Przejdź do treści

Czy używanie wibratora podczas ciąży jest bezpieczne?

Czas czytania: 3 minut

Pewnie ciągle słyszysz czego nie możesz robić w czasie ciąży, ale czy się zastanawiasz, co jest dozwolone w sypialni? Jeśli Twoja ciąża nie jest obarczona ryzykiem i postępuje normalnie, to seks w czasie ciąży jest bezpieczny, ale co z używaniem wibratora? Czy to też jest bezpieczne?

Czy używanie wibratora podczas ciąży jest bezpieczne?

seks w ciąży ból krwawienie

Mówiąc najprościej, tak używanie wibratora jest bezpieczne. W przypadku większości ciąż niskiego ryzyka, seks, masturbacja i używanie wibratora wewnętrznie lub zewnętrznie jest bezpieczne.

Mogą to być świetne formy łagodzenia stresu, odwracające uwagę od niektórych dolegliwości związanych z ciążą i dają możliwość poznania swojego ciała w ciąży.

Twoje dziecko jest chronione przez worek owodniowy i mięśnie macicy. Czop śluzu uszczelnia również szyjkę macicy i pomaga chronić przed infekcją. Możesz być pewna, że podczas penetracji penisem lub wibratorem nie wejdą w kontakt z Twoim dzieckiem.

Gdy używasz wibratora w czasie ciąży, pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Upewnij się, że wibrator lub inne zabawki erotyczne są czyste, aby uniknąć infekcji.
  • Posłuchaj swojego ciała i przestań go używać, jeśli wystąpi krwawienie lub dyskomfort. Zmiany hormonalne i fizyczne spowodowane ciążą mogą oznaczać konieczność dodania lubrykantu lub wypróbowania różnych pozycji.
  • Całkowicie przestań używać wibrator, jeśli odeszły ci wody lub gdy ginekolog sugeruje unikanie aktywności seksualnej.

Jeśli masz wątpliwości, jakie czynności seksualne dopuszcza twój lekarz lub które są bezpieczne, nie bój się pytać.

Czego unikać podczas ciąży?

ciąża ciąży mit fakt

Wiele czynności seksualnych należy unikać, nawet gdy Twoja ciąża nie jest zagrożona, oto kilka z nich:

  • Ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową jest nadal bardzo realne w czasie ciąży. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą zaszkodzić dziecku i ciąży, więc zachowaj szczególną ostrożność, jeśli nie masz pewności co do historii seksualnej partnera, z którym jesteś.
  • Jeśli zdecydujesz się na seks oralny, poproś partnera, aby unikał wdmuchiwania powietrza do pochwy. Chociaż jest to niezwykle rzadkie, może to spowodować zator, który może okazać się śmiertelny dla Ciebie lub Twojego dziecka.
  • Zastanów się nad niektórymi pozycjami seksualnymi w miarę postępu ciąży. Na przykład po około 4 miesiącach możesz nie chcieć uprawiać seksu na plecach, ponieważ może to spowodować dodatkowy nacisk na niektóre główne naczynia krwionośne. Spróbuj wykorzystać to jako okazję do rozmowy ze swoim partnerem i ciesz się kreatywnością.

Podczas gdy aktywność seksualna może prowadzić do skurczów typu Braxtona-Hicksa, jest bardzo mało prawdopodobne, że skurcze, których możesz doświadczyć po orgazmie podczas ciąży, nie spowodują poronienia lub przedwczesnego porodu.

Jeśli masz obawy dotyczące przedwczesnego porodu, położnik może zasugerować unikanie aktywności seksualnej pod koniec trzeciego trymestru, zwłaszcza stosunku dopochwowego, w którym nasienie może działać jako środek zmiękczający szyjkę macicy.

Jednak wiele kobiet jest w stanie uprawiać seks przez całą ciążę i może to być nawet naturalny sposób na wywołanie porodu, gdy nadejdzie jego czas.

Pamiętaj, że Twój popęd seksualny i rodzaje aktywności, które przynoszą Ci przyjemność, mogą ulec zmianie w czasie ciąży. Ważne, aby być otwartym i omawiać wszelkie zmiany pragnień lub uczuć ze swoim partnerem, ponieważ niektóre rzeczy mogą być mniej lub bardziej pożądane niż zwykle.

Jeśli twój partner ma własne obawy dotyczące zranienia dziecka przez uprawianie seksu, możesz zachęcić go do pójścia z tobą na następną wizytę ginekologiczną.

Podsumowanie

To, że jesteś w ciąży, nie oznacza, że ​​musisz zrezygnować ze wszystkich aktów seksualnych. O ile lekarz nie nałożyło na ciebie pewnych ograniczeń, możesz robić to na co masz ochotę.

Twój popęd seksualny może zanikać, a różne akty płciowe stają się mniej lub bardziej pożądane podczas ciąży. Jednak w przypadku ciąży niskiego ryzyka wiele czynności seksualnych jest bezpiecznych, jeśli jesteś zainteresowana, a to zwykle obejmuje używanie wibratora.

Tylko upewnij się, że słuchasz swojego ciała, utrzymuj zabawki w czystości i chroń się.