Przejdź do treści

Czy kreatyna powinna być stosowana przez nastolatków?

Czas czytania: 2 minut

Kreatyna to popularny suplement sportowy, często stosowany w nadziei na poprawę wyników podczas uprawiania sportu, treningów lub podnoszenia ciężarów przez nastolatków. Istnieją jednak pewne błędne przekonania na temat bezpieczeństwa i skuteczności kreatyny u młodzieży. 

Co to jest kreatyna i do czego się ją stosuje?

Kreatyna jest substancją wytwarzaną w organizmie. Bierze udział w wytwarzaniu energii potrzebnej do skurczów mięśni.

Sztuczna kreatyna jest często sprzedawana w postaci proszku lub tabletek, a także w batonach energetycznych i mieszankach napojów. Badania pokazują, że może pomóc sportowcom wykonywać krótkie serie intensywnych ćwiczeń z krótkim czasem regeneracji (takich jak sprint i trójbój siłowy) oraz zwiększać beztłuszczową masę mięśniową.

Czy kreatyna często jest stosowana przez nastolatków?

Według badania Monitoring the Future Survey z 2016 r . blisko 17 % chłopców w wieku 17 lat zgłosiło używanie kreatyny.

Kreatyna jest powszechnie sprzedawana nastoletnim sportowcom w celu zwiększenia wydajności podczas treningu siłowego lub uprawiania sportu oraz zwiększenia masy mięśniowej poprzez zachęcanie do wchłaniania wody przez mięśnie.

Czy młodzież powinna stosować kreatynę?

Nie. Chociaż raporty wskazują, że krótkotrwałe stosowanie kreatyny jest ogólnie bezpieczne dla dorosłych, Amerykańska Akademia Pediatrii stwierdza, że ​​niewiele badań dotyczyło długoterminowego bezpieczeństwa stosowania kreatyny przez nastolatki. Lekarze i większość towarzystw medycznych zazwyczaj zalecają stosowanie kreatyny wyłącznie sportowcom, którzy ukończyli 18 rok życia.

Ponieważ kreatyna sprzedawana jest jako suplement diety, nie podlega przepisom zapewniającym bezpieczeństwo i skuteczność produktu. Z tego powodu nie ma gwarancji, że kupowana w Internecie, drogeriach, sklepach ze zdrową żywnością czy na siłowniach jest czystą kreatyną – a nie zmieszaną z nieznanymi substancjami, które mogą mieć inny wpływ na organizm.

Jakie skutki uboczne może powodować kreatyna?

Chociaż kreatyna może przynosić korzyści, może powodować działania niepożądane, takie jak:

Niektóre badania pokazują, że kreatyna może uszkodzić nerki.

Co brać zamiast kreatyny?

Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem dostarczenia organizmowi wszystkich potrzebnych elementów budulcowych jest spożywanie normalnej żywności. Zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki i przekąski  dostarczają składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego uprawiania sportu i treningów. Oprócz zapewnienia odpowiedniej liczby kalorii, spożywanie różnorodnych, pożywnych pokarmów pomoże im być w najlepszej formie – bez konieczności stosowania kreatyny.

Aktywne, wysportowane nastolatki potrzebują:

  • Witaminy i minerały : Młodzież potrzebuje różnorodnych witamin i minerałów. Wapń i żelazo to dwa ważne minerały dla sportowców:
    • Wapń pomaga budować mocne kości, które są odporne na złamania i złamania naprężeniowe. Do produktów bogatych w wapń zaliczają się niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt i ser, a także zielone warzywa liściaste, takie jak brokuły.
    • Żelazo pomaga przenosić tlen do wszystkich części ciała, które go potrzebują. Pokarmy bogate w żelazo obejmują chude mięso, kurczaka, tuńczyka, łososia, jaja, suszone owoce, zielone warzywa liściaste i wzbogacone produkty pełnoziarniste.
  • Białko : Białko pomaga w budowie i naprawie mięśni, a większość nastolatków otrzymuje go w dużych ilościach dzięki zbilansowanej diecie. Pokarmy bogate w białko obejmują ryby, chude mięso i drób, produkty mleczne, fasolę, orzechy i produkty sojowe.
  • Węglowodany : Węglowodany dostarczają organizmowi energii i są ważnym źródłem paliwa dla młodego sportowca. Wybierając węglowodany, szukaj produktów pełnoziarnistych, takich jak makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, chleb pełnoziarnisty i płatki zbożowe oraz dużo owoców i warzyw.