Przejdź do treści

Seks fakty, które cię zaskoczą a których nie znasz

Czas czytania: 3 minut

Poza oczywistą korzyścią seks ma wiele zdrowotnych korzyści. Możesz dzięki niemu poczuć się szczęśliwszym, zdrowszym i dłużej żyć. Może chronić przed chorobami i prawdopodobnie zapobiegać nowotworom. 

Tutaj omawiamy niektóre dodatkowe korzyści, jakie może przynieść ci uprawianie miłości.

Seks niszczy stres

Współżycie może obniżyć poziom stresu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Biological Perspective poproszono uczestników o wzięcie udziału w stresującej czynności, takich jak wygłoszenie przemówienia lub rozwiązanie skomplikowanego quizu matematycznego.

Uczestniczki, które odbyły stosunek przed zadaniem, miały niższy poziom stresu i niższe ciśnienie krwi w porównaniu z osobami, które nie uprawiały sexu i nie masturbowały się.

Gdy mniej uprawiasz seksu to więcej pracujesz

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech odkryli, że osoby o mniej intensywnym życiu seksualnym zazwyczaj więcej pracują aby zrekompensować sobie brak spełnienia w sypialni. 

W badaniu poproszono 32 000 osób o opisanie swojego współżycia i nawyków związanych z pracą.  Odkryto, że 36% mężczyzn i 35% kobiet uprawiających seks tylko raz w tygodniu o wiele więcej pracowało. 

Im więcej pracujesz, tym bardziej się stresujesz, a im większy jest stres, tym mniej uprawiasz seksu. To po prostu błędne koło.

Współżycie jest dobre dla twojego serca

Współżycie z pewnością przyspiesza bicie serca, ale na tym nie kończą się jego korzyści dla serca.

Badanie opublikowane w Journal of Epidemiology and Community Health wykazało, że współżycie seksualne może zmniejszyć ryzyko zawału serca u mężczyzny. 

Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy uprawiali miłość 2 lub więcej razy w tygodniu, byli mniej narażeni na śmierć z powodu zawału niż ci, którzy uprawiali go rzadziej.

Jednocześnie nie stwierdzono związku między częstotliwością współżycia a prawdopodobieństwem zgonu z powodu udaru.

Sex wpływa na samoocenę

Seks i poczucia własnej wartości łączą się ze sobą. Ludzie, którzy go uprawiają, mają lepsze samopoczucie i robią to, aby czuć się dobrze ze sobą.

W badaniu opublikowanym w Archives of Sexual Behavior przyjrzano się wielu przyczynom, dla których ludzie uprawiają sex, i stwierdzono, że jednym z najczęstszych czynników jest zwiększenie poczucia własnej wartości.

Ci sami ludzie twierdzą, że seks sprawia, że ​​czują się silniejsi i bardziej atrakcyjni. 

Ponadto niektórzy uczestnicy badania mieli bardziej altruistyczne zamiary i chcieli, aby ich partner/ -ka poczuli się dobrze ze sobą.

Seks łagodzi ból

Współżycie to oczywista korzyść fizyczna, a mniej oczywista to ulga w bólu.

Podczas pobudzenia i orgazmu podwzgórze w mózgu uwalnia hormon dobrego samopoczucia, oksytocynę.

Naukowcy z Rutgers University w New Jersey odkryli, że wzrost poziomu oksytocyny może pomóc kobietom złagodzić ból, szczególnie podczas menstruacji. 

Badanie opublikowane w Biuletynie Biologii Eksperymentalnej i Medycyny wykazało, że oksytocyna u mężczyzn zmniejsza odczuwanie bólu o połowę.

Stosunek seksualny chroni przed rakiem

Według niektórych badań prawdopodobieństwo raka prostaty jest mniejsze u mężczyzn w wieku 50 lat i starszych, którzy często uprawiają miłość.

Badanie opublikowane w czasopiśmie BJU International odkryło, że stosunek płciowy i masturbacja mogą zmniejszać ryzyko raka prostaty u starszych mężczyzn.

Inne badanie opublikowane w Journal of American Medical Association wykazało, że częste wytryski u mężczyzny w wieku 20 lat mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko raka prostaty.

Częsty seks poprawia jakość nasienia

Częsty sex może poprawić jakość nasienia, zmniejszyć uszkodzenia DNA plemników i zwiększyć płodność. 

Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii mężczyźni, którzy codziennie uprawiali seks lub się masturbowali po 7 dniach mieli bardziej żywotne i lepszej jakości nasienie niż ci, którzy nie współżyli.

Badanie sugeruje, że takie podejście może pomóc parom z łagodnymi problemami z poczęciem.

Tagi: