Przejdź do treści

Co powoduje zawroty głowy po seksie?

Czas czytania: 4 minut

Zawroty głowy po seksie zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Często są spowodowane stresem lub szybkimi zmianami pozycji. Niemniej jednak, mogą być oznaką czegoś poważniejszego, jak ukryta choroba i zwykle towarzyszą jej inne symptomy. W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę, kiedy skonsultować się z lekarzem oraz jak zapobiegać powtarzającym się objawom zawrotów.

Obrót pozycyjny (BPV)

Łagodny napadowy zawrót głowy (Benign paroxysmal positional vertigo (BPV)), to jedna z najczęstszych przyczyn zawrotów. To nagłe wrażenie, że ty lub twoja głowa kręcą się wokół.

Są one wywołane zmianą pozycji głowy, jak położenie się lub siadanie na łóżku. Mogą towarzyszyć im też nudności lub wymioty. Epizody BPV zazwyczaj trwają mniej niż minutę.

Objawy mogą pojawić się i zniknąć, czasami na miesiące lub lata, nim powrócą. To schorzenie nie jest poważne i można je leczyć specjalnymi ćwiczeniami na szyję i głowę.

Niskie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi może fluktuować w ciągu dnia, pod wpływem różnych czynników, takich jak poziom stresu, pozycja ciała, pora dnia i oddychanie.

Czasami zawroty głowy mogą być oznaką niskiego ciśnienia krwi. Rzadkie epizody zawrotów głowy zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Jednak warto umówić się na wizytę u lekarza, jeśli występują inne objawy, takie jak:

 • rozmyte widzenie
 • nudności
 • trudności w skupieniu uwagi
 • omdlenie

Lekarz może określić, co powoduje spadek ciśnienia krwi i doradzić, jakie kroki podjąć dalej.

Niski poziom cukru we krwi

Niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia, występuje, gdy poziom glukozy we krwi spada. Chociaż niski poziom cukru we krwi jest bardziej powszechny u osób z cukrzycą, może zdarzyć się każdemu, co nazywa się hipoglikemią niecukrzycową.

Często towarzyszy temu uczucie oszołomienia lub zawrotów głowy. Możesz także odczuwać głód, drżenie, nerwowość i łagodny ból głowy.

Może wystąpić po kilku godzinach bez jedzenia lub picia lub po spożyciu dużej ilości alkoholu. Jeśli objawy są ciężkie lub utrzymują się, konieczna jest wizyta u lekarza.

Napinanie się

Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty głowy podczas intensywnej aktywności seksualnej z powodu zwiększonego ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej. Jest to ten sam rodzaj ciśnienia wywoływanego przez napinanie się lub wysiłek podczas wypróżniania.

Badania dotyczące wrażliwości na napinanie i jej wpływu na aktywność seksualną są ograniczone, choć może to wynikać z obaw osób przed zgłaszaniem zawrotów głowy związanym z seksem.

Określone pozycje i próba osiągnięcia orgazmu mogą powodować ten rodzaj napięcia. Wiele przypadków donosi o osobach odczuwających oszołomienie lub nawet omdlenia podczas napinania się podczas wypróżniania.

Jeśli podejrzewasz, że wrażliwość na presję może być przyczyną, umów się na wizytę u lekarza.

Lęk

Lęk, czy to trwający długo czy okolicznościowy, może zwiększyć częstość akcji serca i spowodować płytkie oddychanie. To czasami może prowadzić do zawrotów głowy lub hiperventylacji.

Lęk to powszechne uczucie, zwłaszcza w kontekście seksu. Nie musisz mieć postawionej diagnozy zaburzenia lękowego, aby go doświadczyć.

Wiele osób odczuwa lęk:

 • w nowym związku
 • przy pierwszym razie
 • w przypadku problemów w związku
 • z powodu bólu lub wcześniejszego traumatycznego doświadczenia

Inne objawy to:

 • nerwowość
 • pocenie się
 • napięte mięśnie
 • silne pragnienie oddalenia się od tego, co wywołuje lęk

Jeśli uważasz, że twoje objawy są związane z lękiem, możesz znaleźć pomocne rozmawiając z partnerem lub inną osobą, której ufasz, o tym, co czujesz. Może być też pomocne skonsultowanie się z psychologiem. Może pomóc zidentyfikować źródło twojego lęku i pomóc ci zrozumieć, co robić dalej.

Hiperventylacja

Nie jest tajemnicą, że podniecenie seksualne może spowodować przyspieszone oddychanie. Jeśli twój oddech skraca się i przyspiesza gwałtownie, jesteś narażony na hiperventylację. Chociaż hiperventylacja związana z seksem nie jest częsta, to jest możliwa.

Podczas hiperventylacji wydychasz więcej niż wdychasz, co zakłóca równowagę dwutlenku węgla i tlenu. To może sprawić, że poczujesz się oszołomiony i zamroczyć i może prowadzić do omdlenia.

Ból głowy podczas orgazmu

W rzadkich przypadkach aktywność seksualna i orgazm mogą powodować ból głowy i zawroty głowy po seksie.

Dokładna przyczyna nie jest jasna, ale badacze podejrzewają, że są one wywoływane nagłym wzrostem tętna i ciśnienia krwi. Chociaż bóle głowy przed orgazmem lub podczas niego mogą dotknąć każdego, są one bardziej powszechne u mężczyzn.

Bóle głowy przed orgazmem opisuje się jako tępy ból, który pojawia się w trakcie aktywności seksualnej i wzrasta wraz z podnieceniem seksualnym. Ból głowy podczas orgazmu wywołuje nagły, wybuchowy ból głowy o intensywnym pulsowaniu, który zaczyna się tuż przed lub w momencie orgazmu.

Ból ten zazwyczaj powstaje z tyłu głowy i jest odczuwany po obu stronach czaszki. Może trwać od jednej minuty do 72 godzin.

Leki na zaburzenia erekcji

Kilka leków stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji może wywoływać zawroty głowy jako efekt uboczny.

Są to między innymi:

 • sildenafil (Viagra)
 • tadalafil (Cialis)
 • vardenafil (Levitra)

Te leki zwiększają poziom tlenku azotu we krwi. Chociaż ten wzrost tlenku azotu może zwiększyć przepływ krwi do penisa, może także powodować zawroty głowy.

Inne efekty uboczne mogą obejmować:

 • ból głowy
 • ból mięśni
 • zgagę
 • biegunkę

Jeśli doświadczasz tych objawów podczas przyjmowania leków na zaburzenia erekcji, porozmawiaj z lekarzem. Może on przepisać inny lek lub zalecić terapię zmniejszającą wywołanie skutków ubocznych.

Ukryta choroba serca

Jeśli masz zdiagnozowaną chorobę serca, zwracaj szczególną uwagę na zawroty głowy lub inne nietypowe objawy. Natychmiast zwróć się o pomoc medyczną, jeśli towarzyszą temu:

 • duszności
 • opuchnięcie nóg, kostek lub stóp
 • zmiany w widzeniu
 • ból w klatce piersiowej
 • osłabienie
 • zmęczenie

Jeśli doświadczasz takich objawów, ale nie masz zdiagnozowanej choroby serca, skonsultuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Co jeśli jestem w ciąży i mam zawroty głowy?

Zawroty głowy są częste w ciąży, zwłaszcza we wczesnej ciąży. Zmieniające się poziomy hormonów powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ krwi do płodu. To obniżenie ciśnienia krwi może sprawić, że poczujesz zawroty głowy lub oszołomienie.

Zawroty głowy po seksie mogą być także związane z niskim poziomem cukru we krwi. Rośnie on i spada, gdy organizm przystosowuje się do ciąży. Jedzenie małych posiłków w ciągu dnia może pomóc utrzymać równowagę poziomu cukru we krwi.

Inne objawy wczesnej ciąży to:

 • wrażliwe i spuchnięte piersi
 • nudności
 • zmęczenie
 • ból głowy
 • zaparcia

Dodatkowa waga może także sprawić, że poczujesz zawroty głowy lub oszołomienie, zwłaszcza gdy leżysz na plecach. Dzieje się tak, ponieważ rosnący płód wywiera nacisk na żyłę główną dolną, która dostarcza krew do serca z dolnej części ciała.

Jak złagodzić objawy i zapobiec im w przyszłości

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić zawroty głowy po seksie i zapobiec ich nawrotom:

 1. Pij odpowiednią ilość wody. Pij wodę przed i po stosunku, aby uniknąć odwodnienia. Odwodnienie może skurczyć naczynia krwionośne i wpływać na ciśnienie krwi.
 2. Głęboko oddychaj. Hiperventylacja może spowodować zawroty głowy. Głębokie, spokojne oddechy pomogą utrzymać równowagę dwutlenku węgla i tlenu.
 3. Unikaj szybkiego wstawania. Po wstaniu grawitacja powoduje, że krew zalega w nogach i brzuchu, co tymczasowo zmniejsza jej ilość płynącej z powrotem do serca i mózgu, co powoduje zawroty głowy.
 4. Jedz regularnie posiłki. Jedz małe posiłki w ciągu dnia, aby utrzymać równowagę poziomu cukru we krwi.