Przejdź do treści

Jak smakuje pochwa? Czy smak pochwy jest ważny?

Czas czytania: 3 minut

Smak pochwy może być słodki lub kwaśny, metaliczny lub gorzki, słony lub ostry. To jak smakuje pochwa może wskazywać, co jadłaś na obiad.

Smak może się zmieniać w ciągu miesiąca, przez cykl miesiączkowy. Krew może wpływać na to jak smakuje pochwa, podobnie jak wydzielina, która pojawia się przy owulacji.

Smak metaliczny

krwinki

Pochwa jest naturalnie kwaśna. Ale ta naturalna kwasowość może przekładać się na smaki, które są silniejsze niż neutralne. Niektórzy opisują je jako metaliczny lub miedziany smak. Inni nazywają go smakiem „baterii”.

Metaliczny posmak może być bardziej powszechny w dniach po menstruacji, ponieważ śladowe ilości krwi mogą nadal znajdować się w pochwie i wokół niej. Krew ma metaliczny smak ze względu na zawartość żelaza.

Słony smak

Pot wywołany ćwiczeniami lub naturalnym poceniem się ciała może znajdować się w okolicach pochwy i nadawać słony smak.

Nieumycie się dobrze po oddaniu moczu może również pozostawić śladowe ilości moczu, który może mieć słony smak.

Kwaśny smak potu też nie jest niczym niezwykłym i na pewno nie jest oznaką niczego złego.

Smak pochwy zależy od pH

Smak może być różnorodny, słony, gorzki, metaliczny, kwaśny, ale to, czego nie powinno się czuć to smród. Jeśli w okolicy pochwy nagle pojawią się silne zapachy lub smaki, może to oznaczać zakłócenie naturalnej równowagi pH.

Pochwa dobrze radzi sobie z utrzymywaniem równowagi bakteryjnej. Ale gdy to się zmieni, np. przez nowy produkt do kąpieli lub leki, równowaga bakteryjna może się zmieniać.

Może to prowadzić do zapalenia, podrażnienia, a nawet infekcji, które mogą powodować nietypowe zapachy i smaki.

Dieta wpływa na smak pochwy

Niektóre pokarmy mają wpływ na smak okolicy pochwy, ale lista jest krótka i nie obejmuje ananasa.

Szparagi, wpływają intensywnie na zapach moczu, może to mieć również wpływ na to jak smakuje pochwa. Niepotwierdzone raporty opisują go jako silnie roślinny.

Curry i mocno przyprawione potrawy również mogą mieć wpływ. Wywołują one pot o wyraźnym zapachu, a pot w pachwinie może zakłócać naturalny aromat i smak sromu.

Alkohol wpływa na smak

alkohol seks napalona pijana

Alkohol może zwiększyć potliwość. Może nawet wpłynąć na smak potu i płynów ustrojowych.

W zależności od rodzaju napoju, który wypiłaś, smak może być gorzki lub kwaśny. Na przykład słodkie alkohole mogą wpływać na smak, ale niekoniecznie słodko.

Palenie wpływa na smak

Jeśli alkohol i jedzenie wpływają na to jak smakuje pochwa, jest to oczywiste, że wszystko inne, co wprowadzasz do swojego ciała, na przykład wyroby tytoniowe, również mają wpływ.

Używanie tytoniu może mieć wpływ na potliwość i jak silny jest ten pot. To z kolei może wpłynąć na twój naturalny zapach i smak.

Na przykład używanie tytoniu może powodować kwaśny lub gorzki posmak. Możesz nawet mieć kwaśny lub nieświeży smak.

Zapachy z palenia tytoniu mogą być również wchłaniane przez skórę i włosy.

Higiena a smak pochwy

Pochwa jest samooczyszczającą się jednostką. Pozostawiona sama sobie może i będzie dbać o siebie i utrzymywać zdrową równowagę pH, o ile nie będą przeszkadzać siły zewnętrzne.

Podczas kąpieli wystarczy umyć zewnętrzną stronę sromu łagodnym mydłem z wodą.

Jeśli nie przestrzegasz regularnie higieny i nie myjesz się regularnie, mogą pojawić się nietypowe lub odpychające zapachy i smaki.

Aby prawidłowo się umyć, opłucz srom i pachwiny ciepłą wodą. Możesz użyć mydła, tylko uważaj, aby nie dostało się do kanału pochwy.

Rozsuń wargi warg sromowych i użyj myjki lub rąk, aby oczyścić okolice fałdów.

Należy również umyć odbyt i obszar między odbytem a otworem pochwy. Ten obszar, jeśli nie jest czysty, może wpływać zarówno na zapach, jak i smak pochwy.

Zwracaj uwagę na rybi zapach

pochwa śmierdzi cebulą brzydzi zapach pochwy śmierdzi ryba

Niektóre stany lub infekcje mogą powodować nieprzyjemne zapachy w okolicy pochwy.

Jedną z takich możliwych przyczyn jest infekcja zwana bakteryjnym zapaleniem pochwy. Bakteryjne zapalenie pochwy często powoduje żółtą lub szarą wydzielinę oraz silny, nieprzyjemny zapach z pochwy, który można określić jako rybi.

Rzęsistkowica, rodzaj infekcji przenoszonej drogą płciową, może również powodować zapachy, które bardzo przypominają martwe ryby. Mogą również wystąpić nietypowe upławy.

Jeśli Ty lub Twój partner wyczujecie naprawdę nieprzyjemny zapach, czas na wizytę u ginekologa. 

Czy można mieć wpływ na to jak smakuje pochwa?

Nie przeprowadzono żadnych ważnych badań ani nie potwierdzono, że możesz zmienić smak swojego sromu.

Jeśli jednak jesteś zdeterminowana, aby znaleźć sposób, by twoja okolica intymna pachniała lub smakowała bardziej świeżo, pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Nie jedz aromatycznych pokarmów. Szparagi, pikantne potrawy lub mocno aromatyzowane potrawy mogą wpływać na zapach potu lub ciała.
  • Odstaw alkohol i palenie. Tytoń i alkohol mogą wpływać na zapach ciała i potu. Mogą one sprawić, że smak będzie bardziej gorzki, kwaśny lub metaliczny.
  • Staraj się nie martwić. O ile nie czujesz zapachu martwych ryb lub gnijących wodorostów z twojego krocza, to jak smakuje pochwa i jak pachniesz jest zupełnie normalne.