Przejdź do treści

Ból piersi w ciąży i przed okresem

Czas czytania: 2 minut

Pewnie słyszałaś, że ból piersi może oznaczać ciąże? Ale bez względu czy ją planujesz czy też nie, nie jest to w 100% jej symptom. Więc nie słuchaj koleżanek, które zapewniają, że tak jest. Ale jest to pewien sygnał ostrzegawczy.

Ból piersi może występować z wielu powodów, ponieważ często mają na niego wpływ hormony. Czy to podczas okresu czy też ciąży.

Jeśli jednak ból piersi powiązany jest z ciążą, to musisz wiedzieć kilka rzeczy:

  • może wystąpić w jednej lub obu piersiach
  • ból może być stały lub zwiększać się i zmniejszać okresowo
  • ból jest najsilniejszy w pierwszych tygodniach ciąży
  • piersi dodatkowo puchną
  • możesz odczuwać również mrowienie w sutkach
  • spanie na brzuchy będzie niekomfortowe

Dlaczego w ciąży bolą piersi ?

Jak to zwykle bywa ból piersi jest skutkiem działania hormonów. To one wpływają na Twój organizm i przygotowują go do karmienia piersią.

Piersi się powiększają, ponieważ zaczyna do nich napływać spora ilość krwi. Rodzi to ból, podrażnienie skóry oraz swędzenie. Powiększają się również przewody mleczne. Będzie to dla ciebie bardzo niekomfortowe. Ale często jest to nieuniknione.

Inne zmiany na piersiach w ciąży

Oprócz bólu mogą wystąpić również inne zmiany w Twoich piersiach.

W pierwszym trymestrze pojawią się niebieskie żyły na piersiach, którymi będzie pompowana krew. Dodatkowo sutki zmienią kształt i rozmiar.

W drugim trymestrze zauważysz, że otoczki sutków zaczynają ciemnieć. Może również pojawić się wydzielina z sutków. Najczęściej podczas ich dotykania, np. przez partnera. Kolor wydzieliny może się wahać od kremowobiałego do żółtego, zielonego lub brązowego.

W ostatnich tygodniach ciąży możesz zauważyć, że Twoje piersi stały się jeszcze większe i cięższe. Za to pojawiająca się wydzielina z sutków może stać się częstsza.

Może się także zdarzyć, że zauważysz wypływającą krew z piersi. Przyczyna nie jest zazwyczaj straszna, po prostu spowodowana jest wzrostem kanalików mlecznych lub ich zatkaniem.

Pamiętaj, póki wydzielina i krew pojawiają się w małych ilościach to nie masz powodów do niepokoju. Natomiast gdy ilości są znaczne, od razu udaj się do lekarza, aby mógł ocenić co jest tego przyczyną.

Czy ból piersi jest oznaką ciąży?

To prawda, że ból piersi może być oznaką wczesnej ciąży. Pojawić się może już w pierwszych 2 tygodni od poczęcia.

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, a Twoje piersi zaczynają cię boleć, może to być znak, aby wykonać test ciążowy.

Niestety, może być jeszcze za wcześnie na dokładny wynik testu.

Ból piersi przed okresem

Często ból w piersiach występuje u kobiet przed miesiączką. Przyczyna jest dość banalna, ponieważ dochodzi do spadku hormonów. Wywołuje to u kobiet bóle w piersiach.

Aby, to sprawdzić, najlepiej jest wykonać test ciążowy. Jeśli nie masz normalnego kilkudniowego okresu tylko słabe plamienie, może być to krwawienie z implantacji i oznaczać ciąże.

Czy ból w piersiach jest powodem do niepokoju?

Ból w piersiach w czasie ciąży, przed miesiączką lub w jej trakcje jest normalny i powszechny. Tak naprawdę nie ma się czym martwić. Ból zapewne ustąpi po pierwszym trymestrze ciąży.

Powinnaś również wiedzieć, że w czasie ciąży mogą pojawić się w piersiach guzki. Większość z nich jest nieszkodliwa i nie ma co panikować, lecz profilaktyka jest istotna i nie należy ignorować takich objawów.

Nie chcemy straszyć, lecz około 1 na 1000 kobiet w ciąży zachoruje na raka piersi. Może to być poważne zagrożenie dla zdrowia.