Przejdź do treści

Dlaczego pierdzisz podczas seksu? I jak temu zapobiec?

Czas czytania: 4 minut

To zupełnie normalne, że pierdzisz podczas seksu. Może się to wydawać zabawne lub upokarzające. Tak czy inaczej, sporadyczne uwalnianie gazów podczas seksu w postaci pierdnięcia lub jęknięcia – jest normalne. To fizjologiczna reakcja na połączenie napięcia i rozluźnienie mięśni.

Nasza anatomia praktycznie gwarantuje, że stosunek czasami zamieni się w niezręczny moment. Ale czy może się to zdarzyć zbyt wiele razy? Czy jest to coś, czemu można zapobiec lub co można kontrolować?

Czy to normalne, że pierdzisz podczas seksu?

Tak, to, że pierdzisz podczas seksu jest całkowicie normalne. U każdego z nas stale gromadzi się gaz w przewodzie pokarmowym, a podczas seksu czasami dochodzi do wypchnięcia go przez odbyt lub pochwę.

Podczas stosunku płciowego ruch (czy to penisa, palca, czy zabawki erotycznej) powoduje ucisk na odbyt. W przypadku seksu analnego nacisk ten jest bezpośredni, a w seksie dopochwowym dzieje się tak dlatego, że odbyt znajduje się obok ściany pochwy. W obu przypadkach nacisk może spowodować zmęczenie lub nieprawidłowe działanie mięśni (zwieraczy) zatrzymujących gaz w odbytnicy.

Chociaż pierdzenie podczas seksu jest normalne, nadmierne wzdęcia mogą być oznaką choroby podstawowej. Nie wahaj się i skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli zauważysz, że oddajesz gazy więcej niż 23 razy dziennie.

Czy gaz z pochwy podczas seksu jest normalny?

Gazy pochwowe (inaczej wzdęcia pochwy) są również normalne. Powietrze może zostać uwięzione w pochwie. Tak więc po usunięciu penisa, palca lub zabawki erotycznej mięśnie wokół genitaliów rozluźniają się i pozwalają na ucieczkę niewielkiej ilości gazów. To samo zjawisko może wystąpić podczas wkładania lub wyjmowania tamponów.

Gazy te mogą być głośne jak pierdnięcia, ale nie są śmierdzące. Dzieje się tak dlatego, że nie są produktem procesu trawiennego. To po prostu uwięzione powietrze wydostające się z organizmu. Wzdęcia pochwy mogą występować częściej, jeśli jesteś w ciąży, masz osłabione mięśnie dna miednicy lub często ćwiczysz.

Chociaż można się spodziewać tego podczas seksu, zaleca się skontaktowanie się z lekarzem, jeśli cierpisz na przewlekłe gazy z pochwy niezwiązane z seksem lub jeśli odczuwasz ból podczas seksu. Ważne jest, aby upewnić się, że nie masz innej choroby, takiej jak przetoka pochwowa, która czasami może zwiększać wzdęcia pochwy.

5 sposobów, aby temu zapobiec

Niestety nie ma sprawdzonego sposobu, aby zapobiec temu, że pierdzisz w dowolnym momencie, a tym bardziej podczas seksu. Jeszcze trudniej jest uniknąć gazów z pochwy, ponieważ nie mają one nic wspólnego z trawieniem. Mimo to możesz spróbować wykorzystać te rady.

(Pamiętaj, że z wyjątkiem wskazówki nr 5, wszystkie te zalecenia dotyczą pierdzenia.)

1. Uważaj na to, co jesz

Jeśli wiesz, że później czeka Cię intymność, spróbuj odpowiednio zaplanować posiłki.

Istnieją pewne pokarmy, które nasz organizm nie trawi zbyt łatwo, takie jak fasola, błonnik, produkty mleczne, produkty skrobiowe, warzywa krzyżowe, produkty o wysokiej zawartości siarki i alkohole. Być może nie będziesz w stanie ominąć wszystkich tych kategorii, ale każda drobnostka jest pomocna.

I pamiętaj, aby unikać wszelkich pokarmów, na które masz alergię, nietolerancję lub wrażliwość.

2. Wyeliminuj nasycanie dwutlenkiem węgla

Wszyscy wiemy, że gazowane napoje wytwarzają gazy – w końcu powodują bekanie! Możesz nie zdawać sobie sprawy, że powodują one również wdychanie znacznie większej ilości powietrza niż zwykle. A to, czego nie wyrzucisz, osadzi się w przewodzie pokarmowym, powodując wzdęcia i ostatecznie gazy.

3. Weź lek OTC

Jeśli zauważysz, że podczas seksu masz tendencję do wzdęć lub jeśli po posiłku odczuwasz wzdęcia,  zaleca się wcześniejsze zażycie leku przeciwgazowego dostępnego bez recepty.

4. Wypróżnij się wcześniej

Czasami najlepszą obroną jest dobry atak. Znajdź czas na toaletę przed imprezą. Wypróżnienie się lub wypuszczenie kilku pierdnięć, zanim zrobi się gorąco i ciężko, znacznie zwiększa Twoje szanse na przetrwanie seksu bez wzdęć.

5. Dowiedz się, które pozycje powodują wzdęcia

Nie ma niezawodnej pozycji, która uchroni Cię przed pierdzeniem lub gazami z pochwy podczas seksu, ale z pewnością są pewne pozycje, które zwiększają prawdopodobieństwo takiej sytuacji.

Jeśli żołądek nie daje ci spokoju i martwisz się, że pierdzisz, możesz usunąć z menu następujące pozycje, dopóki nie poczujesz się lepiej:

  • Pozycje wymagające dużego zginania, rozciągania lub nacisku na twój brzuch. Pierdzenie podczas zajęć jogi jest banałem nie bez powodu: zginanie, skręcanie i rozkładanie szeroko nóg powoduje wypychanie gazów dalej do przewodu pokarmowego.
  • Seks analny. Kiedy uprawiasz seks analny, wywierasz bezpośredni nacisk na odbyt, jednocześnie rozluźniasz mięśnie odbytu. Oznacza to, że „trzymanie pierdnięcia” tak naprawdę nie wchodzi w grę.

Ponieważ gazy z pochwy są naturalną konsekwencją seksu, trudno ich uniknąć. Jeśli czujesz się skrępowana faktem, że występują, rozważ unikanie pozycji „na pieska” lub jakiejkolwiek imitującej pozycję embrionalną. Te pozycje wtłaczają powietrze do kanału pochwy, a w końcu będzie musiało znaleźć ujście.

Pamiętaj jednak, że bez względu na to, ile zmian wprowadzisz w swoich nawykach seksualnych, nadal możesz spodziewać się, że od czasu do czasu pierdnięcia lub gazy przedostaną się do Twojej sypialni, ponieważ jesteś istotą ludzką. Nie powinnaś czuć się zobowiązana do zaprzestania robienia czegoś, co sprawia ci przyjemność tylko dlatego, że czasami powoduje to niezręczną chwilę.

Nie wstydź się: porozmawiaj ze swoim lekarzem

Typowe jest pierdzenie od 14 do 23 razy dziennie. Jeśli stwierdzisz, że Twój wynik jest trochę (lub dużo) wyższy, skontaktuj się z lekarzem. Może istnieć przyczyna fizyczna, którą można rozwiązać, np. nietolerancja pokarmowa, zaburzenia trawienia lub dysfunkcja dna miednicy.

To samo dotyczy nadmiernych wzdęć pochwy, czyli wzdęć, które nie występują podczas seksu, ćwiczeń fizycznych lub innych rodzajów penetracji pochwy, np. podczas badania miednicy.

I pamiętaj, nawet jeśli mieścisz się w przedziale od 14 do 23 pierdnięć i nawet jeśli tylko od czasu do czasu uwalniasz gazy z pochwy, zawsze dobrze jest powiedzieć lekarzowi, jeśli coś Cię niepokoi. Seks jest ważną częścią życia wielu ludzi, a Twój spokój ducha jest wart jednej lub dwóch niezręcznych rozmów.

Tagi: