Przejdź do treści

Wypadanie włosów po ciąży i w trakcie

Czas czytania: 3 minut

Wypadanie włosów w czasie ciąży czy też po ciąży są normą u wielu kobiet. Czynnikami tego stanu mogą być zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie, stres związany z ciążą lub innymi czynnikami, które mogą wystąpić w tym okresie.

Dlaczego wypadają włosy w ciąży?

Gdy zauważysz na szczotce po szczotkowaniu sporą ilość włosów, nie od razu powinnaś się stresować. Normą jest, że dziennie wypada ci 50 do 100 włosów.

Dzięki estrogenowi, którego poziom wzrośnie w czasie ciąży, ten proces może zostać spowolniony, ale nie u każdej z was. Wiele przyszłych matek ma odwrotny stan i tracą bardzo dużo włosów, co może być powodem do niepokoju i stresu.

Zmiany hormonalna a wypadanie włosów

Jako przyszła matka możesz zauważyć, że w pierwszym trymestrze ciąży ubywa ci coraz więcej włosów.

Samo łysienie i przerzedzanie może wystąpić najintensywniej między 2 a 4 miesiącem ciąży a zakończyć się w 6 miesiącu. Jest to stan tymczasowy, więc nie ma powodów do niepokoju.

Przyczyną tego stanu są jak to zwykle bywa, są hormony. Mogą one doprowadzić do sytuacji, w której stracisz nawet 300 włosów dziennie.

Nagła zmiana poziomu hormonów może wywołać utratę włosów zwaną łysieniem telogenowym. Ich wahania mogą powodować, że mieszki włosowe przechodzą w stan przedłużonego spoczynku.

Problemy zdrowotne

włosy

Problemy zdrowotne mogą pojawić się w czasie ciąży, powodując łysienie.

Utrata włosów może być dość poważna, zwłaszcza jeśli jest związana z brakiem równowagi hormonów lub niezbędnych witamin.

Problemy z tarczycą

Zaburzenia tarczycy można podzielić na nadczynność lub niedoczynność tarczycy i mogą być one trudne do wykrycia w czasie ciąży.

Częściej występuje niedoczynność tarczycy, która dotyka 2-3 % ciężarnych. Powoduje ona wypadanie włosów oraz skurcze mięśni, zaparcia i zmęczenie.

Około 5% kobiet w ciąży może również odczuwać problemy z tarczycą po urodzeniu dziecka. Zwykle są one diagnozowane za pomocą badania krwi.

Niedobór żelaza

Niedobór żelaza ma miejsce, gdy nie masz wystarczającej liczby czerwonych krwinek, aby dostarczyć tlen do różnych tkanek w ciele. Może powodować przerzedzenie włosów oraz zmęczenie, arytmie serca, duszność po wysiłku i ból głowy.

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na rozwój anemii, zwłaszcza jeśli są w ciąży mnogiej lub cierpią na poranne mdłości. Ten stan również można zdiagnozować za pomocą badania krwi.

Wypadanie włosów w anemii nie jest trwałe, włosy jednak mogą nie odzyskać normalnej grubości, dopóki poziom hormonów lub witamin nie powróci do normalnego zakresu.

Dlaczego włosy wypadają po ciąży?

Wiele kobiet zauważa wypadanie włosów kilku miesięcy po porodzie, zwykle po 4 miesiącach od urodzenia dziecka. Jest to nadmierne wypadanie włosów spowodowane spadkiem estrogenu w organizmie.

Chociaż może to być irytujące, zwykle ten stan ustępuje samoistnie bez leczenia.

Inne przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów telogenowe jest jednorodnym przerzedzeniem. Jeśli natomiast zauważysz łysienie plackowate lub bardziej drastyczne łysienie, zapewne występują u ciebie inne problemy.

Istnieją uwarunkowania genetyczne i autoimmunologiczne, które powodują wypadanie włosów, niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy też nie.

  • Łysienie androgenowe ( łysienie typu żeńskiego) jest spowodowane skróconą fazą wzrostu mieszków włosowych i wydłużonym czasem między wypadaniem włosów a ich nowym wzrostem.
  • Łysienie plackowate powoduje niejednolitą utratę włosów na skórze głowy i innych częściach ciała. Możesz doświadczyć wypadania i odrastania włosów, które jest nieprzewidywalne lub cykliczne. Nie ma lekarstwa na tego typu wypadanie włosów, ale niektóre zabiegi mogą pomóc zatrzymać wypadanie i odrost włosów.

Te schorzenia mogą również występować w czasie ciążę.

Uszkodzenie mechaniczne 

Wypadanie włosów może nie mieć nic wspólnego z ciążą lub chorobami genetycznymi. Jeśli ostatnio nosiłeś ciasno upięte włosy, poddałeś się zabiegom kosmetycznym, możesz mieć tak zwane łysienie trakcyjne.

Zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do wypadania włosów. W niektórych przypadkach mieszki włosowe mogą się zabliźniać, co prowadzi do trwałej utraty włosów.

Jak się leczy wypadania włosów po ciąży?

Wypadanie włosów podczas ciąży i po urodzeniu może nie wymagać leczenia. Z czasem ustępuje samoistnie.

Lekarze czasami przepisują minoksydyl, jeśli wzrost włosów nie powraca do poprzedniego poziomu, ale ten lek nie jest uważany za bezpieczny do stosowania w czasie ciąży.

Leczenie łysienia androgenowego, również nie jest zalecana w czasie ciąży. Lekarz może zasugerować leczenia laserem, które wykorzystuje czerwone fale świetlne do stymulowania wzrostu włosów, zamiast leków.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Niestety, ale nie zawsze możesz coś zrobić, aby zapobiec wypadaniu włosów podczas ciąży. Wszystko zależy od przyczyny.

To jednak możesz zrobić:

  • Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę. Skoncentruj się na uzyskaniu wystarczającej ilości białka, żelaza i innych ważnych składników odżywczych. Możesz również stosować witaminy prenatalne, bez recepty lub na receptę.
  • Zapytaj lekarza czy leki lub suplementy, które przyjmujesz, mogą przyczynić się do wypadania włosów.
  • Nie upinaj ciasno warkoczy, kucyków i innych fryzur, które mogą wyciągać włosy. Kiedy już to robisz, unikaj skręcania, ciągnięcia lub pocierania włosów.
  • Delikatnie myj włosy i używaj grzebienia z szerokimi zębami, aby uniknąć zbyt mocnego wyrywania włosów podczas rozczesywania.
  • Pozwól włosom odpocząć bez stosowania zabiegów, jak gorące wałki, lokówki lub prostownice.

 

 Źródła:

  • www.healthline.com