Przejdź do treści

Przyczyny częstego oddawania moczu w nocy: czym jest nokturia?

Czas czytania: 6 minut

Dobry sen jest ważny dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, miliony ludzi się nie wysypiają z powodu nadmiernego sikania w nocy (nokturia). Jeśli jesteś jedną z nich, istnieje wiele możliwych powodów częstego sikania w nocy. Czytaj dalej, aby poznać potencjalne przyczyny zwiększonego oddawania moczu w nocy i dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Czy częste oddawanie moczu w nocy jest zjawiskiem powszechnym?

Częste oddawanie moczu w nocy jest popularnym problemem. W rzeczywistości doświadcza tego ponad połowa starszych dorosłych. W ich przypadku częste budzenie się w środku nocy w celu oddania moczu może prowadzić do braku snu i uczucia zmęczenia następnego dnia. U niektórych występuje również moczenie nocne spowodowane pilną potrzebą oddania moczu i/lub niemożnością szybkiego wstania z łóżka i udania się na czas do łazienki.

Ile razy normalne jest oddawanie moczu w nocy?

Normalne jest oddawanie moczu raz lub wcale w ciągu nocy. Kiedy ktoś budzi się częściej, należy przeprowadzić badania w celu ustalenia pierwotnej przyczyny i wykluczenia wszelkich problemów zdrowotnych, które mogą przyczyniać się do częstego oddawania moczu w nocy.

Co to jest nokturia?

Nokturia występuje, gdy budzisz się w nocy więcej niż raz, aby oddać mocz. Problem z moczem zakłóca cykl snu. Z biegiem czasu zaburzenia snu, takie jak nokturia, mogą zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, otyłości , cukrzycy, udaru mózgu, chorób nerek, chorób serca i innych przewlekłych schorzeń.

Co powoduje częste sikanie w nocy?seks nietrzymanie moczu

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nokturii. Niektóre są związane ze stylem życia i można nim łatwo zaradzić, inne natomiast wiążą się z chorobą podstawową, która może wymagać leczenia. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom częstego oddawania moczu w nocy.

Czynniki związane z wiekiem

Starsze osoby są bardziej narażone na nokturię niż młodsi, a przyczyna tego jest złożona. Np. zmiany hormonalne zachodzące wraz z wiekiem. Ponieważ poziom testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet spada wraz z wiekiem, układ moczowy może nie działać tak dobrze, jak kiedyś. Starsi mężczyźni i kobiety mogą mieć małą pojemność pęcherza, w wyniku czego nie są w stanie zgromadzić większej ilości moczu.

Zmiany fizyczne związane ze starzeniem się mogą również osłabiać mięśnie dna miednicy, które podtrzymują drogi moczowe. Kiedy te mięśnie stają się słabe, trzymanie moczu może być trudniejsze, co może zwiększać ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu w nocy. Ponadto osoby starsze mogą być bardziej narażone na schorzenia, które mogą przyczyniać się do częstego sikania w nocy, co omówimy za chwilę.

Problemy z moczem

W niektórych przypadkach przyczyną częstego oddawania moczu w nocy mogą być następujące problemy z moczem:

  • Pęcherz nadreaktywny: Ten stan występuje, gdy pęcherz kurczy się nieregularnie, co prowadzi do objawów ze strony układu moczowego, takich jak zwiększona częstotliwość i pilność, które mogą wystąpić w nocy i w ciągu dnia.
  • Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego: Nazywane również IC, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego to zapalenie pęcherza, które prawdopodobnie jest spowodowane czynnikami drażniącymi pęcherz, takimi jak pikantne potrawy, alkohol, napoje zawierające kofeinę i sztuczne słodziki.
  • Wielomocz nocny: ten stan to nadprodukcja moczu w nocy z powodu stanu zdrowia lub wyborów związanych ze stylem życia, takich jak picie zbyt dużej ilości płynów przed snem.
  • Globalny wielomocz: Globalny wielomocz to termin medyczny określający, kiedy organizm wytwarza zbyt dużo moczu w ciągu 24 godzin. Może wynikać z wielu tych samych przyczyn, co nocny wielomocz.
  • Problemy z pęcherzem: Jeśli Twój pęcherz nie jest w stanie zgromadzić wystarczającej ilości moczu ze względu na problemy strukturalne, możesz szybciej mieć pełny pęcherz i w rezultacie częściej oddawać mocz. Niedrożność dróg moczowych i pęcherza moczowego spowodowana kamieniami nerkowymi, łagodny rozrost prostaty (powiększenie prostaty) u mężczyzn i inne przyczyny mogą również przyczyniać się do nokturii.

Warunki medyczne

Nokturia może być objawem podstawowego problemu z inną częścią ciała. Niektóre schorzenia, które mogą być przyczyną nokturii, obejmują:

  • Zastoinowa niewydolność serca
  • Cukrzyca
  • Obrzęk podudzi
  • Powiększona prostata
  • Choroba serca
  • Nadciśnienie
  •  Stwardnienie rozsiane
  • Obturacyjny bezdech senny
  • Choroba Parkinsona
  • Wypadanie narządów miednicy
  • Zespół niespokojnych nóg

Ponieważ nokturia może być pierwszym poważnym objawem innych schorzeń, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli zaczniesz odczuwać częste oddawanie moczu w nocy.

Niektóre leki

Niektóre leki mogą być przyczyną częstego oddawania moczu w nocy, ponieważ zwiększają ilość moczu wytwarzanego przez organizm lub zmieniają sposób, w jaki organizm wytwarza i przechowuje mocz. Leki, które mogą być przyczyną nokturii, obejmują:

  • Beta-blokery stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi
  • Kofeinę można znaleźć w niektórych suplementach diety oraz w napojach gazowanych, kawie, herbacie i napojach energetycznych
  • Glikozydy nasercowe na choroby serca
  • Demeklocyklina, antybiotyk
  • Leki moczopędne stosowane w leczeniu zatrzymywania wody i wysokiego ciśnienia krwi
  • Lit stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa
  • Metoksyfluran, lek przeciwbólowy w postaci aerozolu do nosa
  • Fenytoina, lek przeciwdrgawkowy
  • Propoksyfen, opioidowy lek przeciwbólowy

W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać różne leki pacjentom, u których występuje nokturia z powodu przyjmowanych leków.

Styl życia a nokturia

Najczęstszą przyczyną nokturii jest styl życia. Niektóre nawyki, które mogą prowadzić do częstej potrzeby oddawania moczu w nocy, obejmują:

  • Picie zbyt dużej ilości wody i innych płynów w pobliżu łóżka
  • Picie alkoholu lub kofeiny wieczorem
  • Nieświadomie trenujesz swoje ciało, aby częściej oddawało mocz w nocy
  • Przyjmowanie leków zwiększających oddawanie moczu zbyt blisko pory snu

Dlaczego często sikam w nocy, ale nie w ciągu dnia?

Jak widać, istnieje wiele różnych powodów, dla których możesz często sikać w nocy, ale nie w ciągu dnia. Może to być coś tak prostego, jak ilość spożywanych płynów w ciągu dnia lub przyjmowane leki. Może to jednak również oznaczać, że cierpisz na niezdiagnozowaną chorobę lub że choroba, którą już zdiagnozowano, nie jest całkowicie pod kontrolą. Twój lekarz może pomóc ustalić przyczynę nokturii i zalecić sposoby rozwiązania problemu.

Zapobieganie i ograniczanie częstego sikania w nocy

Jeśli przyczyną nokturii jest stan chorobowy, taki jak wysoki poziom cukru we krwi spowodowany cukrzycą lub obniżony poziom tlenu z powodu bezdechu sennego, leczenie podstawowego problemu może pomóc złagodzić objawy. Jeśli częste oddawanie moczu wynika z problemów z układem moczowym, wieku lub stylu życia, możesz zrobić kilka rzeczy, aby potencjalnie zmniejszyć potrzebę oddawania moczu w nocy. Te wskazówki są dobrym punktem wyjścia do opracowania planu leczenia nokturii.

Uwzględnij zmiany stylu życia

Aby ograniczyć oddawanie moczu w nocy, wprowadź następujące zdrowe zmiany w stylu życia:

  • Aby zachować ogólny stan zdrowia i kontrolować wagę, stosuj dobrze zbilansowaną dietę i regularnie ćwicz.
  • Przed pójściem spać zrób coś relaksującego, na przykład przeczytaj książkę lub wykonaj ćwiczenia głębokiego oddychania.
  • Ogranicz spożycie płynów wieczorem, pijąc tylko niewielkie ilości przed snem.
  • W późnych godzinach dnia ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny.
  • Prowadź dziennik żywności, aby zidentyfikować pokarmy i napoje, które mogą pogorszyć objawy.
  •  Stwórz komfortowe środowisko, podkręcając termostat lub używając koców, ponieważ zimne warunki mogą powodować częstsze oddawanie moczu.
  • Noś pończochy uciskowe lub unieś nogi w nocy, aby pomóc rozprowadzić płyn po całym ciele.

Wypróbuj ćwiczenia kontrolujące pęcherz

Ćwiczenia Kegla i inne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy mogą pomóc w przypadku nocnego nietrzymania moczu. Ujędrniając mięśnie podtrzymujące pęcherz, możesz lepiej wstrzymywać mocz w nocy, dzięki czemu Twój sen będzie mniej zakłócany przez wypadki i wycieki.

Radzenie sobie z częstym oddawaniem moczu w nocy

Zmiany stylu życia mogą mieć wpływ na oddawanie moczu w nocy u wielu osób, ale te interwencje mogą wymagać czasu, aby przynieść rezultaty. W międzyczasie możesz znaleźć sposoby na lepsze radzenie sobie z częstym oddawaniem moczu w nocy.

Stosuj produkty chroniące pęcherz

Chęć oddania moczu może zakłócać sen, ale zmartwienie się i niepokój związany z moczeniem nocnym również mogą. Produkty do ochrony pęcherza na noc mogą pochłaniać wycieki, dzięki czemu Twoje łóżko będzie suche i zmniejszą stres związany z częstym oddawaniem moczu w nocy. Aby zapewnić najwyższy poziom ochrony, wybieraj bieliznę i podpaski przeznaczone do stosowania na noc. Jako dodatkowy środek ostrożności możesz umieścić pod sobą ochraniacze na łóżko.

Przestrzegaj dobrej higieny

Kiedy jesteś śpiący, może kusić szybki powrót do łóżka, gdy wystąpią wycieki. Może to jednak narazić Cię na ryzyko nieprzyjemnego zapachu ciała i podrażnienia skóry. Zmień ochraniacz na nietrzymanie moczu, gdy tylko zorientujesz się, że jest mokry. Aby szybko oczyścić skórę, wypróbuj nawilżone chusteczki , których możesz użyć, a następnie spłukać jak papier toaletowy. Następnie nałóż krem ​​ochronny za pomocą wygodnych chusteczek , aby chronić skórę przed wilgocią .

Kiedy porozmawiać z lekarzem?

Ponieważ nokturia może być spowodowana wszystkim, od nawyków pójścia spać po poważne problemy zdrowotne, ważne jest, aby porozmawiać ze swoim lekarzem o swoich objawach. Twój lekarz może określić przyczynę Twoich problemów i pomóc Ci zbadać możliwości leczenia, które pozwolą Ci lepiej spać w nocy.

Diagnozowanie nokturii

Zazwyczaj lekarze rozpoczynają diagnozowanie częstego oddawania moczu w nocy od zadawania pytań, omawiania historii choroby i przeprowadzania badania fizykalnego. Możesz pomóc swojemu lekarzowi, opisując objawy tak szczegółowo, jak to możliwe. Możesz na przykład zapytać: „Dlaczego sikam w nocy co 2 godziny?” lub „Dlaczego podczas snu doświadczam nieszczelności pęcherza?”

Przyjdź przygotowany z listą przyjmowanych leków. Pomocne może być również prowadzenie dziennika, w którym na kilka dni przed wizytą zapisuje się wszystkie spożywane pokarmy i napoje oraz pory ich spożywania.

Po podstawowym badaniu fizykalnym i rozmowie lekarz może zlecić pobranie próbki moczu w celu sprawdzenia, czy nie doszło do zakażenia dróg moczowych i sprawdzenia, czy w moczu znajduje się białko i inne składniki. Ponadto może zlecić badanie krwi, aby sprawdzić, jak dobrze działają nerki, oraz badania obrazowe, aby sprawdzić, czy jesteś w stanie całkowicie opróżnić pęcherz podczas oddawania moczu.

W niektórych przypadkach do postawienia diagnozy może być również konieczna cystoskopia. Podczas tego badania lekarz wprowadza do cewki moczowej małą kamerę, aby sprawdzić, czy nie występują problemy z drogami moczowymi. Otrzymasz znieczulenie, abyś czuł się komfortowo podczas badania.

Leczenie nokturii

W przypadku niektórych osób konieczne może być leczenie farmakologiczne, aby zaradzić nokturii. Lekarz może przepisać jeden z następujących leków:

  • Leki przeciwcholinergiczne: Leki te pomagają kontrolować skurcze mięśni, które powodują objawy nadreaktywności pęcherza i obejmują daryfenacynę, mirabegron, oksybutyninę i tolterodynę.
  • Desmopresyna: lek ten zmniejsza ilość moczu wytwarzanego przez nerki.
  • Alfa-blokery: Te leki na ciśnienie krwi są czasami przepisywane mężczyznom, którzy mają nokturię z powodu powiększenia prostaty. Należą do nich doksazosyna, prazosyna i terazosyna.
  • Miejscowe estrogeny: Zwiększanie poziomu estrogenów poprzez krążki dopochwowe, czopki i kremy może pomóc złagodzić objawy ze strony układu moczowego u kobiet po menopauzie.
  • Zastrzyki z botoksu: Wstrzyknięcie toksyny botulinowej A lub botoksu do mięśnia pęcherza moczowego może zmniejszyć objawy nadreaktywnego pęcherza, takie jak nokturia.

Oprócz leczenia lekarz może zalecić zmiany stylu życia, takie jak zapobieganie nadmiernemu przyjmowaniu płynów w nocy i naturalne środki, które mogą pomóc złagodzić objawy.