Przejdź do treści

Ile krwi tracisz podczas okresu?

Czas czytania: 5 minut

Chociaż ilość krwi, którą tracisz podczas okresu, może być różna, zazwyczaj jest to kilka łyżek stołowych. Ciężkie krwawienie może wystąpić z powodu niektórych leków lub problemów zdrowotnych.

Powszechnie przyjmuje się, że przeciętnie traci podczas menstruacji od 30 do 40 mililitrów, czyli od dwóch do trzech łyżek stołowych, krwi. Jednak niektóre badania sugerują, że liczba ta może w rzeczywistości być bliższa 60 mililitrom, czyli około 4 łyżkom stołowym.

Zakres „normalnej” utraty krwi jest szeroki, dlatego u niektórych kobiet okresy mogą być krótsze lub bardziej obfite niż uważane za przeciętne. Jeśli nie odczuwasz silnych skurczów, nudności ani innych skutków ubocznych, to ilość utraty krwi jest prawdopodobnie normalna.

Jak sprawdzić, ile faktycznie krwi tracisz podczas okresu?

Podczas menstruacji wydalasz nie tylko krew. Płyn menstruacyjny zawiera również mieszankę śluzu i tkanek macicy, które mogą zwiększyć objętość całkowitej utraty płynów. To właśnie sprawia, że pomiar utraty krwi jest trudny.

Ale to zdecydowanie możliwe. Używane produkty higieniczne mogą pomóc w przybliżonym oszacowaniu całkowitego przepływu. A jeśli chcesz uzyskać dokładny opis utraty czystej krwi, matematyka jest po Twojej stronie.

Jeśli używasz kubeczków menstruacyjnych

Jednym z najprostszych sposobów pomiaru utraty płynów jest użycie kubeczka menstruacyjnego. Nie musisz zajmować się problemami z wchłanianiem. Niektóre kubki zawierają nawet oznaczenia objętości ułatwiające odczytanie.

W zależności od marki i rodzaju kubeczek menstruacyjny może pomieścić jednorazowo od 30 do 60 mililitrów. Jeśli Twój kubek nie ma oznaczeń objętości, możesz zajrzeć na stronę producenta, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy nadejdzie czas opróżnienia kubka, zwróć uwagę na ilość zawartego w nim płynu. Możesz zapisać to jako notatkę w telefonie lub prowadzić dziennik. Następnie opróżnij, umyj i włóż ponownie jak zwykle.

Kontynuuj aktualizację dziennika przez następne trzy lub cztery okresy. To powinno dać ci wystarczającą ilość danych, aby określić średnią utratę krwi dziennie i tygodniowo.

Może się okazać, że ilość podczas całego okresu będzie większa niż 60 mililitrów. Dzieje się tak, ponieważ tkanki, śluz i wyściółka macicy zwiększają objętość wypływu.

Jeśli używasz tamponów, podpasek lub bielizny okresowej

Nieco trudniej jest zmierzyć całkowitą utratę miesiączki, jeśli używasz chłonnych tamponów, podpasek lub bielizny okresowej, ale można to zrobić.

Po pierwsze, weź pod uwagę całkowitą pojemność przedmiotu. Na przykład zwykłe tampony mieszczą 5 mililitrów płynu. Super tampony trzymają dwukrotnie więcej.

Jeśli podczas okresu stracisz 60 mililitrów, możesz przemoczyć od 6 do 12 tamponów, w zależności od używanego rozmiaru. Jeśli stracisz połowę tej ilości, prawdopodobnie zużyjesz mniej.

Możesz prowadzić dziennik, który pomoże Ci lepiej zorientować się, ile tracisz. Powinnaś pamiętać:

  • jakiego produktu używasz i jego rozmiar
  • jak często trzeba go zmieniać
  • jak jest pełny, kiedy go zmienisz

Rejestrowanie tych informacji dla następnych trzech lub czterech okresów zapewni wystarczającą ilość danych do obliczenia rozsądnego oszacowania.

Jeśli możesz temu zapobiec, unikaj całkowitego moczenia produktu. Wypychanie tamponu lub innego produktu do granic możliwości może spowodować wyciek lub inne niepożądane skutki uboczne. Ogólna zasada brzmi: zmieniaj tampony, podpaski i bieliznę co cztery godziny.

Jeśli chcesz obliczyć rzeczywistą zawartość krwi w czasie okresu

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć jeden bardzo ważny element: nie tylko tracisz krew.

Miesiączka składa się w 36% z krwi i w 64% z innych elementów, takich jak:

  • tkanka
  • wyściółka macicy
  • śluz
  • zakrzepy

Mając to na uwadze, możesz pomnożyć całkowitą utratę płynu podczas okresu przez 0,36, aby określić przybliżoną ilość utraconej krwi. Odejmując tę liczbę od całkowitej straty, otrzymasz ilość innych materiałów.

Na przykład, jeśli zbierzesz 120 mililitrów płynu menstruacyjnego, pomnóż to przez 0,36, aby uzyskać całkowitą utratę krwi wynoszącą 43,2 mililitrów. To mieści się w „normalnym” zakresie od 30 do 60 mililitrów. Jeśli odejmiesz 43,2 mililitrów od 120 mililitrów, okaże się, że Twój przepływ menstruacyjny zawierał 76,8 mililitrów innych składników.

Kiedy krwawienie uważa się za obfite?

Niektóre wytyczne mówią, że okres jest „obfity”, gdy tracisz 60 mililitrów krwi, inni podają tę liczbę bliższą 80 mililitrom.

Ciężkie krwawienie lub krwotok miesiączkowy nie zawsze jest powodem do niepokoju. Leczenie zazwyczaj nie jest konieczne, chyba że zakłóca codzienne życie lub występują inne objawy.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • Moczysz jeden lub więcej tamponów, podpasek lub miseczek na godzinę przez kilka godzin
  • Musisz stosować podwójne zabezpieczenie, takie jak tampon i podpaska, aby zapobiec wyciekaniu
  • Krwawisz przez ponad siedem dni
  • Musisz ogranicz codzienną aktywność ze względu na okres
  • Doświadczasz, zmęczenia, duszności lub innych objawów niedokrwistości

Co powoduje obfite krwawienie?

Jeśli miesiączka jest stale obfita, może to być oznaką choroby lub rezultatu przyjmowanych leków. Oprócz ciężkiego krwawienia zazwyczaj wystąpią inne objawy. Oto, na co warto zwrócić uwagę.

Wkładka wewnątrzmaciczna (IUD)

Wkładka domaciczna to wszczepialny środek antykoncepcyjny. Przez pierwsze kilka dni po założeniu może wystąpić obfite krwawienie, skurcze i ból pleców. Twój okres może być obfitszy, dłuższy lub w inny sposób nieregularny przez pierwsze 6 miesięcy.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

PCOS jest częstą chorobą hormonalną. Wpływa na pracę jajników i może powodować przyrost masy ciała, nieregularne miesiączki i niepożądany wzrost włosów na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, plecach i brzuchu.

Endometrioza

Endometrioza występuje, gdy tkanka, która zwykle rośnie wewnątrz macicy, zaczyna rosnąć poza macicą. Może to powodować krwawienie między miesiączkami, ogólny ból miednicy i ból podczas seksu.

Choroba zapalna narządów miednicy mniejszej (PID)

PID to infekcja macicy, jajowodów lub jajników. Może powodować nieregularne krwawienia w trakcie lub pomiędzy miesiączkami, silny ból brzucha i bolesne oddawanie moczu.

Mięśniaki

Te nienowotworowe zmiany rozwijają się w mięśniach macicy. Mogą również powodować ból w dolnej części pleców i brzucha, trudności w opróżnianiu pęcherza i zaparcia.

Polipy

Podobnie jak mięśniaki, polipy są nienowotworowymi naroślami, które rozwijają się w wyściółce macicy lub szyjki macicy. Zapobiegają skurczom mięśni macicy, co zapobiega prawidłowemu złuszczaniu się błony śluzowej macicy. Może to prowadzić do krwawień między miesiączkami, krótszych lub dłuższych okresów i innych nieprawidłowości miesiączkowania.

Adenomioza

U kobiet z adenomiozą tkanka macicy osadza się w ścianach macicy, zamiast złuszczać się wraz z miesiączką. Oprócz obfitych i długich okresów może to powodować powstawanie dużych zakrzepów krwi, ogólny ból miednicy i ból podczas seksu.

Niedoczynność tarczycy

Jeśli tarczyca jest niedoczynna, oznacza to, że nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, aby prawidłowo regulować wszystkie funkcje organizmu. Może to wpływać na miesiączkę, a także powodować niewyjaśniony przyrost masy ciała i wrażliwość na temperaturę.

Zaburzenia krwawienia

Zaburzenia krwawienia mogą zapobiegać krzepnięciu krwi. Może to prowadzić do obfitych miesiączek, obfitego krwawienia po skaleczeniach lub zadrapaniach, niewyjaśnionych krwawień z nosa i częstych siniaków.

Niektóre leki

Leki przeciwzakrzepowe zapobiegają również powstawaniu zakrzepów krwi. Może to prowadzić do łatwego powstawania siniaków, krwawienia z dziąseł i czarnego lub krwawego stolca. To samo dotyczy leków stosowanych w chemioterapii.

5 wskazówek dotyczących łagodzenia objawów okresu

W przypadku nieregularnych objawów pomocne może okazać się:

Prowadź rejestr

Jeśli podejrzewasz, że krwawisz częściej niż powinnaś, monitoruj swój okres przez kilka miesięcy. Możesz skorzystać z aplikacji do śledzenia okresu lub prowadzić dziennik. Pamiętaj, aby zanotować, kiedy zaczyna się i kończy miesiączka, jak często zmieniasz miseczkę lub wkład chłonny i czy występują inne objawy.

Weź ibuprofen

Ibuprofen zawiera składnik, który może pomóc zmniejszyć przepływ krwi podczas okresu, jednocześnie łagodząc skurcze.

Użyj kompresu

Możesz także złagodzić skurcze mięśni, nakładając podkładkę grzewczą lub siedząc w ciepłej kąpieli.

Pij wodę

Nie ma znaczenia, czy Twój okres jest niewielki, czy ponadprzeciętny, nadal tracisz płyn. Utrzymanie nawodnienia może pomóc złagodzić objawy takie jak nudności i zawroty głowy lub zapobiec im.

Jedz produkty bogate w żelazo

Duża utrata krwi może prowadzić do niedoboru żelaza, co może powodować uczucie zmęczenia i ospałości. Aby przywrócić odpowiedni poziom żelaza i złagodzić objawy przed okresem i w jego trakcie, spróbuj jeść pokarmy bogate w żelazo, takie jak: jajka, mięso, ryba, tofu, orzechy, nasiona, ziarna.

Kiedy udać się do lekarza?

Okresy mogą zmieniać się. Twoja miesiączka może być obfita w jednym miesiącu, a lekka w następnym, tylko dlatego, że tak działa twoje ciało.

Jeśli doświadczysz nowych objawów lub uważasz, że miesiączka jest wyjątkowo obfita, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli nic więcej, Twój lekarz może Cię zapewnić, że Twój okres jest rzeczywiście prawidłowy.

Będą współpracować z Tobą, aby zdiagnozować objawy i opracować plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb.