Przejdź do treści

Kiedy wykonać test owulacyjny?

Czas czytania: 3 minut

Starasz się o dziecko i chcesz wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas, aby je począć. Test owulacyjny może pomóc przewidzieć, kiedy będziesz płodna.

Owulacja ma miejsce w połowie cyklu miesiączkowego, rozpoczyna się, gdy jajniki uwolnią jajeczko, żyje ono od około 12 do 24 godzin. To sprawia, że co miesiąc istnieje krótki czas na poczęcie dziecka. Jednak plemniki mogą żyć w twoim ciele do 5 dni. Więc jeśli nie uprawiasz seksu w tym 24-godzinnym oknie owulacji, nadal możesz począć dziecko, jeśli uprawiałaś seks kilka dni wcześniej.

Kiedy najlepiej robić test owulacyjny?

Najlepszy czas na rozpoczęcie testowania to kilka dni przed planowaną owulacją. 

Twoje najbardziej płodne dni w miesiącu to 1 do 2 dni przed i po uwolnieniu komórki jajowej przez jajniki. Plemniki mogą żyć w organizmie do 5 dni. Tak więc poczęcie może wystąpić, jeśli uprawiasz seks 5 dni przed owulacją i do 1 dnia po owulacji.

Przewidywanie owulacji jest łatwiejsze, gdy masz regularny cykl menstruacyjny. W 28-dniowym cyklu prawdopodobnie będziesz mieć owulację w 14 dniu lub około 14 dnia, więc możesz rozpocząć testowanie około 10-11 dnia cyklu.

Jeśli masz krótki cykl, możesz założyć, że owulacja nastąpi w ciągu 4 dni od punktu środkowego cyklu. Dlatego powinnaś zacząć używać testów owulacyjnych 4 -6 dni przed punktem środkowym twojego cyklu.

O jakiej porze dnia wykonać test owulacyjny?

Nie ma złej pory dnia na testowanie owulacji. Niektóre kobiety wolą badać mocz rano, inne po południu lub wieczorem. Niezależnie od tego, którą godzinę wybierzesz, upewnij się, że przeprowadzasz test codziennie o tej samej porze.

Należy pamiętać, że płyn może rozcieńczyć ilość hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Jeśli tak się stanie, może się wydawać, że nie masz owulacji, nawet gdy występuje. Dlatego ogranicz spożycie płynów na około 2 godziny przed badaniem. Pomaga również nieoddawanie moczu 1 do 2 godzin przed badaniem.

Z powyższych powodów wiele kobiet używa testów owulacyjnych zaraz po przebudzeniu. Testowanie w godzinach porannych daje również mnóstwo czasu na rozpoczęcie prób, jeśli test da ci zielone światło!

Test owulacyjny, a nieregularny cykl miesiączkowy

Testy owulacyjne są dokładniejsze, gdy masz regularny cykl, ponieważ łatwiej jest przewidzieć punkt środkowy cyklu. Ale nie martw się, testy owulacyjne mogą nadal działać, jeśli masz nieregularny cykl. Po prostu będziesz musiał częściej się testować.

Kobiety z regularnym cyklem muszą testować owulację tylko raz w miesiącu, te z nieregularnym cyklem będą musiały przeprowadzać testy częściej. Zacznij wykonywać testy kilka dni po okresie, a następnie raz w tygodniu.

Nawet przy nieregularnym cyklu możesz szukać charakterystycznych oznak owulacji wskazujących, że nadszedł czas, aby zacząć używać testu. Musisz zwracać uwagę na zmiany w ciele, takie jak upławy i temperatura ciała.

Zacznij używać zestawu do testów owulacyjnych, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów:

  • zwiększona ilość śluzu, wydzielina, która jest śliska podczas wycierania lub ma konsystencję podobną do białka jaja
  • wzrost temperatury ciała
  • zwiększony popęd seksualny
  • lekkie plamienie
  • łagodny ból miednic

Jak wykonać test?

Paski testowe owulacyjne są przeznaczone do wykrywania poziomu hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Ten hormon sygnalizuje owulację, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajników do jajowodu.

Chociaż paski testu owulacyjnego mogą określić twoje najbardziej płodne dni, nie są one w 100% dokładne. Ale nie martw się zbytnio, mogą mieć wskaźnik dokładności do 99%, w zależności od twojego cyklu menstruacyjnego.

Aby przetestować owulację, możesz oddać mocz na tester lub do kubka i umieścić sztyft w moczu. Wyniki są zwykle po około 5 minutach.

Zestawy do testów owulacyjnych mają dwie linie: jedna to linia kontrolna, która sygnalizuje, że test działa prawidłowo, a druga to linia testowa. Ta linia będzie jaśniejsza lub ciemniejsza niż linia kontrolna, w zależności od tego, czy masz owulację.

Linia testowa wydaje się jaśniejsza, gdy masz niski poziom LH w ciele. Będzie ciemniejszy, gdy w twoim ciele będzie wyższy poziom LH. Oznacza to, że masz większe szanse na poczęcie.

Podsumowanie

Przy tak krótkim czasie na poczęcie dziecka w każdym miesiącu, użycie zestawu do testów owulacyjnych zwiększa przewidywanie najbardziej płodnych dni. Dzięki tym informacjom dowiesz się, kiedy najlepiej uprawiać seks, aby mieć największe szanse na poczęcie i zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Chociaż testy owulacyjne są niezawodne, pamiętaj, że nie są one w 100% dokładne. Mimo to, dokumentując swoje miesięczne cykle, obserwując zmiany w ciele i przeprowadzając testy na kilka dni przed owulacją, dasz sobie największe szanse na spełnienie swoich marzeń o dziecku.