Przejdź do treści

Guzki na pochwie- 10 możliwych przyczyn

Czas czytania: 4 minut

Guzki na pochwie i sromie mogą być normalne lub mogą być oznaką stanu wymagającego pomocy medycznej. Oto 10 możliwych przyczyn zmian na skórze sromu i pochwy.

1. Torbiele sromu

Twój srom ma wiele gruczołów, w tym gruczoły łojowe, gruczoły Bartholina i gruczoły Skene’a. Torbiel może powstać, jeśli te gruczoły zostaną zatkane. Rozmiar torbieli jest różny, ale większość wydaje się być małymi, twardymi grudkami. Torbiele zwykle nie są bolesne, chyba że zostaną zakażone.

Torbiele zwykle ustępują bez leczenia. Jeśli torbiel zostanie zainfekowana, lekarz może ją osuszyć i przepisać antybiotyki, jeśli pojawią się oznaki infekcji.

2. Torbiele pochwy

Istnieje kilka rodzajów torbieli pochwy. Torbiele pochwy to twarde guzki na pochwie. Zwykle są one wielkości ziarnka grochu lub mniejsze. Torbiele inkluzyjne pochwy są najczęstszym rodzajem torbieli pochwy. Czasami tworzą się po porodzie lub urazie pochwy.

Torbiele pochwy zwykle nie są bolesne. Rzadko są powodem do niepokoju, chyba że powodują dyskomfort podczas seksu. Czasami torbiele pochwy muszą być drenowane lub usuwane chirurgicznie.

3. Plamy Fordyce’a

Plamy Fordyce’a lub gruczoły łojowe to małe białe lub żółto-białe guzki wewnątrz sromu. Plamy te znajdują się również na ustach i policzkach. Zwykle pojawiają się po raz pierwszy w okresie dojrzewania, a wraz z wiekiem pojawia się ich więcej. Plamy Fordyce’a są bezbolesne i nieszkodliwe.

4. Żylaki

suchość pochwy pochwa jest sucha ból swędzenie

Żylaki to spuchnięte żyły, które mogą pojawić się wokół sromu. Występują w około 10% ciąż lub z wiekiem. Pojawiają się jako niebieskawe wypukłe guzki lub okrągłe spuchnięte żyły wokół warg sromowych mniejszych i większych. Możesz nie odczuwać bólu, ale czasami mogą być ciężkie, powodować swędzenie lub krwawienie.

Kobiety w ciąży zwykle nie wymagają leczenia, ponieważ żylaki ustępują zwykle około 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Często powracają z następną ciążą.

Szacuje się, że rozwinie je około 4% wszystkich kobiet. W przypadku kobiet niebędących w ciąży mogą być kłopotliwe lub powodować dyskomfort podczas stosunku lub długiego stania. Lekarz, który jest specjalistą w zakresie chirurgii i leczenia żył może leczyć ten stan.

5. Wrastające włosy

Golenie, woskowanie lub przyciąganie włosów łonowych zwiększa ryzyko wrastających włosów łonowych. Może to spowodować powstanie małego, okrągłego, czasem bolesnego lub swędzącego guzka. Guzek może być wypełniony ropą, a skóra wokół guza może również stać się ciemniejsza.

Nie próbuj samodzielnie wyrywać wrastających włosków. To może prowadzić do infekcji. W większości przypadków ustąpi bez leczenia. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli stan się zaogni. To może być oznaka infekcji.

6. Tagi skóry pochwy

Tagi skórne to małe, wystające płatki dodatkowej skóry. Nie powodują problemów ani dyskomfortu, chyba że coś je pociera i zostaną podrażnione. Jeśli Twoje tagi na skórze są uciążliwe, lekarz może je usunąć chirurgicznie lub laserem.

7. Liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy jest rzadką chorobą skóry, która dotyka głównie kobiety po menopauzie. Najczęściej występuje na sromie i okolicy odbytu. Objawy mogą obejmować:

 • swędzenie, często silne
 • cienka, błyszcząca skóra, która może łatwo rozerwać
 • białe plamy na skórze, które z czasem mogą stać się plamami cienkiej, pomarszczonej skóry
 • krwawienie lub siniaki
 • pęcherze, które mogą być wypełnione krwią lub nie
 • ból podczas oddawania moczu lub podczas seksu

Liszaj twardzinowy jest zwykle leczony kremem lub maścią kortykosteroidową. Może powrócić po leczeniu. Kobiety z liszajem twardzinowym mają nieco zwiększone ryzyko zachorowania na raka sromu.

8. Opryszczka narządów płciowych

kobieta pochwa swędzi

Opryszczka narządów płciowych to infekcja wywołana wirusem opryszczki pospolitej. Opryszczka jest przenoszona przez seks waginalny, oralny lub analny. Często objawy są tak łagodne, a osoby z opryszczką nie są świadome, że mają tę chorobę.

Pierwszy wybuch opryszczki może wywołać objawy podobne do grypy , w tym:

 • gorączka
 • obrzęk gruczołów
 • duże rany
 • ból genitaliów, pośladków i nóg

Później objawy opryszczki narządów płciowych obejmują:

 • mrowienie lub swędzenie
 • wiele czerwonych guzków, które zamieniają się w bolesne pryszcze lub pęcherze
 • małe wgniecenia, czyli owrzodzenia

Objawy opryszczki często ustępują, aby ponownie powrócić. Z biegiem czasu większość ludzi doświadcza coraz mniej poważnych zakażeń.

Nie ma lekarstwa na opryszczkę narządów płciowych, ale nasilenie i czas trwania objawów można kontrolować za pomocą leków przeciwwirusowych.

Nie powinnaś uprawiać seksu, jeśli masz widoczne opryszczki. Używanie prezerwatyw podczas seksu znacznie zmniejszy ryzyko zachorowania na opryszczkę.

9. Brodawki narządów płciowych

Brodawki narządów płciowych są spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego ( HPV ). Są rozprowadzane przez seks waginalny i analny. Rzadziej rozprzestrzeniają się poprzez seks oralny.

Wiele osób ma brodawki narządów płciowych i nie wie o tym. Jeśli masz objawy, mogą one obejmować:

 • skupiska małych guzków w kolorze skóry
 • szorstkie plamy blisko rozmieszczonych brodawek, czasami opisywane jako przypominające kalafior
 • swędzenie lub pieczenie

Brodawki narządów płciowych mogą rosnąć na sromie, odbycie lub w pochwie. Nie ma sposobu na wyleczenie brodawek narządów płciowych, ale mogą one zostać usunięte przez lekarza lub za pomocą kremu na receptę, lasera lub zabiegu chirurgicznego. Nie należy używać środków do usuwania brodawek dostępnych bez recepty.

Niektóre typy HPV mogą zwiększać ryzyko raka szyjki macicy. Jeśli masz brodawki narządów płciowych, ważne jest, aby udać się do lekarza na badanie cytologiczne, aby określić, jaki rodzaj wirusa HPV je spowodował.

10. Nowotwór

Nowotwory sromu są rzadkie, a nowotwory pochwy są jeszcze bardziej niespotykane. Objawy stanów przednowotworowych i nowotworowych mogą obejmować:

 • rany lub guzy na sromie
 • kolor skóry, który jest jaśniejszy lub ciemniejszy niż otaczająca go skóra
 • pogrubione plamy na skórze
 • swędzenie, pieczenie lub ból
 • owrzodzenia, które nie goją się w ciągu kilku tygodni
 • nietypowe krwawienie lub wydzielina

Rak sromu występuje częściej u starszych kobiet i kobiet palących. Jesteś również bardziej narażony na ryzyko, jeśli jesteś zarażona wirusem HPV.

Jak się leczy guzki na pochwie?

pochwa

Guzki na pochwie często nie wymagają leczenia. Jeśli potrzebna jest opieka medyczna, leczenie zależy od przyczyny.

Guzki na pochwie w większości można leczyć w domu. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić objawy:

 • Jeśli masz cysty, bierz ciepłe kąpiele kilka razy dziennie przez kilka dni. To może pomóc drenażowi torbieli.
 • Unikaj noszenia ubrań, które ocierają srom.
 • Noś majtki wykonane z naturalnego materiału, takiego jak bawełna. Naturalne materiały są oddychające i pomagają utrzymać genitalia w chłodzie i suchości.