Przejdź do treści

Celibat – 9 najczęściej zadawanych pytań

Czas czytania: 4 minut

Celibat to dobrowolne ślubowanie abstynencji seksualnej. W niektórych przypadkach może to być również obietnica pozostania w stanie wolnym.

Dla każdego celibat wygląda inaczej, więc nie ma jednego sposobu, aby go praktykować. Niektórzy powstrzymują się od wszelkiej aktywności seksualnej (w tym seksu penetrującego i niepenetrującego), podczas gdy inni angażują się w rzeczy takie jak obcowanie.

Chociaż celibat jest zwykle kojarzony z religią, istnieje wiele powodów, dla których ktoś może zdecydować się w nim pozostać.

Niezależnie od tego, czy jesteś ciekawym obserwatorem, czy rozważasz zmianę stylu życia, oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy celibat to to samo co abstynencja?

przytulanie

Mimo, że wiele osób uważa, że „celibat” i „abstynencja” to to samo, jest różnica między tymi dwoma pojęciami.

Abstynencja zwykle odnosi się do decyzji o rezygnacji z seksu penetrującego. Zwykle jest ograniczona do pewnego czasu, na przykład do ślubu.

Celibat to przysięga pozostania w abstynencji przez dłuższy czas. Dla niektórych może to oznaczać całe życie.

Zarówno w przypadku celibatu, jak i abstynencji, to ostatecznie dana osoba decyduje, co jest, a co nie jest zawarte w jej stylu życia i jakie czynności seksualne są lub nie są ograniczone.

W niektórych przypadkach ograniczenia te mogą być z góry określone przez religie lub kulturę.

Skąd bierze się pojęcie „czystość”?

Czystość i celibat są zwykle ze sobą powiązane, zwłaszcza jeśli ślubujesz celibat z powodów religijnych lub kulturowych.

Ludzie cnotliwi podejmują świadomą decyzję o kontrolowaniu swoich myśli i działań, aby okazać czystość lub cnotę.

W niektórych religiach, takich jak Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, trwa to tylko do zawarcia małżeństwa.

Czy można uprawiać jakąkolwiek aktywność seksualną?

Wszystko zależy od tego, jak Ty lub Twoje przekonania, definiują celibat.

Solo (masturbacja)

Dla niektórych masturbacja jest sposobem na satysfakcję seksualną bez zrywania zobowiązania.

Może to być również sposób na głębsze poznanie swojego ciała bez bycia aktywnym seksualnie.

Niektóre osoby, które praktykują celibat, mogą również uczestniczyć we wzajemnej masturbacji, podczas której masturbują się w tym samym czasie, co ich partner.

Z partnerem

Z drugiej strony, niektórzy decydują się na celibat, nadal wykonują pewne czynności z innymi osobami. Obejmuje to obcowanie lub niepenetrującą aktywność seksualną.

Niektórzy definiują to jako wszystko, co nie obejmuje penetracji penisem w pochwie. Inni jako wszystko, co nie obejmuje żadnej penetracji.

W obu definicjach może obejmować całowanie, przytulanie, masowanie i pocieranie. Dla tych, którzy rozważają pewne rodzaje penetracji, może to również obejmować palce, zabawkę , seks oralny i seks analny.

Chociaż nie doprowadzi to do ciąży, niektóre formy (takie jak ustna i analna) mogą stwarzać ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową.

Czy celibat zawsze jest motywowany religią?

ksiądz celibat

Niektórzy ludzie rodzą się lub przyjmują systemy wierzeń, które zachęcają lub wymagają celibatu jako części ich praktyki.

Ale to nie znaczy, że każdy, kto żyje w celibacie, jest religijny, istnieje wiele innych powodów, aby przyjąć tę praktykę.

Dlaczego ludzie decydują się na celibat?

Niewielu ludzi ma jeden powód do celibatu. W grę wchodzi często kilka czynników, nawet w ramach zorganizowanych systemów przekonań.

Jeśli religia jest czynnikiem

Niektórzy ludzie praktykują celibat, aby poczuć się bliżej swojej religii lub oddać się wyższej sile, w którą wierzą.

Celibat może również być sposobem na rozwijanie głębszych relacji bez przywiązywania się i przekazywania całej swojej miłości jednej osobie. Dlatego niektórzy rozszerzają definicję o powstrzymywanie się od małżeństwa.

Jeśli religia nie jest czynnikiem

Dla niektórych celibat to sposób na poczucie większej siły. Może pomóc odwrócić ich uwagę od związków lub seksu i skierować ją do wewnątrz, pozwalając im skupić się na rozwoju osobistym.

Dla innych może to być decyzja medyczna po rozpoznaniu choroby przenoszonej drogą płciową jako sposób zapobiegania transmisji.

Osoby, które doświadczają kompulsywnych zachowań seksualnych lub uzależnienia seksualnego, celibat może być sposobem na wyzdrowienie.

Należy zauważyć, że niektórzy mogą mylić celibat z aseksualnością, brakiem pociągu seksualnego. Celibat to dobrowolny wybór, podczas gdy aseksualność to orientacja seksualna.

Czy są jakieś korzyści z celibatu?

Potencjalne korzyści wynikające z celibatu obejmują:

  • Bardzo małe ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną. Wciąż istnieje pewne ryzyko dla tych, którzy praktykują formy obcowania, obejmujące kontakt narządów płciowych.
  • Ryzyko niezamierzonej ciąży jest niewielkie lub żadne.
  • Oszczędność pieniędzy wydawanych na antykoncepcję, na przykład prezerwatywy, pigułki lub hormonalną wkładkę domaciczną.
  • Może zapewnić ci przestrzeń do poznania swojego partnera poza aktywnością seksualną.
  • Może pomóc lepiej zrozumieć różnicę między pociągiem fizycznym a emocjonalnym.
  • Może dać więcej czasu na skupienie się na karierze, przyjaźniach lub rodzinie.

Czy są jakieś wady celibatu?

Potencjalne wady to:

  • Nawiązanie romantycznych relacji może być trudne, nawet jeśli twój partner także żyje w celibacie, ponieważ powoduje to fizyczne pragnienie lub presję, aby zaangażować się w aktywność seksualną.
  • Niektórzy czują jakby tracili kluczowe doświadczenia życiowe, takie jak małżeństwo lub posiadanie dzieci, poprzez eliminację lub ograniczanie czynności seksualnych.
  • Można mieć wrażenie, że inni oceniają naszą decyzję, co może prowadzić do poczucia izolacji.

Decyzję o celibacie, czy łatwo jest ją podjąć?

Ponieważ celibat jest ważną decyzją życiową, ci, którzy decydują się na niego, mają tendencję do dokładnego analizowania i rozważania, zanim rozpoczną.

Przeprowadź swoje badania

Jak wspomniano, definicja celibatu może się bardzo różnić, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić odpowiednie badania. Gruntowna, przemyślana decyzja pomoże ci wybrać, co jest najlepsze dla twojej osobistej wersji celibatu.

Podejmij zobowiązanie

Niezależnie od tego, czy ślubujesz celibat jakiejś organizacji religijnej, czy sobie, ta obietnica jest czymś, co wymaga praktyki i zaangażowania, aby ją wypełnić.

Określ swoje granice

Kiedy zaczniesz rozumieć, co oznacza dla ciebie zobowiązanie do celibatu, możesz zacząć wyznaczać swoje granice. Może się okazać, że te granice ewoluują w miarę upływu czasu.

Celibat podczas randkowania lub małżeństwa?

małżeństwo

Niektórzy praktykują celibat, całkowicie powstrzymują się od małżeństwa. Inni nadal umawiają się na randki lub się żenią, ograniczając jednocześnie aktywność seksualną. Może to stanowić wyzwanie.

Przedstaw swoje potrzeby i oczekiwania

Podobnie jak w przypadku każdego związku, ważne jest, aby Ty i Twoi partnerzy rozumieli nawzajem potrzeby i oczekiwania.

Nawet jeśli wszyscy partnerzy żyją w celibacie, znalezienie odpowiedniego poziomu intymności może być trudne, więc wymaga to szczerej rozmowy.

Odkryj inne sposoby na intymność

Seks nie jest jedynym sposobem na intymność. Pomocne może być zaangażowanie się w inne formy intymności, aby znaleźć to, co dla Was najlepsze, czy to poprzez fizyczny dotyk (np. Przytulanie), czy też głęboką rozmowę.