Przejdź do treści

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Czas czytania: 5 minut

Pochwa ma naturalny zapach. Po zauważeniu nietypowego zapachu z pochwy, możesz się go pozbyć, zmieniając swoje nawyki higieniczne, produkty higieny osobistej lub dietę.

Czym jest zapach pochwy?

Zapach pochwy pochodzi ze zdrowej wydzieliny z pochwy a nieprzyjemny, nienormalny spowodowany infekcją. Zapach pochwy może zmieniać się w trakcie cyklu miesiączkowego lub w innych okresach, takich jak ciąża lub menopauza.

Pochwa nie powinna nie mieć zapachu! Podobnie jak inne części ciała, w tym skóra głowy, pępek, pachy, pochwa ma pewien aromat.

Zapach twojej pochwy będzie się różnić w zależności od takich rzeczy jak:

 • poziomy nawilżenia
 • ostatnie spożycie pokarmu
 • leki
 • ogólny stan zdrowia
 • w którym momencie cyklu miesiączkowego jesteś

Typowe zapachy pochwy to miedziane, piżmowe lub mięsiste, chociaż seks może zmienić zapach na kilka godzin, zwłaszcza jeśli nastąpiła wymiana płynów ustrojowych.

Przyczyny zapachu z pochwy

Naturalne wydzieliny z pochwy często powodują nieprzyjemny zapach. Jest to całkowicie normalne i należy się tego spodziewać. Mimo to czasami może wydawać się silniejszy niż zwykle.

Oto kilka potencjalnych przyczyn silniejszego lub nieprawidłowego zapachu z pochwy:

 • pot
 • niewłaściwa higiena
 • bakteryjne zapalenie pochwy
 • zapalenie pochwy
 • rzęsistkowica
 • stary tampon
 • dieta
 • zmiany hormonalne (cykl menstruacyjny, ciąża, menopauza)

W rzadkich przypadkach poważniejsze problemy medyczne mogą powodować wydzielanie zapachu z pochwy, jak:

 • przetoka odbytniczo-pochwowa
 • rak szyjki macicy
 • rak pochwy

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach pochwy

Jeśli twoja pochwa pachnie trochę nieprzyjemnie, a temu zapachowi nie towarzyszą inne objawy, możesz samodzielnie złagodzić objawy.

1. Regularnie bierz prysznic lub kąp się

Nieprzyjemny zapach może być po prostu znakiem, że potrzebujesz tylko prysznica. Obszar ten może gromadzić pot, martwą skórę i brud. I tak jak te rzeczy mogą wpływać na zapach innych części ciała, mogą wpływać na ten z twojej pochwy.

Utrzymanie regularnej praktyki higienicznej może pomóc uniknąć gromadzenia się zapachu, którego nie lubisz. Ale jeśli już się zakorzenił i nie masz czasu na prysznic, po prostu weź myjkę i umyj wzgórek łonowy i zewnętrzne usta.

2. Przestań myć wnętrze pochwy

Żeby było jasne: chociaż możesz (i powinnaś!) umyć zewnętrzną część pochwy (inaczej srom), nie powinieneś zaczynać wchodzić do swojej dziury z wodą, myjką lub mydłem.

To prawda, że pochwa to samoczyszcząca się maszyna. Naturalny skład bakterii w kanale pochwy ma na celu utrzymanie go w zdrowiu i czystości, a bakterie nie potrzebują żadnej pomocy z twojej strony, aby działać optymalnie.

Mycie wewnątrz kanału pochwy jest nie tylko niepotrzebne, ale wręcz niebezpieczne. Mycie wnętrza kanału pochwy zwłaszcza pachnącymi mydłami może zaburzyć naturalny skład bakteryjny i pH pochwy. A kiedy naturalny skład bakteryjny zostanie zakłócony, narażasz się na ryzyko rozwoju infekcji, takich jak bakteryjne zapalenie pochwy, które (negatywnie) wpływa na zapach pochwy.

3. Sprawdź, co ostatnio zmieniłaś …

Czy ostatnio zmieniłaś detergent? Zaczęłaś używać innego płynu do mycia ciała? Zmieniłaś markę papieru toaletowego? Wszystkie te rzeczy mogą wpływać na twoją pochwę.

Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co zmieniło się w twojej rutynie. To, jakich mydeł używasz, jaki rodzaj bielizny nosisz i jak ciasne są twoje ubrania, może być winowajcą.

Przyczyną może być również zmiana:

 • lubrykanty seksualne
 • środek do czyszczenia zabawek erotycznych
 • rodzaj prezerwatywy

4. Bądź nawodniona

Nie, nie mówimy o alkoholu. Mówimy o wodzie.

Picie dużej ilości wody jest dobre nie tylko dla skóry. Może również pomóc w ogólnym zdrowiu pochwy, zachęcając do zdrowego pocenia się i uwalniania płynów.

5. Stosuj zbilansowaną dietę

Ogólnie rzecz biorąc, zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białka zapewni delikatniejszy zapach w porównaniu z tłustymi fast foodami.

Zbilansowana dieta zapewnia zdrowe ciało, włączając w to twoją pochwę. Ale, niektóre bardzo silnie pachnące potrawy, takie jak szparagi, czosnek i cebula, mogą powodować silniejszy zapach. Tak więc, jeśli ostatnio jadłaś dużo szparagów, czosnku i cebuli, wyeliminowanie tych pokarmów może przywrócić naturalny aromat pochwy.

Leki na zapach pochwy

Nie ma leków, które leczą tylko zapach pochwy. Jednak jeśli jest niezwykły to może być produktem ubocznym zaburzeń bakteryjnych pochwy, infekcji lub zaburzeń hormonalnych, z których wszystkie można leczyć lekami.

Na przykład bakteryjne infekcje przenoszone drogą płciową (STI), takie jak rzeżączka, chlamydia i rzęsistkowica, z których wszystkie mogą wpływać na zapach pochwy można usunąć za pomocą antybiotyku.

Antybiotyki można również przepisać na inne rodzaje infekcji, takie jak:

Czego należy unikać?

Chociaż istnieje wiele artykułów i forów internetowych, które opowiadają o „środkach zaradczych” stosowanych w domu, prawda jest taka, że należy ich unikać.

Bicze i peelingi

Pamiętasz, jak mówiliśmy ci, żebyś nie myła wnętrza pochwy? Cóż, oznacza to również unikanie produktów takich jak bicze i peelingi, które są sprzedawane jako do stosowania wewnątrz.

Mogą one opowiadać, że pomagają wyeliminować „złe” bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, ale eliminują również „dobre” bakterie zwalczające infekcje.

Agresywne mycie pochwy od wewnątrz, może spowodować utratę proporcji bakterii.

Żywność

Pod żadnym pozorem nie należy wkładać czosnku, twarogu ani jogurtu do kanału pochwy.

Przeprowadzono badania dotyczące stosowania czopków czosnkowych w leczeniu zapalenia pochwy, ale surowy czosnek może powodować pieczenie, podrażnienie i reakcje alergiczne. Potrzebne są dalsze badania na ten temat, ale na razie nie jest to zalecane.

Żyjemy w świecie pełnym złych rad, a wkładanie jedzenia do pochwy należy do tej kategorii. Jedzenie nie zrobi nic poza uszkodzeniem mikrobiomu pochwy.

Pachnące produkty higieny kobiecej

Na rynku dostępnych jest wiele perfumowanych tamponów, podpasek i papierów toaletowych. Unikaj ich. Pochwa to bardzo delikatny ekosystem, na który te pachnące produkty będą miały negatywny wpływ.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli masz jakiekolwiek obawy, zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem. Rozmowa jest szczególnie ważna, jeśli:

 • Niedawno zacząłeś angażować się w aktywność seksualną z nowym partnerem.
 • Występują dodatkowe objawy, takie jak ból, podrażnienie, pieczenie lub upławy.
 • Jesteś w ciąży lub masz nadzieję zajść w ciążę.

Nawet jeśli nie ma przyczyny, takiej jak infekcja, lekarz będzie w stanie pomóc. Może pomóc ci zrozumieć, czy ostatnie leki, poziom nawodnienia lub inne nawyki związane ze stylem życia mogą powodować zapach i doradzić w sprawie dalszych kroków.

Jak zapobiegać wydzielaniu się zapachu z pochwy?

Niezależnie od tego, czy właśnie wyeliminowałaś nietypowy zapach, czy po prostu szukasz sposobów zapobiegania przyszłemu, te wskazówki mogą pomóc.

Poznaj zwykły zapach

Zanim będziesz mogła zdiagnozować zapach, musisz wiedzieć, jaki jest on zazwyczaj. Tak więc, jeśli jeszcze nie zapisałaś go w pamięci, zacznij „obserwować” aromat swojej pochwy.

Najczęstszą oznaką, że coś dzieje się z twoją pochwą, jest zmiana zapachu . Konkretnie — zmiana, której nie można wytłumaczyć etapem cyklu. Dogłębne zapoznanie się z zakresem zapachów, w których zwykle znajduje się twoja pochwa, pomoże ci zidentyfikować, kiedy coś jest nie tak.

Wybierz bawełnę

Przykro mi, kochanie, ale nadszedł czas, aby zastąpić jedwabne i satynowe majtki. Bawełna jest znacznie bardziej oddychająca niż inne materiały i doskonale odprowadza pot i płyny z ciała. Inne materiały mogą zatrzymywać nadmiar wilgoci, co może zaburzać naturalny poziom bakterii i prowadzić do infekcji.

Nadmiar wilgoci może sprzyjać przerostowi drożdży, co może zmienić naturalny skład bakterii i ostatecznie zakłócić naturalny zapach.

Usuń ciasne ubrania

Pomijając bieliznę, każda ciasna odzież może zatrzymywać wilgoć w okolicy pachwiny. A ta wilgoć może mieć śmierdzące, drażniące skutki uboczne.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji między nogami jest niezbędne dla dobrego zdrowia pochwy. Chociaż brakuje istotnych dowodów, specjaliści twierdzą, że codzienne noszenie stringów może również powodować podejrzany zapach z pochwy. Może dojść do przypadkowego przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy i dróg moczowych, co może spowodować nieprzyjemny aromat lub coś gorszego.

Tak więc, jeśli zauważysz zmianę zapachu lub chcesz zmniejszyć swoje szanse na zauważenie zmiany, zaleca trzymanie się z dala od obcisłych legginsów i dżinsów.

Podsumowanie

Zmiana zapachu pochwy może być oznaką poważniejszej choroby, której możesz nie być w stanie wyleczyć samodzielnie. Najlepiej wcześnie zgłosić się do lekarza, aby zapobiec pogorszeniu się objawów.