Przejdź do treści

Czy można jeść ostre jedzenie w ciąży?

Czas czytania: 2 minut

Kiedyś miałaś niską lub średnią tolerancję na ostre jedzenie, a teraz, gdy jesteś w ciąży, masz ochotę na dosłownie wszystko, co zawiera słowo „pikantne”, od skrzydełek z kurczaka, przez kebaby, po azjatyckie jedzenie. Czy jest bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka? Oto, co musisz wiedzieć, jeśli ciąża sprawiła, że ​​wszystko chcesz jeść na ostro.

Czy pragnienie na ostre jedzenie w ciąży coś oznacza?

Ciąża sprawia, że ​​masz ochotę na różne rzeczy, z których żadna zwykle nie ma sensu. Ogórki kiszone i lody, dżem truskawkowy na hamburgerach, zjadła by tylko kobieta w ciąży.

Generalnie jest jedno wytłumaczenie: hormony, które są odpowiedzialne za prawie wszystko. W Internecie krążą mity, dlaczego wiele kobiet pragnie pikantnych potraw w czasie ciąży.

Niektórzy uważają, że dzieje się to częściej, gdy jesteś w ciąży z chłopcem, podczas gdy inni zastanawiają się, czy to jakiś naturalny instynkt, by ochłodzić się poprzez pocenie się.

Tak czy inaczej, Twoje kubki smakowe często zmieniają się w trakcie i po ciąży, więc nie martw się, jeśli nagle zapragniesz czegoś ostrego. Prawdopodobnie nie jest to „znak” niczego wartego uwagi.

Czy ostre jedzenie jest bezpieczne dla dziecka?

Oto dobra wiadomość: Spożywanie pikantnych potraw podczas ciąży jest w 100% bezpieczne dla Twojego dziecka. Naprawdę! To nie może zranić twojego maleństwa.

Jedno małe słowo ostrzeżenia Badania 2019  sugeruje, że spożywanie niektórych pokarmów podczas ciąży może zmienić „smak” płynu owodniowego. Jednak żadne badania nie dotyczyły konkretnie spożycia pikantnych potraw.

Niemniej jednak możesz wpływać na kubki smakowe swojego dziecka za pomocą wszystkich tych ostrych potraw, a w przyszłości może wykazywać preferencje dla pewnych znajomych smaków. Nie żeby to było złe, tylko do Twojej wiadomości.

Czy ostre potrawy są bezpieczne w ciąży?

Oto niezbyt dobra wiadomość: chociaż jedzenie dużej ilości pikantnych potraw nie jest złe dla dziecka, może powodować u ciebie nieprzyjemne skutki uboczne. Nic niebezpiecznego, ale zaspokojenie głodu może nie zawsze być warte późniejszej zgagi, niestrawności i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do jedzenia pikantnych potraw, ale ciąża wywołała u ciebie tęsknotę za papryczkami chili, mądrze jest zacząć powoli. Nie jedz ostrych potraw w dużych ilościach ani przy każdym posiłku. Upewnij się, że jesteś dobrze nawodniona. I postaraj się stopniowo zwiększać swoją tolerancję na ostrość, dodając na początku małe ilości ostrego sosu.

Skutki uboczne ostrego jedzenia w ciąży

W pierwszym trymestrze spożywanie pikantnych potraw prawdopodobnie nie spowoduje wielu problemów, chociaż może zaostrzyć poranne mdłości. Jeśli masz już problemy z całodziennymi nudnościami i mdłościami, ostre potrawy mogą pogorszyć sytuację.

W drugim i trzecim trymestrze spożywanie pikantnych potraw może powodować:

  • zgagę, ponieważ rosnąca macica wpycha kwasy żołądkowe do przełyku
  • niestrawność
  • mdłości
  • biegunkę, gazy i wzdęcia
  • nasilenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego

Źródła:

  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30982867/
  • www.healthline.com/health/pregnancy/spicy-food-pregnancy