Przejdź do treści

Kształt brzucha a płeć dziecka, czy da się ją przewidzieć?

Czas czytania: 2 minut

Czy rozmiar i kształt brzucha oraz inne symptomy w ciąży, jak np. ochota na czekoladę lub szybkie tętno dziecko mogą przewidzieć płeć dziecka? Prawdopodobnie nie, ale przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym micie i innych.

O czym świadczy kształt brzucha w ciąży?

Kształt brzucha to jeden z bardziej popularnych mitów dotyczących przewidywania ciąży i płci. Być może słyszałaś, że nosisz syna, jeśli masz niski brzuch. Jeśli jest wysoki, podobno będzie córka.

Mit ten mówi, że chłopcy są bardziej niezależni i dlatego są noszeni niżej w macicy. Dziewczynki najwyraźniej potrzebują większej ochrony, więc są noszone wyżej.

Te stereotypy dotyczące płci nie są jedyną kwestią w tym micie. Jeszcze bardziej dziwne jest to, że mogłaś słyszeć go w odwrotnej wersji, w zależności od tego, kto go opowiada.

FAKT: To, jak nosisz ciążę zarówno rozmiar, jak i kształt brzucha ma związek z wieloma czynnikami. żaden z nich nie wskazuje na płeć dziecka.

Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża lub jeśli masz silne mięśnie brzucha, możesz nosić dziecko wyżej, ponieważ ściany brzucha nie są tak rozciągnięte. Z drugiej strony, jeśli to nie jest twoje pierwsze dziecko, twoja ściana brzucha mogła się rozciągać coraz bardziej z każdą ciążą, przez co twój brzuch opada nieco niżej.

Poza tym rozmiar i pozycja dziecka mogą również wpływać na wygląd brzucha. Na przykład w późniejszym okresie ciąży dziecko może się zsunąć niżej do miednicy, sprawiając, że brzuch będzie wyglądał nisko.

Pozycja dziecka w danym momencie może również tymczasowo zmienić kształt i rozmiar brzucha.

Inne mity na temat płci dziecka

Ludzie od setek lat dzielą się opowieściami przewidującymi płeć dziecka, ale niewiele z nich jest popartych jakimikolwiek formalnymi badaniami.

Oto niektóre z bardziej popularnych mitów, chociaż żaden z nich nie jest poparty naukowo, możesz poczekać na ujawnienie płci, aż zostanie potwierdzona przez USG lub podczas narodzin:

  • Mit apetytu: Jesz dużo słonych rzeczy? Wtedy masz syna. Więcej słodkich rzeczy? W twoim brzuchu jest córka.
  • Mit dotyczący tętna: Wyższe tętno oznacza syna. Niższe tętno oznacza córkę. Ale możesz też spotkać się z odwrotnym twierdzeniem.
  • Mit o porannych mdłościach: Mniej porannych mdłości oznacza syna, więcej córkę. Chodzi o to, że wyższy poziom hormonów w ciążach żeńskich może powodować, że kobiety będą bardziej schorowane.
  • Mit wyglądu skóry: Świecąca piękna skóra oznacza syna. Trądzik i inne problemy skórne oznaczają córkę.
  • Mit wyglądu włosów: Grubsze, bardziej lśniące włosy oznaczają syna. Bezwładne, nieukładające się loki oznaczają córkę. Jest tu ogólne twierdzenie, że dziewczynki kradną piękno matek.

Kiedy możesz poznać płeć dziecka?

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie płci będzie Twoje dziecko, niekoniecznie musisz czekać zbyt długo.

Płeć dziecka staje się widoczna już od 14 tygodnia ciąży, a lekarz może wiarygodnie przewidzieć ją dokładnie między 14 a 20 tygodniem.

Istnieją również prenatalne testy DNA bezkomórkowe, które można wykonać już w 10. tygodniu ciąży. To nie jest test płci, ale bada komórki płodu pod kątem nieprawidłowości chromosomalnych.

Po oddaniu krwi do laboratorium próbka jest analizowana w poszukiwaniu krążącego DNA. Od tego momentu następuje proces eliminacji. Jeśli test wykryje chromosom Y, możesz mieć syna. Jeśli nie, prawdopodobnie córkę.

Możesz również poznać płeć dziecka przed zajściem w ciążę, jeśli zachodzisz w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro . Podobnie jak w przypadku badań przesiewowych DNA bez komórek, niektóre testy genetyczne oferowane przez kliniki niepłodności mogą zidentyfikować płeć na podstawie obecności chromosomu Y. Te testy są dostępne tylko wtedy, gdy planujesz użyć zamrożonego zarodka.

Podsumowanie

Dopóki nie wykonasz badania krwi lub USG w połowie ciąży, przewidywanie płci jest zabawą w ciemno. A wyniki są tak dokładne, jak w przypadku rzucania monetą. Masz szansę 50-50 na prawidłowe odgadnięcie, więc baw się dobrze. A kształt brzucha nie ma nic do tego.

Ciesz się tymi chwilami, zanim lekarz zbada podczas wizyty, czy nosisz syna czy też córkę. Następnie, gdy nadejdzie czas, ciesz się tą wiadomości z rodziną lub zatrzymaniem tą informację dla siebie, wybór należy do ciebie.