Przejdź do treści

Nacięcie krocza – co warto wiedzieć przed porodem?

Czas czytania: 3 minut

Krocze jest obszarem mięśniowy między pochwą a odbytem. Nacięcie krocza jest wykonywane, aby powiększyć otwór pochwy przed porodem. W przeszłości nacięcie krocza było normalną praktyką podczas porodu, ale w ostatnich latach stało się mniej powszechne. Wykonuje się je, aby zapobiegać rozdarciom pochwy podczas porodu, ponieważ uważa się, że nacięcie goi się lepiej niż rozdarcie.

Nowsze badania sugerują jednak, że nacięcie krocza może powodować więcej problemów, niż im zapobiegać. Zabieg może zwiększyć ryzyko infekcji i innych powikłań. Rekonwalescencja bywa długotrwałym i niewygodnym procesem.

Dlatego zazwyczaj nie wykonuje się nacięcia krocza, ale w niektórych przypadkach może być koniecznością.

Lekarz może zalecić nacięcie krocza, jeśli:

  • wystąpi rozległe pęknięcia pochwy podczas porodu
  • dziecko jest w nieprawidłowej pozycji
  • dziecko jest większe niż normalnie
  • gdy występuje poród przedwczesny

Nacięcie krocza- podział

Dwa najczęstsze rodzaje nacięcia krocza to nacięcie krocza pośrodkowe i nacięcie krocza przyśrodkowe.

Oba mają swoje zalety i wady.

Nacięcie krocza pośrodkowe

To nacięcie krocza wykonuje się od środka ujścia pochwy wprost w kierunku odbytu.

Zalety tego nacięcia jest łatwiejsze zszycie i lepsze gojenie. Ten rodzaj nacięcia jest również mniej bolesny i rzadziej powoduje długotrwałą nadwrażliwość lub bolesność podczas stosunku. Często przy tym nacięciu dochodzi do mniejszej utraty krwi.

Główną wadą tego nacięcia jest zwiększone ryzyko rozdarć, które rozciągają się aż do odbytu lub przez mięśnie odbytu. To może skutkować długotrwałymi powikłaniami, w tym nietrzymaniem stolca lub niezdolnością do kontrolowania wypróżnień.

Nacięcie krocza przyśrodkowe

W przyśrodkowym nacięcie zaczyna się w połowie ujścia pochwy i biegnie w dół w kierunku pośladków pod kątem 45 stopni.

Główną zaletą nacięcia krocza przyśrodkowego jest, że ryzyko naderwania mięśni odbytu jest znacznie mniejsze. Istnieje jednak znacznie więcej wad związanych z tym rodzajem nacięcia krocza, w tym:

  • zwiększona utrata krwi
  • silniejszy ból
  • trudność w zszyciu
  • większe ryzyko długotrwałego dyskomfortu, zwłaszcza podczas stosunku płciowego

Stopnie nacięcia krocza 

Nacięcia krocza są klasyfikowane według stopni w zależności od ciężkości lub rozległości rozdarcia:

  • Pierwszy stopień: Nacięcie krocza pierwszego stopnia składa się z małego rozdarcia, które rozciąga się tylko przez wyściółkę pochwy. Nie obejmuje leżących pod nią tkanek.
  • Drugi stopień: jest najczęstszym rodzaj nacięcia krocza. Rozciąga się przez wyściółkę pochwy i tkankę pochwy. Nie obejmuje wyściółki odbytu ani zwieracza.
  • Trzeci stopień: Rozdarcie trzeciego stopnia obejmuje wyściółkę pochwy, tkanki pochwy i część zwieracza odbytu.
  • Czwarty stopień: najcięższy rodzaj nacięcia krocza obejmuje wyściółkę pochwy, tkanki pochwy, zwieracz odbytu i wyściółkę odbytu.

Stopień nacięcia krocza jest bezpośrednio związana z prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych powikłań. Wraz ze wzrostem stopnia nacięcia zwiększa się ryzyko infekcji, bólu i innych problemów po zabiegu.

Nacięcia krocza, na czym polega?

Łatwo wykonać nacięcie w linii środkowej lub przyśrodkowej. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie zapobiegające bólowi. Nie powinnaś odczuwać, że lekarz robi nacięcie lub je zszywa.

Miejsce nacięcia jest najpierw czyszczone i dezynfekowane. Lekarz wkłada dwa palce do pochwy, aby ochronić główkę dziecka. Następnie wykonuje się małe nacięcie.

Po porodzie pochwa i krocze są oczyszczane i dokładnie badane. Lekarz następnie sprawdza ściany pochwy lub szyjki macicy pod kątem rozdarć.

W większości przypadków nacięcie krocza dotyczy tylko błony śluzowej pochwy i tkanek znajdujących się tuż pod pochwą. Jeśli jednak nacięcie rozciąga się na zwieracz odbytu lub wyściółkę odbytu, rana ta zagoi się pierwsza.

Szwy lub nici chirurgiczne są wchłaniane przez ciało i nie wymagają usuwania. Cienkie szwy służą do zamykania błony śluzowej odbytu, a większe, mocniejsze szwy do naprawy zwieracza odbytu.

Po zszyciu błony śluzowej odbytu i zwieracza zszywane są pozostałe nacięcia.

Jak wygląda rekonwalescencja po nacięciu krocza?

pochwa

Nacięcie krocza jest zwykle zszywane w ciągu godziny od porodu. Na początku może wystąpić krwawienie, ale ustanie, gdy lekarz zszyje ranę.

Szwy same się wchłoną w ciągu miesiąca, więc nie ma potrzeby udania się do szpitala na zdjęcie szwów.

Lekarz może zalecić unikanie pewnych czynności podczas rekonwalescencji. Ból w miejscu nacięcia będzie się utrzymywać przez 2-3 tygodnie.

Kobiety, które przeszły nacięcie krocza trzeciego lub czwartego stopnia, częściej odczuwają długotrwały dyskomfort. Ból może być odczuwalny podczas chodzenia lub siedzenia. Oddawanie moczu może powodować pieczenie.

Możesz spróbować złagodzić ból poprzez:

  • nakładanie zimnych okładów na krocze
  • używanie lubrykantu podczas stosunku płciowego
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych
  • używanie bidetu zamiast papieru toaletowego do mycia się po skorzystaniu z toalety

Nacięcie powinno się całkowicie zagoić w ciągu 4 do 6 tygodni od porodu. Czas rekonwalescencji może być nieco dłuższy, jeśli wykonano nacięcie krocza trzeciego lub czwartego stopnia.

Źródła:

  • www.healthline.com/health/pregnancy/episiotomy-types#Episiotomy-Procedure
  • www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/episiotomy/art-20047282
  • www.nhs.uk/pregnancy/labour-and-birth/what-happens/episiotomy-and-perineal-tears/