Przejdź do treści

Jak wywołać poród naturalnie- 7 sposobów

Czas czytania: 3 minut

Wiele kobiet rodzi dzieci 2 tygodnie przed lub po przewidywanym terminie, najlepiej, gdy poród następuje w co najmniej 39 tygodniu ciąży. Lecz gdy jesteś w 40 tygodniu ciąży i chcesz mieć już ten etap za sobą to podajemy 6 naturalnych sposobów by wywołać poród.

Większość z tych metod nie jest poparta badaniami, więc zawsze powinnaś porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem którejkolwiek z nich.

Ćwiczenia

Ćwiczeniem może być wszystko, co przyspiesza tętno, na przykład długi spacer. Nawet jeśli ta metoda nie zadziała, jest to świetny sposób na złagodzenie stresu i utrzymanie dobrej kondycji ciała przed nadchodzącym rozwiązaniem.

Seks

Teoretycznie istnieje wiele powodów, dlaczego seks może wywołać poród.

Na przykład aktywność seksualna, zwłaszcza orgazm, może uwolnić oksytocynę, która może pomóc w pobudzeniu skurczów macicy.

Ponadto w nasieniu znajdują się hormony prostaglandyn, które mogą pomóc w rozwarciu szyjki macicy.

Uprawianie seksu w ostatnich tygodniach ciąży jest bezpieczne, ale nie powinnaś uprawiać go po odejściu wód płodowych. Może to zwiększyć ryzyko infekcji.

Stymulacja sutków

Pobudzanie sutków może powodować skurcze macicy i wywołać poród.

Stymulacje sutków powoduje produkcję oksytocyny. Oksytocyna jest hormonem, który powoduje skurcze macicy i wyrzut mleka z piersi.

Jeśli zdecydujesz się nakarmić dziecko piersią zaraz po porodzie, ta sama stymulacja pomoże Twojej macicy skurczyć się do pierwotnego rozmiaru.

Możesz sama stymulować sutki, lub poprosić o to partnera, opcjonalnie możesz użyć laktatora.

Badania pokazuje, że stymulacja piersi może być skutecznym sposobem na:

  • wywoływanie i nasilenie porodu
  • uniknięcie indukcji porodu (sztuczne wywołanie porodu)
  • zmniejszenie częstość krwotoków poporodowych

Akupunktura

Akupunktura jest stosowana od tysięcy lat. Dokładny sposób jej działania jest niejasny. W medycynie chińskiej uważa się, że równoważy „chi” lub energię życiową w ciele. Może również stymulować zmiany w hormonach lub układzie nerwowym.

Akupunkturę powinien wykonywać wyłącznie licencjonowany akupunkturzysta.

Według badań, główna korzyść akupunktury to zwiększenie rozwarcia szyjki macicy.

Akupresura

Niektórzy uważają, że akupresura może pomóc wywołać poród. Przed zastosowaniem akupresury na sobie, upewnij się, że otrzymasz odpowiednie wytyczne od wyszkolonego specjalisty od akupresury.

Jeśli akupresura nie spowoduje porodu, nadal może być doskonałym sposobem na złagodzenie bólu i dyskomfortu podczas porodu.

Olej rycynowy

Wypicie odrobiny, 30-60 ml oleju rycynowego, stymuluje uwalnianie prostaglandyn, co może pomóc rozewrzeć szyjkę macicy i wywołać poród.

Zaleca się, aby odbywało się to pod nadzorem położnej lub lekarza. Należy uważać, aby nie wypić za dużo.

Jedzeni daktyli

Badania pokazują, że jedzenie daktyli w ostatnich tygodniach ciąży przyspiesza rozszerzenie szyjki macicy na początku porodu i zmniejsza potrzebę stosowania syntetycznej oksytocyny podczas porodu

Dlaczego lepiej nie wywoływać porodu?

Większość ciężarnych w 40 tygodniu ciąży jest już gotowa, aby jak najszybciej urodzić dziecko i trzymać je w ramionach. Istnieje jednak wiele korzyści z czekania, aż twoje ciało w naturalny sposób zdecyduje się na poród.

Kobiety, które nie przyspieszyły porodu, zazwyczaj szybciej wracają do zdrowia niż te, które to zrobiły. Dłuższy czas w łonie matki może oznaczać, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko szybciej wyjdziecie ze szpitala.

Niemowlęta urodzone po ciąży donoszonej również doświadczają innych korzyści.

Dłuższy czasu w łonie oznacza:

  • więcej czasu na budowanie masy mięśniowej i siły
  • zmniejszone ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi, infekcji i żółtaczki
  • poprawia oddychania, ponieważ niemowlęta urodzone nawet dwa tygodnie wcześniej mogą doświadczać dwukrotnie większej liczby powikłań
  • lepsze karmienie po urodzeniu
  • zwiększony rozwój mózgu, przy czym mózg powiększa się o jedną trzecią swojego rozmiaru między tygodniem 35 a 40

Pozwól swojemu ciału wykonywać swoją pracę jeszcze przez kilka dni i poświęć wolny czas na odpoczynek, jeśli jest to tylko możliwe. Wiemy, że łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić. Ale wkrótce Ty i Twoje dziecko będziecie potrzebować całej swojej energii!

Podsumowanie

Zanim spróbujesz czegokolwiek, co może wywołać poród, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby omówić wszelkie zagrożenia lub możliwe komplikacje.

Chociaż niektóre z tych metod są powielane wśród kobiet w ciąży, niewiele dowodów naukowych potwierdza ich skuteczność.

W większości przypadków najlepiej jest pozwolić dziecku ustalić własną datę urodzenia, nawet jeśli oznacza to czekanie przez kolejny tydzień lub dwa.