Przejdź do treści

Seks fakty, które cię zaskoczą a których nie znasz

  Czas czytania: 3 minut

  Poza oczywistą korzyścią seks ma wiele zdrowotnych korzyści. Możesz dzięki niemu poczuć się szczęśliwszym, zdrowszym i dłużej żyć. Może chronić przed chorobami i prawdopodobnie zapobiegać nowotworom. 

  Tutaj omawiamy niektóre dodatkowe korzyści, jakie może przynieść ci uprawianie miłości.

  Seks niszczy stres

  Współżycie może obniżyć poziom stresu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Biological Perspective poproszono uczestników o wzięcie udziału w stresującej czynności, takich jak wygłoszenie przemówienia lub rozwiązanie skomplikowanego quizu matematycznego.

  Uczestniczki, które odbyły stosunek przed zadaniem, miały niższy poziom stresu i niższe ciśnienie krwi w porównaniu z osobami, które nie uprawiały sexu i nie masturbowały się.

  Gdy mniej uprawiasz seksu to więcej pracujesz

  Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech odkryli, że osoby o mniej intensywnym życiu seksualnym zazwyczaj więcej pracują aby zrekompensować sobie brak spełnienia w sypialni. 

  W badaniu poproszono 32 000 osób o opisanie swojego współżycia i nawyków związanych z pracą.  Odkryto, że 36% mężczyzn i 35% kobiet uprawiających seks tylko raz w tygodniu o wiele więcej pracowało. 

  Im więcej pracujesz, tym bardziej się stresujesz, a im większy jest stres, tym mniej uprawiasz seksu. To po prostu błędne koło.

  Współżycie jest dobre dla twojego serca

  Współżycie z pewnością przyspiesza bicie serca, ale na tym nie kończą się jego korzyści dla serca.

  Badanie opublikowane w Journal of Epidemiology and Community Health wykazało, że współżycie seksualne może zmniejszyć ryzyko zawału serca u mężczyzny. 

  Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy uprawiali miłość 2 lub więcej razy w tygodniu, byli mniej narażeni na śmierć z powodu zawału niż ci, którzy uprawiali go rzadziej.

  Jednocześnie nie stwierdzono związku między częstotliwością współżycia a prawdopodobieństwem zgonu z powodu udaru.

  Sex wpływa na samoocenę

  Seks i poczucia własnej wartości łączą się ze sobą. Ludzie, którzy go uprawiają, mają lepsze samopoczucie i robią to, aby czuć się dobrze ze sobą.

  W badaniu opublikowanym w Archives of Sexual Behavior przyjrzano się wielu przyczynom, dla których ludzie uprawiają sex, i stwierdzono, że jednym z najczęstszych czynników jest zwiększenie poczucia własnej wartości.

  Ci sami ludzie twierdzą, że seks sprawia, że ​​czują się silniejsi i bardziej atrakcyjni. 

  Ponadto niektórzy uczestnicy badania mieli bardziej altruistyczne zamiary i chcieli, aby ich partner/ -ka poczuli się dobrze ze sobą.

  Seks łagodzi ból

  Współżycie to oczywista korzyść fizyczna, a mniej oczywista to ulga w bólu.

  Podczas pobudzenia i orgazmu podwzgórze w mózgu uwalnia hormon dobrego samopoczucia, oksytocynę.

  Naukowcy z Rutgers University w New Jersey odkryli, że wzrost poziomu oksytocyny może pomóc kobietom złagodzić ból, szczególnie podczas menstruacji. 

  Badanie opublikowane w Biuletynie Biologii Eksperymentalnej i Medycyny wykazało, że oksytocyna u mężczyzn zmniejsza odczuwanie bólu o połowę.

  Stosunek seksualny chroni przed rakiem

  Według niektórych badań prawdopodobieństwo raka prostaty jest mniejsze u mężczyzn w wieku 50 lat i starszych, którzy często uprawiają miłość.

  Badanie opublikowane w czasopiśmie BJU International odkryło, że stosunek płciowy i masturbacja mogą zmniejszać ryzyko raka prostaty u starszych mężczyzn.

  Inne badanie opublikowane w Journal of American Medical Association wykazało, że częste wytryski u mężczyzny w wieku 20 lat mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko raka prostaty.

  Częsty seks poprawia jakość nasienia

  Częsty sex może poprawić jakość nasienia, zmniejszyć uszkodzenia DNA plemników i zwiększyć płodność. 

  Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii mężczyźni, którzy codziennie uprawiali seks lub się masturbowali po 7 dniach mieli bardziej żywotne i lepszej jakości nasienie niż ci, którzy nie współżyli.

  Badanie sugeruje, że takie podejście może pomóc parom z łagodnymi problemami z poczęciem.

  Tagi: