Przejdź do treści

Jak szybko zamówić receptę na tabletkę dzień po?

Czas czytania: 3 minut

Antykoncepcja awaryjna, stanowi dobre rozwiązanie, kiedy chcemy zapobiec ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Awaryjne pigułki antykoncepcyjne, często nazywane tabletkami dzień po. Są one w stanie pomóc kobietom. W Polsce, aby uzyskać do nich dostęp, konieczne jest udanie się do lekarza po receptę na tabletkę dzień po. Umów konsultacje online z receptą dzięki portalowi haloDoctor, który jest do tego stworzony.

Jaki jest najszybszy sposób na uzyskanie tabletki dzień po?

Niewątpliwie najszybszą drogą są konsultacje online. Dzięki platformie haloDoctor możesz się na nie umówić w kilka chwil. A jak to działa w praktyce?

 1. Umawiasz się do wybranego przez Ciebie specjalisty na dogodny termin i czas,
 2. Opłacasz wizytę,
 3. Łączysz się ze specjalistą za pomocą czatu, rozmowy telefonicznej lub video,
 4. Lekarz przeprowadza z Tobą wywiad i jeżeli stwierdzi, że zachodzi konieczność, wypisze receptę na antykoncepcję awaryjną.

Cały proces jest bardzo prosty, a dzięki e-wizycie możemy uzyskać dostęp do tabletki dzień po w kilkanaście minut. W razie konieczności umów się na konsultacje z receptą, aby uzyskać dostęp do fachowej pomocy lekarskiej.

Najlepsza antykoncepcja awaryjna zależy od kilku rzeczy

 • Jak długi okres czasu upłynął od stosunku płciowego bez zabezpieczenia?

Nazwa tabletka dzień po już sama nazwa sugeruje, że powinno się ją zażyć na następny dzień po odbytym stosunku. Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż antykoncepcję awaryjną można przyjąć bezpośrednio po stosunku. Czas przyjęcia tabletki jest kluczowy, a wraz z jego upływem, jej skuteczność znacznie maleje. W zależności od rodzaju tabletek, w większości przypadków masz od trzech do pięciu dni po stosunku bez zabezpieczenia na zastosowanie jej.

 • Jaki rodzaj antykoncepcji awaryjnej wybierzesz?

Tabletka z lewonorgestrelem – działa lepiej, im szybciej ją przyjmiesz. Producent oraz specjaliści zalecają jej przyjęcie maksymalnie do trzech dni (72 godziny) po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Po upływie tego czasu jej skuteczność drastycznie spada.

Pigułka z octanem uliprystalu – powinno się zażyć równie tak szybko, jak to możliwe. Z jedną różnicą, że tabletkę z octanem uliprystalu, można zażyć do 120 godzin (pięć dni) po stosunku bez zabezpieczenia. Wielu lekarzy przepisuje na receptę właśnie tę tabletkę, gdyż może być bardziej skuteczna.

Wkładki domaciczne – są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o antykoncepcję awaryjną i metodę zapobiegania ciąży. Działają one równie dobrze w pierwszym, jak i w piątym dniu.

 • Jaka jest masa Twojego ciała?

Skuteczność tabletek dzień po, jest zależna w dużej mierze od tego, ile ważysz. Jeżeli Twoja waga przekracza ustalony przez producenta zakres – antykoncepcja awaryjna może zmniejszyć swoją skuteczność.

Tabletka z lewonorgestrelem może nie działać, aż tak dobrze, jeśli ważysz więcej, niż 75 kilo. Pigułka z octanem uliprystalu może działać gorzej, jeśli ważysz 90 kilo lub więcej. Wkładki domaciczne działają równie dobrze bez względu na to, jaka jest masa Twojego ciała.

Kiedy możesz użyć tabletkę dzień po?

Możesz zastosować antykoncepcję awaryjną, aby zapobiec ciąży, jeśli:

 • Nie została użyta prezerwatywa ani inna metody antykoncepcji podczas stosunku płciowego,
 • Zapomniałaś zażyć pigułki antykoncepcyjnej, zmienić plaster lub pierścień albo zrobić zastrzyk na czas i odbyłaś stosunek,
 • Podczas stosunku pękła prezerwatywa,
 • Zostałaś zmuszona do stosunku płciowego (napaść seksualna lub gwałt).

Czy przyjmowanie pigułek dzień po w czasie karmienia piersią jest bezpieczne?

W zależności od tego, którą tabletkę zażyjesz. Antykoncepcja awaryjna (tabletka z lewonorgestrelem) oraz wkładki domaciczne nie wpływają na mleko matki. Za to pigułka z octanem uliprystalu już tak, dlatego powinnaś odciągać i nie podawać swojego mleka dziecku przez 36 godzin po jej zażyciu.

Awaryjne pigułki antykoncepcyjne działają poprzez opóźnienie owulacji (uwolnienie komórki jajowej podczas cyklu miesięcznego). Jeśli zapłodnienie i implantacja już się odbyły, nie przerywają one ciąży. Pigułki dzień po są bezpiecznym sposobem, aby zapobiegnąć ciąży. Umów się na e-wizytę, aby otrzymać na nie receptę i porozmawiaj ze specjalistą o możliwych skutkach ubocznych.

„Na rynku usług zdrowotnych, poradnia internetowa oznacza w pierwszej kolejności większą dostępność do fachowej pomocy medycznej oraz porad lekarskich. Za pośrednictwem usług medycznych świadczonych na odległość, pacjenci uzyskali dostęp do możliwości otrzymania e-Recepty, e-Skierowania oraz e-Zwolnienia, bez wychodzenia z domu. Dzięki platformom, takim jak haloDoctor, pacjenci z dowolnego miejsca na świecie, mogą bezpośrednio skontaktować się z wybranym przez siebie specjalistą i otrzymać pomoc.” – podkreśla Rafał Piszczek, CEO Medfile S.A., producent oprogramowania gabinetowego.