Przejdź do treści

Antykoncepcja po porodzie- 5 najczęstszych mitów

Czas czytania: 3 minut

Antykoncepcja po porodzie jest tematem powiązanym z wieloma mitami. Co powoduje, że wiele kobiet nie wie co jest prawda a co fałszem. Poniżej postaramy się obalić kilka z nich.

Mit 1: Jeśli karmisz piersią, nie możesz zajść w ciążę

Faktem jest, że możesz zajść w ciążę, jeśli karmisz piersią. Jednak to twierdzenie ma w sobie ziarno prawdy.

Karmienie piersią może potencjalnie zmniejszyć twoje szanse na zajście w ciążę poprzez hamowanie hormonów wywołujących owulację. Jednak jest to skuteczna forma kontroli urodzeń tylko wtedy, gdy spełniasz wszystkie poniższe kryteria:

  • karmisz co najmniej co 4 godziny w ciągu dnia i co 6 godzin w nocy
  • nie karmisz dziecka niczym innym niż swoim mlekiem
  • nie używasz laktatora
  • urodziłaś nie więcej niż 6 miesięcy temu
  • nie miałaś miesiączki od porodu

Jeśli nie możesz odhaczyć wszystkich tych punktów, karmienie piersią nie ochroni cię przed zajściem w ciążę, jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia. Nawet jeśli spełniasz powyższe kryteria, istnieje szansa na zajście w ciążę.

Około 2 na 100 kobiet, które stosują wyłączne karmienie piersią jako metodę antykoncepcyjną, zachodzą w ciążę w ciągu 6 miesięcy od urodzeniu dziecka.

Mit 2: Antykoncepcja po porodzie nie jest priorytetem

Seks bez zabezpieczenia może prowadzić do ciąży, nawet jeśli niedawno urodziłaś. Jeśli więc nie chcesz od razu ponownie zajść w ciążę, dobrym pomysłem jest ustalenie, jakiego rodzaju antykoncepcje będziesz stosować po porodzie.

Zapewne lekarz zaleci odczekanie ok 6 tygodni po porodzie, zanim ponownie zaczniesz uprawiać seks. To może dać Twojemu ciału czas na wyleczenie urazów, takich jak rozdarcie pochwy.

Zanim zaczniesz ponownie współżyć, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wprowadzeniu antykoncepcji. Aby być wcześniej przygotowaną.

Mit 3: Nie można stosować antykoncepcji hormonalnej, gdy karmisz piersią

Hormonalne metody antykoncepcyjne są bezpieczne dla matek karmiących i niemowląt. Jednak niektóre jej rodzaje są bardziej odpowiednie we wczesnych tygodniach karmienia piersią.

Istnieje bardzo mała szansa, że ​​hormonalne metody antykoncepcji, które zawierają estrogen, mogą zakłócać laktację. Jeśli więc planujesz karmić piersią, lekarz może zalecić odczekanie 4 do 6 tygodni po porodzie przed zastosowaniem metod antykoncepcyjnych zawierających estrogen.

Tabletki zawierające estrogen zwiększają również ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach, które jest wyższe, gdy niedawno rodziłaś.

Aby tego uniknąć, lekarz może zachęcić Cię do stosowania antykoncepcji hormonalnej zawierającej wyłącznie progestagen. Antykoncepcja progestagenowa może być stosowane od razu i może przynieść następujące potencjalne korzyści:

  • można ją bezpiecznie przyjmować na wszystkich etapach karmienia piersią
  • może zmniejszyć krwawienie miesiączkowe lub całkowicie zatrzymać miesiączkę
  • może być bezpiecznie stosowana, nawet jeśli w przeszłości występowały zakrzepy krwi lub choroba serca

Mit 4: Nie stosuj długotrwałej antykoncepcji, jeśli planujesz wkrótce zajść w ciążę

Nawet jeśli planujesz mieć więcej dzieci w najbliższej przyszłości, nadal może być stosowana długo działające antykoncepcja po porodzie.

Na przykład możesz zdecydować się na wszczepienie wkładki wewnątrzmacicznej po porodzie. Kiedy będziesz gotowa, aby ponownie zajść w ciążę, lekarz może ją usunąć i od razu możesz spróbować ponownie zajść w ciążę.

Inną długo działającą metodą antykoncepcyjną jest implant antykoncepcyjny. W każdej chwili można go usunąć, aby odwrócić jego działanie.

Zastrzyk antykoncepcyjny działa również dłużej niż niektóre rodzaje antykoncepcji, ale hormony zawarte w zastrzyku potrzebują czasu, aby opuścić organizm. Jeśli zdecydujesz się go użyć, efekty zwykle utrzymują się przez około 3 miesiące. Ale może upłynąć do 10 miesięcy lub dłużej, zanim będziesz w stanie zajść w ciążę po ostatnim zastrzyku.

Jeśli chcesz mieć więcej dzieci w przyszłości, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może doradzić, które opcje kontroli urodzeń najlepiej pasują do Twojej sytuacji.

Mit 5: Zanim zastosujesz antykoncepcję, daj organizmowi czas

Być może słyszałeś, że twoje ciało potrzebuje czasu, aby się przystosować, zanim zacznie być stosowana antykoncepcja po porodzie. Ale to nieporozumienie.

Zaleca się rozpoczęcie stosowania antykoncepcji natychmiast po porodzie, aby zapobiec nieplanowanym ciążą.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o najlepszych dla Ciebie metodach kontroli urodzeń. Ponieważ niektóre metody antykoncepcji mogą być bardziej skuteczne lub odpowiedniejsze niż inne po urodzeniu dziecka.

Na przykład gąbka czy kapturek są mniej skuteczne po porodzie, ponieważ szyjka macicy potrzebuje czasu, aby powrócić do normalnego rozmiaru i kształtu. Należy odczekać 6 tygodni po porodzie przed zastosowaniem którejkolwiek z tych metod. Jeśli przed porodem używałaś kapturka, urządzenie może wymagać ponownego założenia po porodzie.

Inne metody antykoncepcji mogą być stosowane bezpośrednio po porodzie. Należą do nich wkładki domaciczne, implant antykoncepcyjny, zastrzyk antykoncepcyjny, pigułki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen i prezerwatywy.

Twój lekarz może pomóc Ci dowiedzieć się więcej o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach związanych z różnymi metodami kontroli urodzeń.

Inne mity 

Istnieje kilka innych mitów, na które możesz się natknąć, rozmawiając z przyjaciółmi lub rodziną lub szperając w Internecie.

  • Nie możesz zajść w ciążę w niektórych pozycjach. (Niestety możesz zajść w ciążę bez zabezpieczenia w dowolnej pozycji).
  • Nie możesz zajść w ciążę, jeśli twój partner wycofa się wcześniej. (Prawda jest taka, że ​​nasienie może znaleźć drogę do komórki jajowej, nawet jeśli twój partner wyciągnie penisa podczas seksu.)
  • Nie możesz zajść w ciążę, jeśli uprawiasz seks, gdy nie masz owulacji. (W rzeczywistości trudno jest z całą pewnością stwierdzić, kiedy dochodzi do owulacji, a plemniki mogą przetrwać w twoim ciele przez kilka dni poprzedzających owulację).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące tego, co usłyszałaś lub przeczytałaś na temat antykoncepcji, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże Ci wybrać metodę, która będzie odpowiadać Twojemu stylowi życia i potrzebom zdrowotnym.

 

Źródła:

  • www.healthline.com/health/birth-control/birth-control-myths-facts-parenthood#Myth-5:-You-have-to-let-your-body-settle-before-using-birth-control
  • www.acog.org/Patients/FAQs/Postpartum-Birth-Control?IsMobileSet=false#method
  • www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/breastfeeding