Przejdź do treści

Co to jest demiseksualizm?

Czas czytania: 3 minut

Demiseksualizm to orientacja seksualna, w której ludzie odczuwają pociąg seksualny tylko do osób, z którymi mają bliskie związki emocjonalne. Innymi słowy, osoby demiseksualne doświadczają pociągu seksualnego dopiero po utworzeniu więzi emocjonalnej.

Przedrostek „demi-” oznacza „połowę” lub „częściowo”. Podczas gdy osoby aseksualne odczuwają niewielki lub żaden pociąg seksualny, a osoby alloseksualne doświadczają pociągu seksualnego, demiseksualizm oznacza rodzaj pośredniego odczucia.

Nie oznacza to, że demiseksualizm jest czymś nowym. Chociaż termin ten istnieje dopiero od 2006 roku, prawdopodobnie niektórzy zawsze go mieli.

Dlaczego demiseksualizm potrzebuje nazwy?

Twoja orientacja opisuje, kogo pociągasz. Osoby demiseksualne odczuwają pociąg do wybranej grupy ludzi. Możesz się zastanawiać: „Ale czy wielu z nas nie czeka, aż poczuje emocjonalną więź z kimś przed uprawianiem z nim seksu?”

Tak, wiele osób decyduje się na seks tylko z osobami, z którymi łączy ich więź, czy to małżeństwo, dłuższy związek, czy też szczęśliwa i pełna zaufania przyjaźń.

Różnica polega na tym, że demiseksualizm nie polega na uprawianiu seksu. Chodzi o zdolność odczuwania pociągu seksualnego do określonych osób. Możesz odczuwać pociąg seksualny do kogoś bez uprawiania z nim seksu i możesz uprawiać seks z kimś bez odczuwania do niego pociągu.

Osoby demiseksualne to nie tylko te, które decydują się na randki z kimś przez dłuższy czas, zanim zaczną uprawiać z nimi seks. Nie chodzi o decydowanie się na seks, ale raczej o poczucie seksualnego pociągu do kogoś.

Niektóre osoby demiseksualne mogą zdecydować się poczekać, zanim będą uprawiać seks z partnerem, ale jest to niezależne od ich orientacji seksualnej.

Czy więź emocjonalna gwarantuje rozwój pociągu seksualnego?

Nie! Na przykład heteroseksualni mężczyźni czują pociąg seksualny do kobiet, ale niekoniecznie pociąga ich każda kobieta, którą spotykają.

Podobnie, demiseksualizm nie oznacza, że ​​osoba demiseksualna ma pociąg do wszystkich, z którymi łączy ją głęboka więź emocjonalna.

Czy demiseksualizm zależy od orientacji płciowej?średnia częstotliwość sex

Większość etykiet orientacji seksualnej – takich jak homoseksualna, biseksualna lub panseksualna – odnosi się do płci osób, które nas pociągają.

Demiseksualizm jest inny, ponieważ odnosi się do natury naszego związku z ludźmi, do których czujemy pociąg. W porządku, jeśli chcesz użyć opisu, który odnosi się również do orientacji płciowej.

Więc tak, możesz być osobą demiseksualną, a także homoseksualną, biseksualną, panseksualną, heteroseksualną itd. — cokolwiek najlepiej opisuje twoją indywidualną orientację.

Jak w praktyce wygląda bycie demiseksualnym?

Bycie demiseksualnym wygląda różnie dla różnych ludzi. Jeśli jesteś osobą demiseksualną, możesz odnieść się do następujących uczuć lub sytuacji:

  • Rzadko czujesz pociąg seksualny do ludzi, których widujesz na ulicy, obcych lub znajomych.
  • Poczułeś pociąg seksualny do kogoś, z kim byłeś blisko (np. przyjaciela lub romantycznego partnera).
  • Twoje emocjonalne połączenie z kimś wpływa na to, czy czujesz do niej pociąg seksualny.
  • Nie podnieca cię ani nie interesuje myśl o seksie z kimś, kogo dobrze nie znasz, nawet jeśli jest piękny lub ma przyjemną osobowość.

Wszyscy demiseksualiści są inni i możesz być demiseksualny, nawet jeśli nie odnosisz się do powyższego.

Czy demiseksualiści mogą doświadczać innych form przyciągania?

TAK! Osoby demiseksualne mogą doświadczać innych form przyciągania. Może to obejmować:

  • Romantyczna wizja: pragnienie romantycznego związku z kimś
  • Atrakcyjność estetyczna: przyciąganie kogoś na podstawie tego, jak wygląda
  • Zmysłowy lub fizyczny pociąg: chęć dotknięcia lub przytulenia kogoś
  • Platoniczna atrakcja: chęć zaprzyjaźnienia się z kimś
  • Przyciąganie emocjonalne: pragnienie emocjonalnego związku z kimś

Demiseksualizm w związku seks

Osoby demiseksualne mogą pragnąć lub nie romantycznych związków partnerskich.

W związkach osoby demiseksualne mogą, ale nie muszą, decydować się na seks. Dla niektórych osób demiseksualnych seks może nie mieć znaczenia w związkach. Dla innych jest to ważne.

Niektóre osoby demiseksualne mogą uważać, że ich więź z partnerem niekoniecznie jest wystarczająco bliska, aby czuć pociąg seksualny do partnera.

Niektórzy mogą zdecydować się czekać, aż poczują się wystarczająco blisko swojego partnera, a niektórzy mogą całkowicie zrezygnować z seksu.

Niektórzy mogą uprawiać seks ze swoim partnerem bez poczucia seksualnego pociągu do niego. Każda osoba demiseksualna jest inna.

Czy osoby demiseksualne doświadczają pożądania seksualnego?

TAK. Bycie demiseksualnym nie dotyczy zdolności do odczuwania przyjemności seksualnej, a jedynie pociągu seksualnego. I wszyscy mamy tendencję do doświadczania pożądania seksualnego do kogoś, kto nas pociąga.

Osoby demiseksualne mogą również czuć podniecenie, nawet jeśli obecnie nie pociąga ich seksualnie konkretna osoba.

Istnieje również różnica między pociągiem seksualnym a zachowaniem seksualnym. Możesz odczuwać pociąg seksualny do kogoś, nie uprawiając z nim seksu, i możesz uprawiać seks z kimś, kto nie pociąga Cię seksualnie.

Osoby demiseksualne, jak każda inna grupa ludzi mogą uprawiać seks z ludźmi, nawet jeśli nie czują do nich pociągu seksualnego.