Przejdź do treści

Skaleczenia pochwy, jak ich uniknąć?

Czas czytania: 3 minut

Chociaż termin skaleczenia pochwy może brzmieć nieco przerażająco, często zdarzają się one u kobiet aktywnych seksualnie. Te drobne otarcia i rozdarcia zwykle nie są poważne, ale mogą być  uciążliwe. Najczęstszą przyczyną jest penetracja podczas stosunku płciowego.

Na szczęście większość skaleczeń nie jest poważna z medycznego punktu widzenia. Jeśli znasz ich przyczynę i uważasz, że są one powierzchowne, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Ale to nie znaczy, że powinieneś je ignorować, uznając je za nic wielkiego. Dyskomfort spowodowany przez skaleczenia pochwy może sprawić, że seks będzie nieprzyjemny i może mieć wpływ na ogólną jakość życia.

Co powoduje skaleczenia pochwy?

Kiedy jesteś podniecona, pochwa w naturalny sposób wytwarza płyny, które nawilżają te okolice podczas aktywności seksualnej, zmniejszając tarcie, które może podrażnić lub rozerwać tkankę pochwy. Jednak wiele czynników może mieć wpływ na ilość nawilżenia wytwarzanego przez organizm. A jeśli nie wytworzy się wystarczająca ilość naturalnej wilgoci, może wystąpić rozdarcie.

Suchość pochwy jest częstym problemem, ponieważ powoduje tarcie i jest to główna przyczyna powstawania rozdarć i otarć.

Na suchość pochwy mają wpływ inne czynniki.

  • MenopauzaPochwa posiada naturalne mechanizmy obronne, które zmniejszają ryzyko obrażeń. Estrogen, którego jest znacznie więcej u kobiet przed menopauzą, poprawia przepływ krwi w danym obszarze, co pomaga utrzymać wilgotność pochwy. Hormon pomaga również utrzymać grubość błony śluzowej pochwy i utrzymuje elastyczność otaczającej tkanki (zwaną także elastycznością). Kobiety po menopauzie mają niższy poziom estrogenów, co może powodować ścieńczenie, wysuszanie i zapalenie ścian pochwy, co zwiększa prawdopodobieństwo skaleczeń pochwy.
  • Za mało gry wstępnej- Podniecenie seksualne powoduje tworzenie wydzieliny z pochwy. Jeśli pominiesz grę wstępną lub nie poświęcisz wystarczająco dużo czasu na podniecenie, twoje ciało nie ma szans na wytworzenie naturalnego nawilżenia, które sprawi, że penetracja będzie wygodniejsza i będzie mniej podatna na rozdarcia.
  • Historia molestowania- Chociaż nie jest to najczęstsza przyczyna suchości pochwy, według Towarzystwa Medycyny Seksualnej Ameryki Północnej historia wykorzystywania seksualnego może mieć wpływ na stosunek kobiety do seksu. Przemoc może zakłócać etapy reakcji seksualnych u kobiet, zaczynając od podniecenia i nawilżenia. Kobiety, które boją się przeszłych doświadczeń związanych z bolesnymi, a nie przyjemnymi spotkaniami, będą w rezultacie miały większą suchość. Ponadto bolesne i traumatyczne doświadczenia z przeszłości podczas seksu mogą sprawić, że ciało kobiety zacznie chronić się przed przyszłym bólem. W oczekiwaniu na ponowne bolesne doświadczenie kobiety mogą mimowolnie napiąć mięśnie miednicy, zwężając otwór pochwy, powodując większe tarcie podczas penetracji. Innym określeniem tego mimowolnego skurczu mięśni jest pochwica.
  • Mięśnie dna miednicy- Napięte lub nadaktywne mięśnie dna miednicy mogą powodować zmniejszenie przepływu krwi do pochwy i tkanek sromu. Wpływa to na zdrowie tkanek pochwy, zwiększając prawdopodobieństwo, że będzie ona cienka i sucha. Problemy z dnem miednicy mogą również utrudniać penetrację. Jeśli mięśnie dna miednicy otaczające otwór pochwy nie rozluźniają się i nie otwierają na penetrację, może to spowodować większe obciążenie tkanki i narazić Cię na większe ryzyko obrażeń.
  • Inne przyczyny skaleczeń pochwy- Zabawki erotyczne są czasami wykonane z materiałów drażniących skórę lub mogą mieć ostre lub szorstkie krawędzie. Nawet tampon, który ociera się o skórę w niewłaściwy sposób, może powodować drobne otarcia.

Jak można zapobiegać skaleczeniu pochwy?

Ponieważ często przyczyną jest suchość pochwy, często najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie wilgotności pochwy podczas aktywności seksualnej. Oto kilka sposobów, jak to zrobić.

Lubrykanty

Lubrykanty, są bardzo pomocnym narzędziem przy każdym rodzaju penetracji. Te produkty przeszły długą drogę. Dawno minęły czasy, gdy istniała tylko jedna lub dwie opcje.

  • Lubrykanty na bazie wody- Najpopularniejsze są lubrykanty na bazie wody. Być może będziesz musiała przeczytać etykiety, ponieważ istnieją pewne kluczowe różnice między produktami. Przed zakupem upewnij się, że lubrykant nie zawiera składników drażniących, takich jak parafiny, glikol propylenowy, gliceryna, ropa naftowa lub składniki na bazie ropy naftowej. Mogą one zwiększać ryzyko podrażnienia, przerostu bakterii, a nawet infekcji, co może dodatkowo pogorszyć zdrowie skóry. Unikaj lubrykantów, które mają zapach i smak lub które „podgrzewają”. Mogą podrażniać tkankę śluzową, szczególnie jeśli jest już sucha lub wrażliwa.
  • Naturalne olejki- Oliwa z oliwek i olej kokosowy są naturalne i niektóre kobiety je naprawdę lubią.. Jednak oleje mogą plamić tkaniny i osłabiać wytrzymałość prezerwatyw, zwiększając ryzyko pęknięcia.
  • Lubrykanty na bazie silikonu- Te środki są bardzo popularne, po części dlatego, że wytrzymują dłużej niż lubrykanty na bazie wody. Jeśli używasz zabawek erotycznych lub wibratorów wykonanych z silikonu, pamiętaj, że lubrykanty na bazie silikonu mogą rozpuścić ten materiał i spowodować drobne pęknięcia w urządzeniach. Może to spowodować rozwój bakterii, które podczas późniejszego stosowania mogą zostać przeniesione na Ciebie lub Twojego partnera.

Wypróbuj różne rodzaje lubrykantów, aby znaleźć ten, który będzie Ci odpowiadał. To bardzo indywidualne. Nie kieruj się tylko rekomendacją przyjaciółek, ponieważ to, co im się spodoba, może nie być dla Ciebie najlepsze.

Więcej gry wstępnej

Lepsze nawilżenie, które zwykle wynika z gry wstępnej, zmniejsza tarcie i ryzyko skaleczeń pochwy. Zwiększona gra wstępna daje pochwie czas (i motywację) na naturalne nawilżenie.

Pozycje seksualne

Podczas seksu wymagającego penetracji niektóre pozycje mogą zwiększać prawdopodobieństwo skaleczenia pochwy lub bolesnego tarcia.. Wypróbuj pozycje, które zapewniają kobietom większą kontrolę, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo skaleczenia.

Estrogen dopochwowy

Kobiety po menopauzie, które mają problemy z suchością pochwy, mogą porozmawiać z lekarzem na temat stosowania dopochwowego produktu zawierającego estradiol. Terapia dostępna na receptę ma różne formy, w tym kremy, tabletki i czopki dopochwowe.

Fizykoterapia

Jeśli Twój lekarz stwierdzi, że uszkodzenia pochwy mają związek z nadmierną aktywnością mięśni dna miednicy, pomocny może okazać się fizjoterapeuta specjalizujący się w problemach z mięśniami dna miednicy.