Przejdź do treści

Siniak na jadrze, przyczyny i łagodzenie

Czas czytania: 3 minut

W większości przypadków siniak na jadrze nie jest powodem do zmartwień. Zwykle mogą być skutkiem przytrzaśnięcia zamkiem w spodniach lub urazem mechanicznym. Tak czy inaczej przebarwienie i nadwrażliwość w tym obszarze powinny szybko zniknąć.

Jeśli siniak na jądrze jest wynikiem nagłego uderzenia, możesz również odczuwać ostry ból i obrzęk. Możesz nawet poczuć mdłości zaraz po uderzeniu. Objawy te ustępują, gdy posiniaczony obszar się goi.

Siniak na jądrze, jakie są przyczyny?

celibat

Siniak na jądrze jest również znany pod nazwą stłuczenie. Siniak na jądrze pojawia się, gdy tętnice i żyły w skórze otaczającej jądra zostają uszkodzone. Powoduje to wyciek krwi pod skórą i przebarwienia.

Siniak na jądrze pojawia się zwykle po urazie. Masturbacja lub ostry seks mogą również prowadzić do siniaków.

Możesz nawet zauważyć siniaki, które nie mają żadnej przyczyny. Jądra zwisają poza twoim ciałem i nie są chronione przez nic więcej niż cienką warstwę skóry. Tkanki i naczynia krwionośne mogą łatwo ulec zranieniu.

Inne przyczyny urazów jąder:

 • Hematocele- Zwykle po nagłym uderzeniu, w tkance wokół jądra może gromadzić się krew. Ta krew może sprawić, że jądro wygląda, jakby było posiniaczone.
 • Zapalenie najądrza- Przewody otaczające jądra przechowują plemniki przed uwolnieniem ich przy wytrysku. Mogą one ulec zapaleniu po urazie lub infekcji. Może to prowadzić do bólu, obrzęku i siniaków.
 • Pęknięcie- Jeśli uraz mechaniczny jest silny, może spowodować uszkodzenie samego jądra. Ten uraz wymaga natychmiastowego leczenia.
 • Skręcenie- Przewód otaczający naczynia krwionośne prowadzące do moszny, zwana powrózkiem nasiennym, może ulec skręceniu podczas urazu. Może to odciąć dopływ krwi do moszny, powodując siniaki i przebarwienia. Ten uraz wymaga natychmiastowego leczenia. Nieleczone jądro może wymagać usunięcia.
 • Guz- Nieprawidłowy wzrost tkanek wokół jąder może również powodować siniaki i obrzęki. Chociaż guzy nie zawsze są oznaką raka, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Jak złagodzić dyskomfort?

wytrysk wytrysku myśli

Posiniaczone lub spuchnięte jądra mogą być na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają branie udziału w normalnych czynnościach.

Możesz wypróbować jeden lub więcej z poniższych środków, aby złagodzić ból, obrzęk lub dyskomfort, które mogą przeszkadzać w codziennym życiu:

 • Połóż się i ogranicz aktywności. Staraj się unikać wszelkich aktywności fizycznych lub ruchów, które pogarszają ból lub dyskomfort. Podniesienie kolan do klatki piersiowej może również złagodzić ból.
 • Zrób zimny kompres. Owiń opakowanie lodu lub torebkę mrożonych warzyw w ręcznik i lekko dociśnij do jąder. Rób to co najmniej 4 razy dziennie przez około 20 minut, aż ból lub obrzęk zaczną się zmniejszać.
 • Wspieraj mosznę. Noś ciaśniejszą bieliznę lub użyj zwiniętego ręcznika, aby unieść mosznę do ciała. Może to złagodzić nacisk, jaki mogą odczuwać twoje jądra zwisające po zranieniu. Rób to, aż z zmniejszysz dyskomfort.
 • Weź środki przeciwbólowe. Używaj dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen. Jeśli obawiasz się, że twoje jądra zostały poważnie uszkodzone, przed zażyciem jakichkolwiek leków przeciwbólowych skonsultuj się z lekarzem.
 • Zrób sobie przerwę. Jeśli twoje jądra zostały uszkodzone podczas uprawiania sportu lub innej forsownej aktywności fizycznej, weź kilka dni wolnego, aby mogły się zagoić. Zmniejszenie napięcia na jądrach i mosznie sprzyja szybszemu gojeniu.

Siniak na jadrze, kiedy iść do lekarza?

mężczyzna

Jeśli wiesz, co spowodowało stłuczenie twojego jądra i nie doświadczasz innych objawów, możesz poczekać na wizytę u lekarza.

Powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 • nie jesteś w stanie zlokalizować obu jąder w mosznie
 • masz rozdarcia lub krwawienie w mosznie
 • zauważasz krew lub wydzielinę w moczu
 • masz trudności z oddawaniem moczu
 • masz gorączkę 38°C lub więcej
 • odczuwasz potrzebę częstego oddawania moczu, ale nie masz go dużo

Umów się na wizytę do lekarza, jeśli po tygodniu nie zauważysz poprawy lub jeśli objawy zaczną się pogarszać. Może to być oznaką poważniejszego stanu.

Możesz również zobaczyć się z lekarzem, jeśli nie jesteś pewien, co spowodowało siniak na jądrze. W niektórych przypadkach siniaki, które pojawiają się bez powodu, mogą być objawem infekcji przenoszonej drogą płciową, takiej jak chlamydia.

Inne objawy choroby przenoszonej drogą płciową obejmują:

 • ból lub obrzęk jąder
 • pieczenie się podczas oddawania moczu
 • jasne lub mętne wydzieliny z penisa

Podsumowanie

Objawy łagodnego uszkodzenia jądra nie powinny trwać dłużej niż kilka dni. W tym czasie aktywność seksualna może być dla Ciebie nieprzyjemna. Ale zwykle nie ma żadnego długoterminowego wpływu na twoją sprawność seksualną, płodność lub odczucia.

Skręcenie, pęknięcia i inne poważne urazy jąder mogą spowodować długotrwałe uszkodzenie, jeśli leczenie nie zostanie wykonane na czas lub jeśli jądro zostanie poważnie uszkodzone.

Jeśli nie masz pewności co do głębokości obrażeń, skontaktuj się z lekarzem. W przypadku ciężkich urazów wczesne leczenie jest jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka powikłań.