Przejdź do treści

Jakie świece na chrzest są najlepsze?

Czas czytania: 2 minut

Chrzest Święty to pierwsze najważniejsze wydarzenie w życiu małego człowieka, jego bliscy dokładają wszelkich starań, aby wszystko przebiegło prawidłowo. To na ich barkach spoczywa przede wszystkim przygotowanie duchowe do przyjęcia sakramentu przez ich dziecko. Jednym z obowiązków dorosłych jest również wybór i zakup świecy do chrztu. Jak to zrobić najlepiej?

Najlepsze świece do chrztu

Przyjęło się, że to Ojciec Chrzestny jest odpowiedzialny za zaopatrzenie dziecko w świecę. Wiele osób kieruje się najnowszymi trendami, panującą w danym momencie modą. Niekiedy dba się o zgodność wyglądu świecy z motywem przewodnim przyjęcia po przyjęciu sakramentu. Biorąc pod uwagę sam charakter uroczystości mile widziane są świece na chrzest w kolorze białym, ale z delikatnymi kolorowymi motywami. Dla dziewczynek wybiera się zazwyczaj odcienie pudrowego różu, a dla chłopców błękitu, pastelowo niebieskiego. Czasami nie brakuje ponadto akcentów w kolorach klasycznego złota i srebra. Zawsze jednak wskazana jest ostrożność, aby uniknąć niezręczności, czy dodatków kojarzonych z kiczem. W kwestii wyboru świecy na chrzest można zapytać rodziców dziecka lub personel sklepów z takimi produktami.

Jakie świece na chrzest są najlepsze?

Jaką funkcję pełni świeca do chrztu?

Zdaniem niektórych pojęcia świecy do chrztu i gromnicy oznaczają te same produkty. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, takie myślenie jest dużym uproszczeniem. Świeca do Chrztu jest wymagana w przypadku przyjmowania sakramentów przyjmowanych w kościele. Główną funkcją tego przedmiotu jest podtrzymywanie światła w życiu małego chrześcijanina, ten obowiązek spoczywa na ojcu chrzestnym i rodzicach dziecka. Ważną czynnością podczas Mszy Świętej jest zapalenie świecy na chrzest od Paschału. Następnie do końca nabożeństwa świeca ma być trzymana przez ojca chrzestnego. Właśnie z tego powodu świece do chrztu powinny mieć okapniki, dzięki którym topiący się wosk nie parzy rąk, nie powstają również trudne do usunięcie plamy.

W co zapakować świecę do chrztu?

Najnowsze trendy jasno wskazują, że najlepszą opcją jest zakup delikatnie zdobionej świecy do chrztu. Poza niewielkimi elementami w pastelowych kolorach można postawić na egzemplarze z subtelną koronką. Równie mile widziane są satynowe, białe wstążeczki z małymi stroikami z żywych kwiatków. Dodatkowo wielu producentów daje możliwość dołączenia niewielkich grafik, na przykład dziecięcych stópek. Od dłuższego czasu modne są też personalizowane świece do chrztu, umieszcza się wówczas imię malucha i datę przyjęcia chrztu świętego. Ciekawym i dość powszechnym pomysłem jest zakup odpowiedniego pudełka na świecę, które będzie stanowiło idealną pamiątkę na długie lata. Takie opakowania przyjmują zazwyczaj postać drewnianej skrzyneczki z napisem na wieku. Całość prezentuje się wówczas naprawdę pięknie i efektownie, podkreśla na pewno rangę tego wyjątkowego wydarzenia. Chrzest Święty wymaga szczególnej oprawy, a świeca jest jednym z symboli, którego nie może wtedy zabraknąć. Produkt dostępny jest w wielu wariantach, zatem każdy ojciec chrzestny z pewnością poradzi sobie z jej wyborem.