcy wyłącznie piersią, a następnie karmienie piersią połączone z wprowadzaniem pokarmów stałych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią przez dłuższy czas, powołując się na korzyści płynące z karmienia piersią przez 2 lub więcej lat. WHO zaleca 6 miesięcy wyłącznego karmienia piersią, a następnie karmienie piersią „do 2 lat i dłużej”.
Jak przestać karmić piersią?
Większość ekspertów zgadza się, że odstawienie od piersi zaczyna się, gdy dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe, nawet jeśli pełne odstawienie od piersi nie nastąpi jeszcze przez kilka miesięcy lub lat. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest odstawiać dziecko stopniowo i delikatnie. Daje to czas zarówno Twojemu ciału, jak i dziecku na dostosowanie się.
Jeśli odstawisz dziecko w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy, będziesz musiała uzupełnić redukcję mleka mlekiem modyfikowanym. Mleko matki lub mleko modyfikowane jest uważane za podstawowy pokarm dziecka przez pierwszy rok życia, a pokarmy stałe nie powinny w pełni zastępować mleka matki lub mieszanki do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Odstawienie od piersi będzie wyglądać nieco inaczej, w zależności od wieku dziecka i okoliczności, z którymi możesz się zmierzyć. Przyjrzyjmy się różnym scenariuszom odstawiania od piersi i o czym należy pamiętać w każdym przypadku.
Odstawienie od piersi przed 6 miesiącem dziecka
Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy, będziesz zastępować karmienia piersią mieszanką. Jeśli dziecko nie piło wcześniej z butelki, upewnij się, że się do tego przyzwyczai. Pomocne może być rozpoczęcie od nakarmienia butelką przez inną osobę dorosłą.
Następnie powoli zwiększaj liczbę butelek, zmniejszając czas przebywania przy piersi. Jeśli to możliwe, rób to stopniowo, aby zobaczyć, jak dobrze dziecko toleruje mieszankę.
Na początek zastąp pojedyncze karmienie butelką, odczekaj co najmniej kilka dni, a następnie zastosuj kolejne karmienie butelką. Zawsze możesz dostosować tempo w razie potrzeby, aby upewnić się, że dziecko jest najedzone i dostosowuje się do zmian. W ciągu kilku tygodni lub miesięcy możesz przejść na karmienie wyłącznie butelką.
Odstawienie od piersi po 6 miesiącu dziecka
Po 6 miesiącach możesz zastąpić kilka sesji karmienia pokarmami stałymi. Należy jednak pamiętać, że dzieci zwykle nie jedzą dużej ilości pokarmów stałych, więc nie jest możliwe karmienie dziecka zbilansowaną dietą wyłącznie z pokarmów stałych.
Będziesz musiała zastosować mleko modyfikowane, gdy będziesz zmniejszać sesje karmienia piersią. Możesz również dodać mieszankę do stałych pokarmów dziecka, aby zapewnić mu zastrzyk wartości odżywczych.
Pamiętaj tylko, że mleko matki lub mieszanka mleczna nadal są głównym źródłem kalorii przez pierwszy rok, więc upewnij się, że codziennie oferujesz wystarczającą ilość pokarmu.
Odstawienie od piersi po 12 miesiącach dziecka
Jeśli Twoje dziecko spożywa różnorodne pokarmy i zaczęło pić wodę i mleko, możesz ograniczyć karmienie piersią bez konieczności zastępowania mieszanką. Możesz porozmawiać o tym z lekarzem.
Tak czy inaczej, wiele dzieci będzie jeszcze bardziej świadomych swojego emocjonalnego przywiązania do karmienia piersią, więc odstawienie od piersi w tym wieku może wiązać się z zapewnieniem dziecku innych atrakcji. Rozproszenie uwagi może być pomocne w tym wieku.
Nagłe odstawienie od piersi
Nagłe odstawienie od piersi zwykle nie jest zalecane, ponieważ zwiększa ryzyko obrzęku i może zwiększyć ryzyko infekcji piersi. Może to być również trudniejsze emocjonalnie dla dziecka i dla ciebie.
Jednak w pewnych okolicznościach może być konieczne nagłe odstawienie od piersi. Jak konieczność rozpoczęcia leczenia, która nie jest zgodna z karmieniem piersią.
Nagłe odstawienie od piersi może być bardzo trudne emocjonalnie, nie wspominając o nagłych zmianach hormonalnych, których doświadczysz.
Czy należy przestać karmić piersią, gdy pojawią się zęby?
Zęby nie są powodem do odstawiania od piersi! Kiedy dziecko jest karmione piersią, w ogóle nie używa dziąseł ani zębów, więc nie powinnaś się martwić o gryzienie.
Głównymi graczami podczas karmienia są usta i język, więc zęby dziecka nie będą dotykać piersi ani sutków podczas karmienia (chyba że je zacisną, co jest inną historią).
Podsumowanie
Kiedy przestać karmić piersią, to bardzo osobista decyzja, którą matki powinny być w stanie podjąć samodzielnie.
Niestety, możesz odczuwać presję ze strony przyjaciół, rodziny, lekarza, a nawet partnera, aby podjąć konkretną decyzję, która nie wydaje ci się właściwa. Postaraj się zaufać swojemu instynktowi. Zwykle matka wie, co jest najlepsze dla niej i dziecka.
Ostatecznie, jakąkolwiek decyzję podejmiesz, będzie dobrze. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią przez 1 miesiąc, 1 rok, czy nawet dłużej, możesz być pewna, że każda kropla mleka, którą nakarmiłeś swoje dziecko, zrobiła dużo dobrego i jesteś wspaniałym rodzicem.
Źródła:
- www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_2
- www.healthline.com/health/breastfeeding/when-to-stop-breastfeeding
- www.publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/115/2/496/67351/Breastfeeding-and-the-Use-of-Human-Milk?redirectedFrom=fulltext