Przejdź do treści

Po co są pocałunki? Co nauka mówi o całowaniu?

Czas czytania: 2 minut

Ludzie wymieniają pocałunki z różnych powodów. Całujemy się z miłości, przy składaniu życzeń, żeby się przywitać i pożegnać. A przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo przyjemne.

Ale kiedy zatrzymasz się i pomyślisz o akcie całowania, to wydaje się to trochę dziwne, prawda? Przyciśnięcie ust do kogoś innego, a nawet wymiana śliny. Okazuje się, że za tym dziwnym, ale przyjemnym zachowaniem stoi nauka.

Istnieje wiele teorii, jak powstały pocałunki i dlaczego je wykonujemy. Niektórzy naukowcy uważają, że całowanie jest wyuczonym zachowaniem, ponieważ około 10% ludzi w ogóle się nie całujeznacznie rzadziej całują się z powodów romantycznym lub seksualnym. Inni uważają, że całowanie jest instynktowne i zakorzenione w biologii.

Pocałunki łączą się z przywiązaniem

Całowanie powoduje reakcję chemiczną w mózgu, w tym wyrzut oksytocyny. Jest ona często nazywana „hormonem miłości”, ponieważ wzbudza uczucie czułości i przywiązania.

Według badania z 2013 r. oksytocyna jest szczególnie ważna w pomaganiu mężczyznom w tworzeniu więzi z partnerką i utrzymaniu monogamii.

Kobiety podczas porodu i karmienia piersią doświadczają wylewu oksytocyny, co wzmacnia więź między matką a dzieckiem.

Pocałunki a romantyczna miłość

Znacie to uczucie, gdy jesteście po uszy zakochani i spędzacie cały czas na „upijaniu” z nimi?

To efekt dopaminy w twoim mózgu. Dopamina jest uwalniana, gdy robisz coś, co sprawia Ci przyjemność, na przykład całowanie się i spędzanie czasu z kimś, kto Cię pociąga.

Ten i inne „hormony szczęścia” wywołują zawroty głowy i euforię. Im więcej otrzymujesz tych hormonów, tym bardziej Twoje ciało ich potrzebuje. Dla niektórych jest to bardziej widoczne na początku związku, zwłaszcza jeśli większość czasu spędzasz przy ustach partnera.

Jeśli potrafisz utrzymać stałą ilość pocałunków po tym początkowym etapie, możesz nadal cieszyć się zaletami tych hormonów.

Możesz nawet mieć bardziej satysfakcjonujący związek. W badaniu z 2013 roku pary w długotrwałych związkach, które często się całowały, zgłaszały zwiększoną satysfakcję ze związku.

Pocałunki a popęd seksualny

Nie jest tajemnicą, że niektóre pocałunki są całkowicie napędzane seksem i dalekie od platonicznego związku.

Starsze badania pokazują, że dla kobiet całowanie jest sposobem na oszacowanie potencjału partnera. Odgrywa również ważną rolę w ich decyzji o pójściu do łóżka. Uczestniczki stwierdziły, że rzadziej uprawiały seks bez uprzedniego pocałunku. Potwierdziły również, że jak partner dobrze całuje, ma większe szanse na stosunek.

Wykazano również, że mężczyźni całują, aby uwolnić hormony płciowe, które sprawiają, że ich partnerka jest bardziej otwarta seksualnie.

Całowanie z języczkiem jest szczególnie skuteczne podnoszeniu poziomu podniecenia seksualnego, ponieważ zwiększa ilość wytwarzanej i wymienianej śliny. Im więcej śliny wymienisz, tym bardziej będziesz podniecony.

Poza tym całowanie jest po prostu przyjemne

Możesz podziękować zakończeniom nerwowym w twoich ustach za ich udział w sprawianiu, że całowanie jest tak dobre.

Twoje usta mają więcej zakończeń nerwowych niż jakakolwiek inna część ciała. Kiedy przytykasz je do innych ust lub ciepłej skóry, od razu dobrze się czujesz. Połącz to z chemicznym koktajlem uwalnianym podczas całowania, a masz przepis, który z pewnością da Ci wiele szczęścia.

Wraz z oksytocyną i dopaminą, które wywołują uczucie czułości i euforii, pocałunki uwalniają serotoninę, kolejną poprawiającą samopoczucie substancję chemiczną. Obniża ona poziom kortyzolu, dzięki czemu czujesz się bardziej zrelaksowany, co zapewnia Ci dobrą zabawę.

Podsumowując

Całowanie jest świetne i przyjemne dla ciała. Może pomóc parom poczuć przywiązanie i wzmocnić wszelkiego rodzaju więzi.

Pamiętaj tylko, że nie każdy chce być całowany lub widzi całowanie tak, jak Ty. Nie ma znaczenia, czy witasz się z kimś nowym, czy wchodzisz w interakcje z partnerem seksualnym, zawsze należy się upewnić, zanim wasze usta się spotkają.

I nie zapomnij o prawidłowej higienie jamy ustnej, aby usta były świeże i godne pocałunku.

Na czym polega zabieg leczenia kanałowego?