Przejdź do treści

Długość penisa w wieku 16 lat- jaka powinna być?

Czas czytania: 3 minut

Jeśli masz 16 lat i kończysz okres dojrzewania, Twój penis ma mniej więcej taki rozmiar, jaki pozostanie przez całe Twoje życie. Dla wielu chłopców w wieku 16 lat jest to średnia długość penisa w stanie wiotkim (nie w stanie wyprostowanym) wynosząca około 9,5 cm i średnia długość w stanie wzwodu od 12,5 do 17,5 cm. Obwód penisa wiotkiego  9 cm i we wzwodzie 11,5 cm średnio. Długość i obwód wiotkiego penisa często się zmieniają, głównie w zależności od temperatury.

Jak dojrzewanie wpływa na rozmiar penisa?

Okres dojrzewania to właściwie drugi okres w życiu, kiedy Twój penis przechodzi gwałtowny wzrost. W pierwszym roku życia długość i obwód penisa znacznie rosną. Następnie następuje powolny, stały wzrost, aż do osiągnięcia okresu dojrzewania. W okresie dojrzewania penis i jądra rosną szybciej.

Etap dojrzewania jest inny dla każdej osoby. Wiek, w którym rozpoczyna się dojrzewanie, również jest różny. Może rozpocząć się już od 9 lub 10 lat lub później, w wieku 13 lub 14 lat.

Ponadto w okresie dojrzewania stajesz się wyższy i szerszy. Twoja masa mięśniowa rośnie, a głos się pogłębia. Zaczynają także rosnąć włosy wokół genitaliów, pod pachami, na klatce piersiowej i na twarzy.

Kiedy penis przestaje rosnąć?

Twój penis rośnie aż do końca okresu dojrzewania. W wieku 16 lat możesz nadal być w okresie dojrzewania, więc Twój penis może nadal rosnąć.

Okres dojrzewania kończy się średnio pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Jeśli jednak zacząłeś dojrzewać w późniejszym wieku, możesz nadal rosnąć i zmieniać się do wczesnych lat dwudziestych. Wzrost ten obejmuje także Twojego penisa.

Chociaż niektóre z bardziej oczywistych zmian spowodowanych okresem dojrzewania mogą spowolnić i zatrzymać się około 18. roku życia, Twój penis może rosnąć aż do 21. roku życia.

Jak zmierzyć penisa?

Pamiętaj, że rozmiar wiotkiego penisa jest bardzo zróżnicowany. Aby uzyskać najdokładniejszy pomiar, zmierz go, gdy masz erekcję. Mierząc, mierz od góry do podstawy.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Dziennik Urologii badacze przeprowadzili wywiady z 290 młodymi mężczyznami na temat obrazu ciała i dokuczania, których doświadczali lub byli świadkami w szatni. Około 10% chłopców przyznało, że dokuczano im z powodu wyglądu ich penisa, a 47% pamięta, że ​​byli świadkami dokuczania innym.

Najczęstszym celem dokuczania był rozmiar, chociaż pojawienie się nieobrzezanego penisa lub penisa wyglądającego inaczej pod innymi względami również wywołało wiele komentarzy.

Każdy penis jest inny, więc Twój nie będzie wyglądał dokładnie tak samo jak penis innych facetów. Penisy często mają lekkie wygięcia, a niektóre wiotkie penisy wyglądają na większe niż inne. Twój może również naturalnie zwisać na jedną lub drugą stronę.

W okresie dojrzewania łatwo jest czuć się skrępowanym i zastanawiać się, czy zmiany, których doświadczasz, są tymi samymi zmianami, przez które przechodzą inni. Jest szansa, że ​​inni zastanawiają się nad tym samym.

Dwie rady, które pomogą rozwiązać problemy związane z obrazem ciała:

  • Trzymaj się z daleka od mediów społecznościowych tak bardzo, jak to możliwe. Pojawiające się pomysły, obrazy i dezinformacje mogą sprawić, że każdy poczuje się skrępowany.
  • Pamiętaj o swojej kondycji i zdrowiu. Zachowanie zdrowia może sprawić, że poczujesz się lepiej i bardziej komfortowo w swoim ciele.

Jeśli martwisz się o swoje ciało, porozmawiaj z rodzicem lub lekarzem.

Kiedy szukać pomocy?

Jeśli czujesz, że Twój penis jest mniejszy niż przeciętnie w wieku 16 lat, możesz podzielić się swoimi obawami z lekarzem. Są schorzenia, w których jednym z objawów jest mały penis.

Na przykład zespół Klinefeltera to stan, w którym rodzi się mężczyzna z dodatkowym chromosomem X. W rezultacie może mieć mniejszego niż przeciętnie penisa i jądra, a także cechy kobiece, takie jak rozwój tkanki piersi. Leczenie zespołu Klinefeltera i innych zaburzeń związanych z hormonami, które wpływają na wielkość penisa i rozwój męski, zwykle obejmuje terapię testosteronem.

Jeśli przeszkadza Ci długość lub wygląd Twojego penisa, pamiętaj, że Twoje genitalia nie definiują Twojej męskości ani innych cech. Pamiętaj też, że prawdopodobnie bardziej niż ktokolwiek inny przejmujesz się swoim rozmiarem. Ważne jest również, aby pamiętać, że szkoła podstawowa czy średnia i samo dojrzewanie to krótkie rozdziały w twoim życiu.

Jeśli szatnia stanie się zbyt niewygodna, możesz poszukać sposobów na zminimalizowanie swoich wrażeń:

  • Przebieranie się w kabinie łazienkowej.
  • Owiń się ręcznikiem, nawet jeśli inni tego nie robią.
  • Możesz uzyskać zwolnienie z WF-u.

Podsumowanie

W wieku 16 lat są inne ważne rzeczy, na których możesz się skupić, a nie na długość penisa. Ciesz się czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi i jak najlepiej wykorzystaj lata w szkole średniej.
Jeśli jednak naprawdę martwisz się lub ciekawi Cię długość i wygląd swojego penisa, spróbuj porozmawiać z rodzicem lub być może starszym członkiem rodziny. Jeśli te opcje nie są możliwe, porozmawiaj z lekarzem. Nie będziesz pierwszym nastolatkiem, który zadaje tego typu pytania i nie będziesz ostatnim.