Przejdź do treści

Dlaczego jesteś napalona przed okresem?

Czas czytania: 3 minut

To uczucie, że jesteś napalona przed okresem jest całkowicie normalne, niezależnie od tego, czy doświadczasz go co miesiąc, czy raz na jakiś czas. Wiele badań wykazało wzrost pożądania seksualnego w pobliżu czasu owulacji. (To około dwa tygodnie przed rozpoczęciem miesiączki.)

Niestety, niewiele jest badań dotyczących liczby kobiet odczuwających wzrost libido przed miesiączką. Po prostu wiedz, że na pewno nie jesteś sama.

Dlaczego jesteś napalona przed okresem?

Szczerze mówiąc, nikt tak naprawdę tego nie wie, ale istnieje wiele teorii. Uważa się, że hormony odgrywają dużą rolę. Poziom estrogenu i testosteronu wzrasta podczas owulacji, potencjalnie powodując wzrost libido. Według ekspertów koncepcja ta ma całkowity sens.

Owulacja to czas wysokiej płodności, a nasze ciała są rzekomo biologicznie przystosowane do prokreacji. Połącz te dwa elementy, a zrozumiesz, dlaczego możesz chcieć uprawiać więcej seksu.

Ale nie jest to jedyna teoria, dlaczego jesteś napalona tuż przed okresem. Oto kilka innych.

Ryzyko ciąży przed miesiączką jest zmniejszone

Największą szansę na zajście w ciążę daje seks pochwowy na jeden lub dwa dni przed owulacją. Dlatego uprawianie seksu w dniach tuż przed miesiączką znacznie zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Sama wiedza o tym może zachęcić do większego podniecenia.

Należy jednak pamiętać, że w tym momencie poczęcie jest nadal możliwe. Jeśli to konieczne, zastosuj środki ostrożności.

Może się zwiększyć wrażliwość

Podczas cyklu menstruacyjnego normalne jest zauważenie wydzieliny z pochwy. Przed miesiączką jest ona biała i pełna komórek wydalanych z organizmu. Innym razem może to wyglądać na przezroczystą.

Zwiększona ilość wydzieliny może skutkować większym nawilżeniem, przez co okolice narządów płciowych będą bardziej wrażliwe. Dla niektórych kobiet może to prowadzić do uczucia podniecenia.

Wzdęcia przed okresem mogą wywierać nacisk na punkt G

Wiele z Was doświadcza wzdęć w okresie poprzedzającym okres. Niektóre badania sugerują, że zmiany poziomu estrogenów i progesteronu mogą powodować zatrzymywanie wody.

Chociaż wynikające z tego uczucie wzdęcia może być nieprzyjemne, może również wywierać nacisk na punkt G, jeśli znajduje się on w okolicy miednicy. Ucisk może sprawić, że stanie się wyjątkowo wrażliwy.

W rzeczywistości cały obszar wokół sromu może odczuwać podobne uczucie, gdy rozszerzająca się macica naciska na zakończenia nerwowe w tym obszarze.

Seks może pomóc złagodzić objawy PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) pojawia się między 5 a 11 dniem przed miesiączką. Objawy obejmują skurcze i zmęczenie, apetyt na jedzenie i trądzik.

Wiadomo, że orgazm łagodzi fizycznie bolesne objawy poprzez uwalnianie poprawiających nastrój endorfin. Nie tylko skurcze mają pozytywny wpływ.

Według badań kolejny objaw, który może pojawić się w okolicach miesiączki – ustępują częściowo lub całkowicie po aktywności seksualnej.

Czy możesz zajść w ciążę, jeśli uprawiasz seks przed miesiączką?

Jest możliwe odbycie stosunku tuż przed miesiączką i zajście w ciążę. Ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Czas, w którym jesteś najbardziej płodna, zależy od tego, kiedy owulujesz. Jak wspomniano wcześniej, jest to zwykle około 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy Twój cykl menstruacyjny trwa „typowo” 28 dni.

Cykle niektórych kobiet mogą trwać tylko 21 dni, a inne osiągają około 35 dni. Ciąża nastąpi tylko w trakcie lub w ciągu kilku dni poprzedzających czas owulacji.

Dzieje się tak dlatego, że komórka jajowa może przetrwać jedynie około 24 godziny po uwolnieniu, a plemniki pozostają żywe w organizmie maksymalnie przez pięć dni.

Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, zawsze dobrze jest zastosować metodę antykoncepcji.

Czy seks pochwowy wywoła okres?

To zawsze powoduje pewne zamieszanie. Krótko mówiąc, aktywność seksualna może spowodować rozpoczęcie okresu. Jest to jednak prawdopodobne tylko wtedy, gdy zaraz zacznie się miesiączka. Oznacza to, że w ciągu jednego lub dwóch dni.

Jak to się dzieje, jest trochę tajemnicą. Uważa się, że hormony znajdujące się w nasieniu mogą zmiękczać szyjkę macicy, pobudzając miesiączkę.

Inna teoria dotyczy skurczów pochwy podczas aktywności seksualnej. Kiedy ustaną i pochwa się rozluźni, błona śluzowa macicy może zacząć się złuszczać.

A co jeśli chcesz się tylko masturbować?

Poza faktem, że orgazm może sprzyjać menstruacji, nie ma dowodów sugerujących, że masturbacja wywołuje miesiączkę. Jeśli chcesz przygotować się na potencjalne plamienie krwi, rozważ następujące kwestie:

  • Trzymaj ręcznik lub wilgotne chusteczki w pobliżu.
  • Noś kubeczek menstruacyjny, a nie tampon, aby zebrać krew.
  • Jeśli nie chcesz penetrować, skup się na stymulacji łechtaczki.
  • Wyczyść wszystkie zabawki przed i po, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Podsumowanie

Uczucie napalenia w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego jest całkowicie normalne. Zatem niezależnie od tego, czy do miesiączki brakuje tygodni czy dni, czy też jesteś w jej trakcie, nie bój się być aktywnym seksualnie.