Przejdź do treści

Prezerwatywa utknęła w pochwie? Jak ją usunąć?

Czas czytania: 4 minut

Jeśli prezerwatywa w czasie stosunku utknęła w pochwie to, nie panikuj! Pochwa ma swoje ograniczenie  (szyjkę macicy) dlatego prezerwatywa nie może przesunąć się wyżej niż miejsce, gdzie znajdował się penis lub.

Czy należy usunąć prezerwatywę? Tak. Czy powinnaś wziąć pod uwagę kilka rzeczy po jej usunięciu? Również tak. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Jeśli prezerwatywa jest wewnątrz i możesz ją sięgnąć

Kanał pochwy ma tylko 10-12 centymetrów długości, więc kobieta (lub jej partner) są w stanie dosięgnąć prezerwatywę.

Jeśli jesteś w stanie to zrobić, możesz spróbować wyciągnąć prezerwatywę. Ale, powinnaś to zrobić tylko za pomocą czystych palców! Nie używaj pęset, zalotek do rzęs, nożyczek ani niczego innego. Używanie ostrego przedmiotu może uszkodzić delikatną skórę pochwy. Ponadto, niesterylizowane narzędzia mogą wprowadzić bakterie, które mogą spowodować infekcję drożdżakową, bakteryjną lub dróg moczowych.

Umyj ręce, obetnij lub wyrównaj paznokcie tak, aby były gładkie, włóż jeden lub dwa palce do pochwy i ułóż palce jak haczyk, aby wyciągnąć prezerwatywę.

Jaka pozycja jest najlepsza? To zależy. Wyobraź sobie, że rodzisz… prezerwatywę. Może pomóc przysiad lub coś, na czym można stanąć, unieś jedną nogę. Zawsze możesz spróbować zmienić kąt i kierunek, jeśli nie czujesz prezerwatywy. Jeśli to nie działa, połóż się na plecach na poduszce lub zagłówku i wsuń palce między nogi, tak jakbyś się masturbowała. Możesz nałożyć odrobinę żelu nawilżającego (lub oleju kokosowego, jeśli nie masz żelu) na palce, aby ułatwić włożenie palców do pochwy i dosięgnięcie prezerwatywy. I staraj się oddychać!

Możesz nawet przygotować sobie ciepłą kąpiel i udać się na poszukiwanie prezerwatywy, zanurzając się w ciepłej wodzie, która rozluźnia mięśnie.

Gdy już wyjmiesz prezerwatywę, nie wyrzucaj jej od razu do kosza. Musisz mieć pewność, że wszystko jest nienaruszone. Rozwiń ją, aby upewnić się, że nie brakuje żadnych kawałków, które pozostały w środku Twojego ciała. Jeśli tak się stało, radzimy udać się do lekarza. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że cały kondom został usunięty z ciała.

Jeśli nie jesteś w stanie go wyjąć samodzielnie lub masz jakiekolwiek wątpliwości, czy kondom został w całości usunięty, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Nie ma potrzeby czuć się zakłopotaną lub niekomfortowo, ponieważ to jest częsta sytuacja i lekarz będzie w stanie Ci pomóc.

Jeśli prezerwatywa utknęła i nie jesteś w stanie jej wyjąc?

Jeśli prezerwatywa utknęła i nie możesz ją wyjąć, poproś partnera o pomoc. Usiądź w pozycji misjonarskiej, a następnie poproś, aby położył się między twoimi nogami, jakby miał zacząć uprawiać z tobą seks oralny. Powiedz mu, żeby użył dwóch czystych, dobrze nasmarowanych palców, by złapać i wyciągnąć prezerwatywę.

Jeśli wciąż tam jest? Nie martw się, nie zostanie tam na zawsze. Najlepiej jednak usunąć ją jak najszybciej. Zazwyczaj można poczekać godzinę lub dwie, ale oczekiwanie przez długi czas może zwiększyć ryzyko infekcji pochwy.

Skonsultuj się z ginekologiem i opisz sytuacji. Wyciągnięcie samej prezerwatywy zajmie tylko kilka sekund. Zazwyczaj wprowadzają do pochwy wziernik, by ją otworzyć, a następnie usuwają prezerwatywę, używając narzędzia zwanej 'pęsetą pierścieniową’. Nie wstydź się, lekarze widzieli to już wcześniej!

Co zrobić po wyjęciu prezerwatywy?

Kiedy prezerwatywa jest już poza tobą, na razie nie trzeba robić nic więcej. Jednak może być kilka rzeczy, o których warto pomyśleć w ciągu kolejnych 24-72 godzin.

Musisz liczyć się z ryzykiem ciąży. Jeśli prezerwatywa zsunęła się wewnątrz, trzeba założyć, że nasienie wyciekło i dostało się do środka. Ciąża jest ryzykiem nawet jeśli mężczyzna nie wytrysnęła w całości. Chociaż szanse są niewielkie, to możliwe jest zajście w ciążę z powodu preejakulatu.

Jeśli stosujesz prezerwatywy jako jedyny sposób antykoncepcji,  warto rozważyć zakup antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Można ją przyjąć w ciągu 72 godzin od zdarzenia z prezerwatywą. Miedziana wkładka domaciczna, umieszczona przez specjalistę zdrowia w ciągu 5 dni od zdarzenia, również może być stosowana w nagłych wypadkach.

Warto też zapytać swojego partnera, kiedy ostatnio się badał i jaki jest jego status w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową (STI).  Jeśli Twój partner ma HIV, prawdopodobnie byłaś narażony na wirusa, gdy prezerwatywa spadła i powinnaś udać się do lekarza, aby wziąć profilaktykę poekspozycyjną (PEP). Jeśli zostanie podjęta w ciągu 72 godzin od możliwego narażenia, PEP może pomóc w zapobieganiu zarażeniu się HIV.

Nie znasz statusu swojego partnera, nie wierzysz mu całkowicie lub nie chcesz pytać? Mimo to warto rozważyć PEP. Zaleca się omówienie tego z lekarzem.

Jeśli Twój partner ma chorobę weneryczną, która jeszcze nie jest wyleczona, możesz dostać dawką antybiotyków, które mogą zapobiec przenoszeniu się chlamydii, rzeżączki lub kiły.

Czas między możliwym zakażeniem, a momentem, w którym zakażenie ukaże się w badaniu w kierunku STI, będzie różny, ale powinnaś być przebadana po około 1-2 tygodniach od możliwego zakażenia. Badanie przeprowadzone zbyt wcześnie może skutkować fałszywie dodatnim wynikiem z powodu spermy partnera, która wciąż znajduje się w Twoim organizmie, lub fałszywie ujemnym wynikiem, ponieważ Twoje ciało jeszcze nie wykryło STI i nie wytworzyło przeciwciał.

Jak zmniejszyć ryzyko, że to się powtórzy?

Jest wiele czynników, które mogą spowodować, że prezerwatywa zsunie się z penisa. Obejmują one:

 • użycie środka nawilżającego lub żelu pobudzającego na bazie oleju, który osłabia integralność prezerwatywy lateksowej
 • używanie prezerwatyw, które są za duże lub za małe
 • używanie przeterminowanych prezerwatyw lub tych, które były narażone na działanie ciepła
 • utrata erekcji podczas stosunku
 • zbyt długi czas między wytryskiem a wyciągnięciem penisa po tym, jak erekcja całkowicie zniknęła
 • brak chwytania podstawy prezerwatywy podczas jej wyciągania
 • zbyt dużo środka nawilżającego wewnątrz prezerwatywy

Jak wesprzeć partnerkę gdy utknie prezerwatywa?

Utknięcie prezerwatywy w pochwie może być traumatyzujące z psychologicznego punktu widzenia, więc zamiast winić siebie nawzajem, bądźcie dla siebie wsparciem.

Może to obejmować:

 • wyjecie prezerwatywy, jeśli zostaniesz o to poproszony
 • podzielenie się informacjami na temat stanu swojego zdrowia, w tym kiedy ostatnio się badałeś, czy uprawiałeś seks od tamtej pory i jakie środki ochronne zastosowałeś
 • towarzyszenie partnerce podczas wizyty u lekarza, jeśli zostanie o to poproszony
 • zapłacenie za awaryjną antykoncepcję lub podzielenie się kosztem z partnerką, jeśli nie stać ją na nią
 • upewnienie się, że nosiłeś właściwy rozmiar prezerwatywy.

Podsumowanie

Tylko dlatego, że prezerwatywy czasem zsuwają się, nie oznacza, że powinieneś przestać ich używać. Prezerwatywy zwykle zsuwają się, ponieważ nie są używane prawidłowo. Mimo że może być to przerażające i stresujące, gdy prezerwatywa utknęła w Twoim ciele, warto pamiętać, że nie jest to koniec świata. Ryzyko z nieplanowaną ciążą lub zakażeniem chorobą weneryczną jest duże, ale można temu zapobiec o ile szybko podejmiemy odpowiednie kroki.