Przejdź do treści

Co to jest poród lotosowy i czy jest bezpieczny?

Czas czytania: 4 minut

Poród lotosowy to poród dziecka i łożyska oraz pozostawienie ich, aż pępowina sama odpadnie, bez jej odcinania. Może to zająć od 3 do 10 dni, chociaż nie ma na to żadnych badań.

Poród lotosowy jest uważany przez niektórych za praktykowany od dawna w historii i jest powszechny w niektórych nowoczesnych kulturach. Jednak jego odrodzenie przypisuje się Claire Lotus Day. Day zaczęła promować poród lotosowy po tym, jak zauważyła, że ​​małpy człekokształtne nie odcinają swoich młodych od łożyska.

Brak interwencji w czasie narodzin przyciągnął ludzi do „naturalnego świata narodzin”. Uważa się, że jest to łagodne i korzystne dla dziecka. Nie ma prawie żadnych badań na temat porodów lotosowych lub związanych z nim zagrożeń i korzyści. Większość informacji pochodzi z powtarzanych plotek.

Po jakim czasie należy usunąć pępowinę?

Optymalny czas zaciskania pępowiny jest przedmiotem dyskusji od ponad 50 lat. Kiedyś uważano, że wczesne zaciśnięcie pępowiny (w ciągu jednej minuty po urodzeniu) jest korzystniejsze dla noworodka i matki. A ogromna ilość wysokiej jakości badań potwierdziła to przekonanie.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca odczekanie jednej do trzech minut przed zaciśnięciem pępowiny.

Jedynym przypadkiem, w którym nie zaleca się opóźnionego zaciśnięcia pępowiny, jest sytuacja, w której dziecku grozi niebezpieczeństwo i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Poród lotosowy a opóźnione zaciskanie pępowiny

Opóźnione zaciskanie pępowiny jest obecnie zalecaną praktyką na całym świecie. Standardową praktyką jest najpierw zaciśnięcie pępowiny, aby zatrzymać przepływ krwi, a następnie odcięcie dziecka od łożyska poprzez przecięcie pępowiny.

Wykazano, że zarówno w przypadku donoszonych ciąż, jak i wcześniaków, opóźnione zaciśnięcie pępowiny:

  • zwiększa poziom hemoglobiny
  • poprawia zapasy żelaza w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia
  • poprawia objętość krwinek czerwonych
  • poprawia krążenie
  • zmniejsza zapotrzebowanie na transfuzję krwi
  • zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit i krwotoku dokomorowego

Istnieje niewielki wzrost ryzyka żółtaczki przy opóźnionym zaciskaniu pępowiny, ale uważa się, że korzyści przewyższają ryzyko.

Chociaż istnieje wiele badań promujących praktykę opóźnionego zaciskania pępowiny, badania nad korzyściami z porodu lotosowego ograniczają się do małej analizy kilku przypadków.

Ponieważ nie ma solidnych badań na temat porodu lotosowego, nie jest jasne, czy praktyka jest rzeczywiście korzystna. Możliwe, że opóźnione zaciśnięcie pępowiny zapewnia wszystkie korzyści poporodowe płynące z łożyska i że nic, poza tym nie jest konieczne.

Zwolennicy porodów lotosowych uważają, że może to zmniejszyć ryzyko infekcji, ponieważ nie powoduje uszkodzenia pępowiny. Może jednak również zwiększać ryzyko infekcji, ponieważ po urodzeniu łożysko jest martwym narządem z krwią. Nie ma wystarczających badań, aby stwierdzić, o ile wyższe ryzyko infekcji może być związane z porodami lotosowymi.

Poród lotosowy zalety

Zwolennicy twierdzą, że praktyka ma następujące zalety:

  • łagodne, mniej inwazyjne przejście dziecka z macicy do świata
  • zwiększona ilość krwi i składników odżywczych z łożyska
  • zmniejszone obrażenia pępka
  • duchowy rytuał uhonorowania wspólnego życia dziecka i łożyska

Nie ma badań na poparcie pierwszych trzech twierdzeń. Łożysko otrzymuje dopływ krwi od matki, a po urodzeniu przestaje żyć i mieć krążenie. Tak więc jest mało prawdopodobne, że połączenie dziecka i łożyska po porodzie przyniesie jakiekolwiek korzyści.

Poród lotosowy może być pomocny lub konieczny, jeśli poród jest nagły i czekasz na pomoc medyczną. Na przykład, jeśli rodzisz podczas burzy, kiedy ulice są zalane i nie możesz od razu dostać się do szpitala, utrzymanie łożyska przyłączonego do dziecka może zmniejszyć ryzyko powikłań podczas oczekiwania na pomoc. Dzieje się tak, ponieważ samodzielne odcięcie pępowiny może grozić krwotokiem i infekcją.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji awaryjnej, spróbuj zadzwonić na numer alarmowy, aby porozmawiać z kimś, kto jest przeszkolony i może Ci pomóc.

Jakie są wady porodu lotosowego?

Badania na temat porodów lotosowych są ograniczone, więc nie jest jasne czy ta praktyka jest bezpieczna. Nie ma również wystarczających badań, aby dokładnie określić, jak postępować z łożyskiem i unikać ryzyka w oczekiwaniu na jego odłączenie.

Po wyjściu z macicy krew przestaje płynąć do łożyska. W tym momencie łożysko staje się martwą tkanką podatną na infekcję. Ponieważ jest nadal przyczepione do dziecka, zakażone łożysko może zagrozić niemowlęciu.

Dodatkowo, dziecko ryzykuje przypadkowym oderwanie pępowiny od ciała.

Jedna analiza powiązała poród lotosowy z zapaleniem wątroby u dziecka, ale potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć potencjalne ryzyko.

Co warto wiedzieć o porodzie lotosowym?

Ponieważ poród lotosowy pozostawia dziecko i łożysko połączone, doświadczenia poporodowe i opieka nad noworodkiem będą wyglądać nieco inaczej niż po konwencjonalnym porodzie.

Oto kilka uwag, o których należy pamiętać przy porodzie lotosowym:

  • Nadal możesz trzymać dziecko w ramionach zaraz po urodzeniu.
  • Łożysko rodzi się zwykle w ciągu 5 do 30 minut po porodzie.
  • Będziesz potrzebować sterylnego miejsca, aby złapać i przenieść łożysko.
  • Jeśli jedziesz samochodem, nadal musisz umieścić dziecko w foteliku, nawet z przyczepionym łożyskiem.
  • Łożysko powoli wysycha i rozpada się, aż w końcu pępowina odpadnie od brzucha dziecka.
  • Łożysko prawdopodobnie będzie śmierdzieć, gdy krew będzie krzepnąć.
  • Niektórzy twierdzą, że wcieranie soli i ziół w łożysko przyspiesza wysychanie.
  • Utrzymywanie przyczepionego łożyska w żaden sposób nie zastępuje karmienia dziecka. Ponieważ łożysko nie jest już przyczepione do matki, nie dostarcza dziecku składników odżywczych. Noworodki karmi się co najmniej co 2 do 3 godzin.
  • Ubrania dla niemowląt będą musiały mieć rozcięcie pośrodku, więc zapięcia na zatrzaski będą bardziej pomocne niż suwak.
  • Gdy chcesz utrzymać dziecko w czystości, nie wiemy, czy kąpanie dziecka po porodzie lotosowym jest bezpieczne, czy nie. Rozważ wycieranie dziecka gąbką, czekając na oderwanie się łożyska.

Poród lotosowy powinien być kwestią, którą należy dokładnie przedyskutować przed porodem. Większość lekarzy i położnych stosuje standardowe praktyki oparte na badaniach i szkoleniach.

Większość szpitali nie praktykuje porodów lotosowych z powodu braku badań. Główne organizacje zajmujące się zdrowiem matek i płodów nie mają nawet oświadczeń na temat narodzin lotosu, ponieważ jest to tak rzadkie i niezbyt dobrze zrozumiane.

Ponieważ zdrowie Twoje i Twojego dziecka są zagrożone, zarówno lekarze, jak i położne muszą wybrać sposób porodu. Pamiętaj, że tylko dlatego, że niektórzy uważają coś za naturalne, a nawet bezpieczne, niekoniecznie tak jest. Może to być bardziej niebezpieczne, jeśli lekarz lub położna nie znają tej praktyki.

Jeśli znajdziesz klinikę, która pozwoli ci na poród lotosowy, poproś o dane, czy mają doświadczenie z tą praktyką. Zadawaj wiele pytań i bądź dociekliwa. Niektóre z tych pytań:

  • Jak ubrać i nosić dziecko, jeśli pępowina jest nadal połączona?
  • Jak poprawić bezpieczeństwo takiego porodu?
  • Ile razy przeprowadzono poród lotosowy w tej klinice?
  • Jakie są zagrożenia?
  • Jak dbać o łożysko, gdy jest jeszcze przyczepione?
  • Co masz zrobić, gdy zauważysz oznaki infekcji?

Podsumowanie

Poród lotosowy to praktyka polegająca na nieprzecinaniu pępowiny po urodzeniu, a zamiast tego pozwalaniu łożysku pozostać przyczepionym, dopóki nie odpadnie naturalnie. Uważa się, że jest to delikatny rytuał, który uspokaja dziecko. Jednak niewiele jest badań potwierdzających jakiekolwiek korzyści, a w rzeczywistości istnieje duże prawdopodobieństwo infekcji i urazu u dziecka.

Przed decyzją o porodzie lotosowym poproś swojego lekarza lub położną o zalecenia i doświadczenie z tą praktyką. Jeśli zdecydujesz się na taki poród, znajdź osoby, które mają doświadczenie w tej metodzie narodzin.

 

Źródła:

  • https://www.healthline.com/health/pregnancy/lotus-birth
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28882580/
  • http://www.midwife.org/ACNM/files/ACNMLibraryData/UPLOADFILENAME/000000000290/Delayed-Umbilical-Cord-Clamping-May-2014.pdf
  • http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/75411/9789241548502_eng.pdf;jsessionid=CE4DD422F989A7202B68BB7A248DA470?sequence=1
  • https://www.acog.org/clinical/withdrawn-document?utm_source=redirect684&utm_medium=web&utm_campaign=int
  • https://www.pediatr-neonatol.com/article/S1875-9572(16)30075-4/fulltext
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30338695/