Przejdź do treści

Czy alkohol zabija plemniki?

Czas czytania: 3 minut

Jeśli chodzi o alkohol i płodność, dość często skupiamy się na kobiecie. Wiemy o szkodliwych skutkach picia w czasie ciąży, ale co z piciem przed ciążą? A jak alkohol wpływa na męskie plemniki? Czy to ważna sprawa? Czy w ogóle powinieneś się tym martwić?

Tak, powinieneś.

Alkohol, nawet w umiarkowanych ilościach, może wpływać na zdrowie seksualne. Może prowadzić do utraty libido i bezpłodności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Zaraz dowiedzieć się, jak alkohol wpływa na plemniki oraz płodność u mężczyzn i kobiet.

Jaka ilość alkoholu szkodzi plemnikom i płodności?

Spożywanie alkoholu podczas spotkań towarzyskich jest powszechne na całym świecie, ale intensywne picie ma wiele złych skutków zdrowotnych. Badanie z 2015 roku wykazało, że prawie 27 % osób w wieku 18 lat lub starszych upiło się w ciągu ostatniego miesiąca.

Badania pokazują, że intensywne, konsekwentne picie lub upijanie się mężczyzn minimum 5 drinkami w ciągu 2 godzin ma negatywny wpływ na plemniki. Ponad 14 drinków w tygodniu może obniżyć poziom testosteronu i wpłynąć na liczbę plemników.

U Kobiet pijących minimum 4 drinki (w ciągu 2 do 3 godzin) lub 8 lub więcej drinków tygodniowo również wpływa na płodność.

Jak alkohol wpływa na plemniki i płodność?liczbę plemników sperma ruchliwość plemników

Alkohol może wpływać na płodność, zmieniając liczbę, rozmiar, kształt i ruchliwość plemników.

U mężczyzn intensywne picie wpływa na płodność poprzez:

 • obniżenie poziomu testosteronu, hormonu folikulotropowego i hormonu luteinizującego oraz podniesienie poziomu estrogenów, które zmniejszają produkcję nasienia
 • kurczenie się jąder, co może powodować impotencję lub bezpłodność
 • zmieniające się uwalnianie gonadotropin, które wpływa na produkcję nasienia
 • powodując wczesny wytrysk lub zmniejszony wytrysk
 • zmiana kształtu, rozmiaru i ruchu zdrowych plemników

Łączenie narkotyków, takich jak marihuana lub opioidy z alkoholem również obniża płodność. Ponadto choroby wątroby spowodowane nadmiernym piciem mogą zmienić jakość nasienia.

Co więcej, ostatnie badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że narażenie na alkohol we wczesnym okresie rozwoju i późniejszym życiu prowadzi do zmian w DNA. To z kolei może prowadzić do zaburzeń związanych z używaniem alkoholu i innych dziedzicznych problemów zdrowotnych. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić ten związek.

Dobre wieści jest taka, że wpływ alkoholu na liczbę plemników jest odwracalny. Jedno badanie wykazało, że po zaprzestaniu spożywania alkoholu powrót do produkcji zdrowych plemników zajmuje 3 miesiące.

Jak alkohol wpływa na płodność u kobiet?

Alkohol może zmniejszyć szanse na zajście w ciążę. Według niedawnego badania, regularne intensywne picie może zmniejszyć płodność kobiet poprzez:

 • przerwanie cyklu miesiączkowego i owulacji, powodujące zmiany czynności jajników, znane jako brak miesiączki i brak owulacji
 • zmieniające się poziomy hormonów testosteronu, estradiolu i hormonu luteinizującego
 • powodując hiperprolaktynemię lub wysoki poziom prolaktyny we krwi

Badania również potwierdzają, że narażenie na alkohol w czasie ciąży jest szkodliwe. Płodowe zaburzenia ze spektrum alkoholowego są jednym z przykładów skutków ubocznych.

Jak zwiększyć płodność u mężczyzn?

zapłodnienie mity

Zdrowy styl życia jest kluczowym elementem zwiększania płodności. Nadmierne picie, stres, niepokój, nadwaga i palenie mogą szkodzić zdrowiu i płodności.

Nowe badanie wykazało, że ci, którzy stosowali zdrową dietę śródziemnomorską, mieli lepszą jakość nasienia. Było to szczególnie prawdziwe w przypadku osób jedzących więcej owoców, warzyw, owoców morza i zdrowych zbóż.

Oto jak możesz zwiększyć męską płodność:

 • regularne ćwicz w celu zwiększenia poziomu testosteronu
 • trening radzenia sobie ze stresem w celu utrzymania niskiego poziomu kortyzolu
 • przestrzegaj dobrych nawyków związanych ze snem
 • przedyskutuj swoje potrzeby żywieniowe z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy brakuje Ci witamin

Kiedy udać się do lekarza?

Styl życia, leki oraz uwarunkowania hormonalne lub genetyczne mogą odgrywać rolę w niepłodności. Zazwyczaj analiza męskich hormonów i nasienia mogą pomóc w identyfikacji problemów.

Możesz także wypróbować domowe zestawy testowe. Jednak te zestawy wskażą tylko liczbę plemników. Nie mówią ci o innych możliwych przyczynach niepłodności, takich jak jakość lub ruch plemników.

Najlepiej porozmawiać z lekarzem, jeśli masz obawy i rozważasz przebadanie nasienia.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy starasz się od jakiegoś czasu, czy dopiero zaczynasz planować rodzinę, nie ma lepszego czasu niż teraz, aby wprowadzić zdrowe zmiany w stylu życia.

Możesz zacząć od:

 • zadbaj o swoją wagą
 • przestrzegaj zdrowej diety
 • wprowadź regularne ćwiczenia
 • rzuć palenia i nadmierne picie
 • lecz wszelkich chorób przewlekłe, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, astma lub inne schorzenia
 • umów się na spotkanie z lekarzem, aby porozmawiać o wszelkich konkretnych problemach z płodnością.

Zawsze porozmawiaj ze swoim farmaceutą i lekarzem, zanim rozważysz jakiekolwiek dostępne bez recepty witaminy lub suplementy.