Przejdź do treści

Jak bezpiecznie uprawiać seks analny: wszystko, co musisz wiedzieć

Czas czytania: 5 minut

Seks analny jest tematem tabu, pomimo to jest coraz bardziej popularny. Ponieważ ilość par wypróbowujących ten rodzaj seksu się zwiększa. Ważne jest zrozumienie ryzyka, korzyści i podejścia do seksu analnego.

Seks analny zyskuje coraz większą popularność wśród par poniżej 45 roku życia i staje się częścią seksualności Polaków. Nawet 36% kobiet i 44% mężczyzn odpowiedziało, że uprawiało stosunek analny.

Możesz myśleć o seksie analnym jako o penetracji odbytu penisem, ale masz kilka innych możliwości. Stosunek analny można również wykonywać palcami lub językiem. Używane są również zabawki erotyczne, takie jak wibratory i korki analne.

Jak każda aktywność seksualna, stosunek analny to forma stosunku, która nie jest z natury niebezpieczna. Wymaga po prostu więcej planowania, przygotowań i komunikacji niż inne formy aktywności seksualnej. Bezpieczeństwo podczas seksu powinno być najwyższym priorytetem, ale dobra zabawa jest też z pewnością ważna.

Co trzeba wiedzieć przed seksem analnym

Jeśli ciekawi Cię seks analny, ważne jest, aby być przygotowanym do niego. Przestrzeganie odpowiednich środków ostrożności to jedyny sposób, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń lub choroby. A kiedy poczujesz się pewniej, będziesz bardziej zadowolony z tego doświadczenia.

Oto, co musisz wiedzieć wcześniej:

1. W przeciwieństwie do pochwy, odbyt nie ma nawilżenia

Pochwa jest trochę cudem natury. Kiedy kobieta jest pobudzona, pochwa dostarcza własnego lubrykanta. Jednak odbyt nie. Oznacza to, że musisz go zapewnić. Penetracja bez nawilżenia może spowodować rozerwanie delikatnej tkanki wewnątrz odbytu, co może prowadzić do bólu i krwawienia.

2. Tkanka wewnątrz odbytu jest bardziej wrażliwa niż tkanka pochwy

Tkanka i skóra okolic odbytu działają jak bariera ochronna dla dolnej części przewodu pokarmowego. Jednak tkanka wewnątrz szczeliny odbytu jest cieńsza, delikatniejsza i bardziej podatna na pękanie i krwawienie w wyniku penetracji. Zwiększa to prawdopodobieństwo przenoszenia infekcji, wirusów lub bakterii między partnerami. Nawet partnerzy, którzy nie mają żadnych infekcji, mogą nadal przenosić bakterie pomiędzy sobą przez te uszkodzenia w skórze.

3. Podobnie jak pochwa, odbyt ma mięsień, który musisz rozluźnić, aby umożliwić wygodną penetrację

Zwieracz odbytu działa trochę jak jego strażnik. Jednak w przypadku seksu analnego ważne jest, aby się rozluźnił. Nie tylko sprawi, że to doświadczenie jest przyjemniejsze, ale także zmniejsza ryzyko rozdarcia lub dyskomfortu. Zrelaksowanie wymaga cierpliwości, zarówno, gdy próbujesz penetracji, jak i kiedy przyzwyczajasz się do seksu analnego.

4. Podobnie jak pochwa, odbyt ma bakterie

Choroba przenoszona drogą płciową nie jest jedyną rzeczą, o którą musisz się martwić podczas seksu analnego. Bakterie żyjące w odbycie lub w jego pobliżu mogą się łatwo rozprzestrzeniać, jeśli nie podejmiesz środków ostrożności, aby zapewnić higienę po penetracji odbytu.

Jeśli nosisz prezerwatywę, pamiętaj, aby ją zdjąć i założyć nową, zanim przejdziesz do seksu pochwowego. Jeśli nie nosisz prezerwatywy lub używasz rąk lub zabawki, po seksie analnym umyj je dokładnie. Bakterie, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A i E. coli, mogą się rozprzestrzeniać w wyniku nieczystego seksu analnego.

Seks analny- Najczęściej zadawane pytania

W przypadku par rozważających analny stosunek odpowiedzi na te częste pytania mogą pomóc Ci zdecydować, czy jest to dla Ciebie odpowiednie.

1. Czy seks analny boli?

Tak i nie. Jeśli zrobisz to poprawnie, możesz czuć się świetnie. Ale to nie znaczy, że nie będziesz odczuwać dyskomfortu za pierwszym razem lub nawet kilkoma pierwszymi.

Nie spiesz się, zatrzymaj się, jeśli stanie się to niewygodne, i spróbuj użyć mniejszej liczby palców lub mniejszej zabawki, aby przyzwyczaić się do tego doznania.

2. Czy krwawienie jest normalne?

Tak i nie. Możliwe, że za pierwszym razem lub przy kilku początkowych wystąpi krwawienie. Jednak krwawienie powinno ustąpić podczas kolejnych prób. Jeśli tak się nie stanie lub jeśli krwawienie nasila się z każdym stosunkiem, porozmawiaj z lekarzem. Może to wynikać z szorstkiej penetracji lub być oznaką innego problemu.

3. Czy seks analny wpłynie na zdolność do wypróżniania?

Możesz odczuwać chęć skorzystania z łazienki wkrótce po zakończeniu stosunku, ale seks analny nie zapobiegnie wypróżnieniu. I pomimo miejskich mitów, seks analny nie rozciągnie twojego odbytu i nie uniemożliwi ci utrzymania dłużej chęci wypróżnienia.

4. Skutki uboczne i zagrożenia

Obejmują one:

  • Rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową. Infekcje i choroby występujące podczas stosunku płciowego – takie jak HIV, rzeżączka, chlamydia i opryszczka mogą być przenoszone podczas seksu analnego. Seks analny jest najbardziej ryzykowny w przenoszeniu i zarażeniu się wirusem HIV zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Osoby „udostępniające” odbyt podczas seksu analnego są 13 razy bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV niż partner wprowadzający penis.
  • Hemoroidy. Rozciąganie i pchanie podczas seksu analnego może podrażniać istniejące hemoroidy, ale jest mało prawdopodobne, aby spowodowało to rozszerzenie i rozciągnięcie naczyń krwionośnych wewnątrz odbytnicy.
  • Perforacja okrężnicy. Jest to bardzo rzadkie, ale możliwe, że penis może przebić okrężnice. Konieczna jest operacja chirurgiczna, więc jeśli po seksie analnym wystąpi silne krwawienia z odbytu i ból brzucha, skontaktuj się z lekarzem.

Jak uprawiać bezpieczny seks analny

Seks analny może być świetnym sposobem na zabawę w związku. Musisz tylko trochę zaplanować i przygotować się do niego.

1. Porozmawiaj ze swoim partnerem

Seks analny nie powinien być niespodzianką w trakcie klasycznego seksu „Ups! Pomyliłem się!” byłoby to poważne naruszenie zaufania.

Jeśli chcesz spróbować seksu analnego, porozmawiaj ze swoim partnerem. Po prostu wyjdź z inicjatywą i daj znać partnerowi, że jesteś ciekawy tej formy seksu.

Jeśli ciekawość jest wzajemna, czeka Cię przygoda. Jeśli ktoś z was zdecyduje, że seks analny po prostu nie jest dla niego, to w porządku. Istnieje wiele opcji urozmaicenia sypialnianych zabaw bez wprowadzania seksu analnego.

2. Rozważ lewatywę przy seksie analnym

Martwisz się, że po zabawie wszystko będzie brudne? To jest możliwe. Jeśli chcesz, aby wszystko były czyste, możesz użyć lewatywy do wyczyszczenia odbytnicy po wypróżnieniu, ale nie jest to konieczne. Środki do lewatywy można znaleźć w większości aptek.

3. Obetnij paznokcie

Zmniejsz ryzyko skaleczenia lub zadrapania partnera, przycinając paznokcie. Długie paznokcie mogą rozerwać cienką, delikatną tkankę odbytu, co może prowadzić do krwawienia. Zwiększa również ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii, które mogą powodować infekcje.

Pamiętaj, aby dobrze umyć ręce i wyszorować pod paznokciami również po seksie analnym, zwłaszcza przed włożeniem ich do pochwy lub ust.

4. Noś prezerwatywę

Osoby uprawiające seks analny mają wyższe ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, ale używanie prezerwatywy zmniejsza to ryzyko.

Jeśli chcesz przejść z odbytu do pochwy, użyj nowej prezerwatywy. Jeśli nie używasz prezerwatywy, umyj penisa lub zabawkę, przed włożeniem do pochwy.

5. Zajmij pozycję

Wiele osób uważa, że leżenie na brzuchu z partnerem za plecami dobrze sprawdza się podczas seksu analnego.

Pozycja na misjonarza też może się sprawdzić, o ile dostosujesz punkt wejścia. Na pieska to także łatwa pozycja, aby kontrolować głębokość i tempo.

6. Nawilżenie jest koniecznością

Aby zapewnić sobie komfort, musisz zapewnić lubrykant i to w dużej ilości. Poszukaj tych na bazie wody, ponieważ nie zniszczą one prezerwatywy. Miej pod ręką ściereczkę lub chusteczki, aby usunąć nadmiar lubrykanta.

7. Zacznij powoli i informuj partnera w trakcie

Nie zaczynaj seksu za szybko. Daj sobie od 10 do 15 minut gry wstępnej na rozgrzewkę. Pomaga to tobie i zwieraczowi zrelaksować się, co sprawi, że doświadczenie będzie przyjemniejsze.

Zacznij powoli, używaj dużej ilości lubrykanta i przestań, jeśli stanie się to zbyt bolesne.

Nie dąż do pełnej penetracji penisem na początku. Spróbuj użyć palca, a następnie zmień na dwa lub trzy palce.

Zabawka może być również dobrym rozwiązaniem, ponieważ będziesz się czuć bardziej komfortowo. Po pierwszym lub dwóch razach ty i twój partner stwierdzicie, że przyjemność przeważa nad dyskomfortem.

8. Zaakceptuj, że seks analny = kupa

To jest po prostu rzeczywistość seksu analnego. Nawet jeśli wcześniej się umyjesz lub zastosujesz lewatywę. Jeśli myśl o wypróżnieniu sprawia, że czujesz się niekomfortowo, anal może nie być odpowiedni dla Ciebie.

9. Umyj się zanim zrobisz cokolwiek innego

Chociaż twój odbyt jest czysty, mikroskopijne odchody zawsze będą obecne. Możesz zmniejszyć ryzyko infekcji, zmieniając prezerwatywy i dobrze się myjąc. Nigdy nie należy przechodzić z odbytu do pochwy lub do ust bez uprzedniego mycia.

Czy seks analny może prowadzić do orgazmu?

Seks analny może prowadzić do orgazmu, ale nie musi to być zamierzony rezultat, może być po prostu sposobem na zabawę przy pomocy stymulacji odbytu za pomocą penisa.

Dla niektórych odbyt jest strefą erogenną. Więc nawet odrobina zabawy może podniecić. Odbyt jest również pełen wrażliwych zakończeń nerwowych, więc jest bardzo podatny na stymulację seksualną. Dla partnera odczuwającego nacisk wokół penisa może być również przyjemne.

Stosunek analny stymuluje również gruczoł krokowy u mężczyzn, co może zwiększyć męski orgazm. W przypadku kobiet stymulacja łechtaczki może być konieczna podczas seksu analnego, aby osiągnąć szczytowanie, ale nie każda kobieta osiągnie w ten sposób orgazm. Aby osiągnąć punkt kulminacyjny, może być konieczny seks oralny lub pochwowy.

Podsumowując

Jeśli ty i twój partner macie ugruntowaną relację, w której czujesz się komfortowo, rozmawiając o tym, co Cię kręci, co ciekawi i jak się czujesz podczas seksu, seks analny to kolejny fajny sposób na odkrywanie swojej seksualności.

Podejmij odpowiednie środki ostrożności, aby stosunek analny był bezpieczny i przyjemny, a może to być świetna zabawa.

Jeśli spróbujesz i nie spodoba ci się, to nic się nie stanie. Jest mnóstwo innych sposobów na dobrą zabawę, wzajemną radość i eksperymentowanie. Otwarcie i szczerość wobec siebie na temat tego doświadczenia może pomóc w rozwoju i wspólnej nauce siebie.