Przejdź do treści

Probiotyki w ciąży – zalecenia i przegląd najnowszych badań

Czas czytania: 2 minut
Słyszałaś, że przyjmowanie probiotyków w ciąży wiąże się z korzyściami zdrowotnymi? Probiotyki to żywe organizmy występujące w niektórych produktach spożywczych i napojach, takich jak jogurt, kefir, tempeh i kombucha. Mogą być również przyjmowane jako suplement. Poniżej znajdziesz najlepsze korzyści jakie mogą przynieść kobiecie probiotyki w ciąży.

Probiotyki w ciąży a zdrowie jelit

Niektóre dowody sugerują, że przyjmowanie probiotyków podczas ciąży może być jednym ze sposobów na poprawę składu bakterii jelitowych i zdrowia przewodu pokarmowego. A dokładniej, pożyteczne bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium i S. salivarius.

Wysoka różnorodność bakteryjna jest oznaką zdrowego jelita, podczas gdy niska wiąże się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia metaboliczne.

Probiotyki mogą zmniejszyć ryzyko egzemy u niemowląt

Jeśli jesteś w ciąży, przyjmowanie probiotyków może pomóc zmniejszyć ryzyko egzemy, stanu charakteryzującego się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry u Ciebie i Twojego dziecka.

Przyjmowanie suplementów probiotycznych może pomóc w zapobieganiu egzemie u kobiet w ciąży i niemowląt.

Probiotyki w ciąży a depresja i lęk

Może słyszałaś, że suplementy probiotyczne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji i lęku w czasie ciąży jak i po jej zakończeniu lub nawet leczyć je.

Niestety, chociaż spekuluje się, że niektóre szczepy probiotyków mogą wywoływać takie efekty, nie wszystkie badania są zgodne.

Badanie z 2020 wykazało również, że leczenie probiotykami Lactobacillus rhamnosus GG i Bifidobacterium lactis BB12 nie miało wpływu na wyniki zdrowia psychicznego kobiet w ciąży.

Probiotyki w ciąży a poziom cukru we krwi i insuliny

Na szczęście suplementy probiotyczne mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i insuliny w ciąży, co może polepszyć stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Przegląd badań z 2018 r., wykazał, że stosowanie probiotyków podczas ciąży obniża poziom cukru we krwi i insuliny. Naukowcy zasugerowali, że może to pomóc kobietom z cukrzycą ciążową zmniejszyć potrzebę stosowania leków obniżających poziom cukru we krwi w późniejszym okresie ciąży.

Dodatkowo badanie z 2017 roku sugeruje, że leczenie Lactobacillus rhamnosus HN001 podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, zwłaszcza u kobiet w wieku powyżej 35 lat i tych, które wcześniej chorowały na tę chorobę.

Czy probiotyki  są konieczne dla wszystkich kobiet w ciąży?

suplementy w ciąży

Chociaż niektóre kobiety mogą odnieść korzyści z przyjmowania tych suplementów w czasie ciąży, dla większości nie są one konieczne.

Inne suplementy, w tym wysokiej jakości prenatalne i suplementy kwasów tłuszczowych omega-3 są ważniejsze dla wspierania zdrowia matki i płodu.

Jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę i masz pytania dotyczące suplementów diety, zalecamy rozmowę z osobą posiadającą odpowiednią wiedzę i doświadczenie, taka jak ginekolog lub dietetyk, który specjalizuje się w żywieniu w czasie ciąży.
Mogą oni dostarczyć Ci spersonalizowane plan żywieniowy i pomóc dowiedzieć się, które suplementy pasują do Twojej diety, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia.

Dodatkowo, jeśli polecają suplement probiotyczny, mogą doradzić, które konkretne szczepy mogą być najbardziej skuteczne.

Na koniec, kupując suplementy, w tym probiotyki w ciąży, upewnij się, że wybierasz produkty renomowanych marek, aby zapewnić sobie, jak Twojemu dziecku bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Probiotyki to popularne suplementy, które można bezpiecznie przyjmować, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Mimo to probiotyki w ciąży nie są konieczne ani odpowiednie dla wszystkich kobiet. W związku z tym zalecamy zasięgnięcie porady lekarza, jeśli jesteś zainteresowana wypróbowaniem suplementów probiotycznych podczas ciąży.

 

Źródła:

  • www.healthline.com/nutrition/probiotics-during-pregnancy#recommendation
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5452191/