Przejdź do treści

Jak długo trwa produkcja plemników? 

Czas czytania: 3 minut

Spermę wytwarzasz codziennie, ale pełna produkcja plemników, czyli cykl ich powstawania (spermatogeneza) trwa około 64 dni.

Spermatogeneza to pełny cykl produkcji i dojrzewania plemników. Stale dostarcza twojemu ciału nasienie, które może przedostać się przez pochwę do niezapłodnionej komórki jajowej w celu zajścia w ciążę.

Jak wielka jest produkcja plemników?

Podczas spermatogenezy jądra wytwarzają kilka milionów plemników dziennie – około 1500 na sekundę. Pod koniec pełnego cyklu produkcji nasienia możesz wyprodukować nawet 8 miliardów plemników.

Może się to wydawać przesadą, ale w jednym mililitrze nasienia jest od 20 do 300 milionów plemników. Twoje ciało utrzymuje ich nadwyżkę, aby zapewnić świeży zapas potrzebny na poczęcie.

Jaki wygląda produkcja plemników?

Produkcja plemników obejmuje:

 1. Podział diploidalnych plemników na haploidalne plemniki, które mogą przenosić dane genetyczne.
 2. Dojrzewanie plemników w jądrach, szczególnie w kanalikach nasiennych. Hormony pomagają w tym procesie, dopóki nie staną się plemnikami. Następnie plemniki pozostają w jądrach, aż są prawie dojrzałe. Dojrzały plemnik ma głowę zawierającą materiał genetyczny i ogon, który pomaga plemnikom przemieszczać się przez ciało kobiety w celu zapłodnienia.
 3. Ruch plemników do najądrza, przewodu połączonego z jądrem, w której przechowywane są plemniki. Najądrze zachowują plemniki aż do wytrysku. Jest to również miejsce, w którym plemniki zyskują ruchliwość lub zdolność poruszania się. To umożliwia im podróżowanie po uwolnieniu w płynie nasiennym (nasieniu) podczas wytrysku.

Częstotliwość wytrysków a szanse poczęcia

plemniki

Zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne, gdy nie masz wytrysku przez jakiś czas. Stała regeneracja nasienia wypełnia najądrze świeżą spermą. Im dłużej się gromadzą, tym wyższa jest liczba plemników w pojedynczym wytrysku.

Jeśli ty i twoja partnerka próbujecie począć, odczekanie kilku dni między wytryskami może zwiększyć twoje szanse na zapłodnienie.

Możesz dodatkowo zwiększyć swoje szanse, powstrzymując się od wytrysku na tydzień przed owulacją partnera. Pozwoli to zmaksymalizować liczbę plemników w okresie najbardziej płodnym u partnerki.

Z drugiej strony częstsze wytryski mogą obniżyć liczbę plemników w jednym wytrysku. Może to zmniejszyć szanse zajścia w ciążę, zwłaszcza jeśli powstrzymasz się od seksu do czasu zakończenia owulacji .

Jak poprawić stan spermy

Im zdrowsze są twoje plemniki, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz płodny i zdolny do poczęcia.

Oprócz ilości, zdrowie plemników jest mierzone przez:

 • Ruch plemników (ruchliwość). Plemniki muszą przejść przez szyjkę macicy, macicę i jajowody, zanim dotrą do komórki jajowej w celu zapłodnienia. Ruchliwość mierzy się liczbą ruchliwych plemników, jeśli jesteś płodny, co najmniej 40 % plemników jest ruchliwych.
 • Kształt plemników (morfologia). Sperma powinny mieć długie ogony i owalne głowy. Większa liczba plemników o normalnym kształcie oznacza większą szansę poczęcia.

Spróbuj poniższych rozwiązań, aby upewnić się, że produkcja plemniki jest w wystarczająco duża, a także mają one dużą ruchliwość i regularne kształty:

 • Ćwicz regularnie. Naukowcy w jednym badaniu przeanalizowali próbki nasienia. Okazało się, że mężczyźni, którzy ćwiczyli na świeżym powietrzu lub podnosili ciężary przez około 3,2 godziny tygodniowo, mieli liczbę plemników do 42 % wyższą niż ci, którzy w ogóle nie ćwiczyli.
 • Przyjmuj witaminy C i D. Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że mężczyźni, którzy stracili na wadze i przyjmowali 1000 miligramów (mg) suplementów witaminy C co drugi dzień, zauważyli wzrost liczby i ruchliwości plemników. Efekt ten był bardziej zauważalny, gdy mężczyźni stracili na wadze. Badanie z 2015  wykazało, że partnerki mężczyzn z prawidłowym poziomem witaminy D we krwi doświadczyły wyższych wskaźników ciąż niż tych z niedoborem witaminy D, pomimo braku istotnych różnic w liczbie lub ruchliwości plemników.
 • Przyjmuj likopen. Badanie z 2014 roku sugeruje, że spożywanie od 4 do 8 mg likopenu dziennie może pomóc zwiększyć liczbę i żywotność plemników lub liczbę plemników żyjących w danej próbce nasienia. Likopen jest przeciwutleniaczem występującym w wielu owocach i warzywach.
 • Ograniczaj palenie. Przegląd 33 badań wykazał, że palenie miało zauważalny wpływ na jakość nasienia i funkcje nasienia, zwłaszcza u normalnie płodnych mężczyzn.
 • Ogranicz spożycie alkoholu. Badanie z 2014 roku stwierdziło, że im więcej mężczyźni pili, tym więcej wytwarzali plemniki o nieregularnych kształtach. Naukowcy zauważyli również związek między piciem a niskim poziomem testosteronu, który może również wpływać na płodność.
 • Noś luźną bieliznę i odzież. Twoje jądra zwisają z ciała i pozostają w temperaturze 35 do 37 ° C, czyli niższej niż temperatura ciała. Produkcja plemników wtedy jest optymalna. Noszenie ciasnej bielizny, dżinsów lub spodni przesuwa jądra do ciała i podnosi ich temperaturę, co może powodować utratę ruchliwości i żywotności plemników.

Jak zwiększyć szansę poczęcia?

plemniki sperma

Jeśli Ty i Twoja partnerka próbujecie zajść w ciążę, powinniście:

 • Uprawiaj seks dwa do trzech razy w tygodniu, aby zwiększyć swoje szanse na uwolnienie wielu zdrowych plemników.
 • Odczekaj dwa do trzech dni między stosunkami, aby upewnić się, że uwolnisz jak największą liczbę plemników w możliwie największej objętości nasienia. Aby to zadziałało, musisz powstrzymać się od masturbacji.
 • Posługuj się zestaw do prognozowania owulacji
 • Nie używaj lubrykantu na bazie oleju, gdy próbujesz zajść w ciążę. Mogą mieć one negatywny wpływ na zdrowie plemników.
 • Skonsultuj się z lekarzem w celu wykonania analizy nasienia jeśli próbujecie zajść w ciążę przez ponad 6 miesięcy. Zdrowie Twojego nasienia zależy od wielu czynników, w tym wieku, diety i ogólnej liczby plemników. Twój lekarz może określić, jak zdrowe są twoje plemniki i czy możliwe jest poczęcie, a także doradzi, jakie kroki należy podjąć.