Przejdź do treści

Obwisłe jądra- czy można coś z tym zrobić?

Czas czytania: 3 minut

Większość mężczyzn zauważa, że ​​ich moszna, worek skóry, w którym znajdują się jądra, zaczyna obwisać wraz z wiekiem. Ten proces może rozpocząć się już w wieku nastoletnim. Obwisłe jądra są naturalną częścią procesu starzenia i niekoniecznie oznaczają, że coś jest nie tak z moszną lub jądrami. Jeśli jednak twoja moszna wygląda na spuchniętą lub zniekształconą, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Mogą to być objawy choroby wymagającej leczenia.

Dlaczego mam obwisłe jądra?

Twoje jądra naturalnie zwisają, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze do produkcji plemników. Podczas gdy temperatura twojego ciała zwykle wynosi około 36,6 st. C, twoje jądra muszą być o kilka stopni chłodniejsze, aby wspierać zdrową produkcję plemników.

Odruch kremasterowy kontroluje, jak blisko przylegają jądra do obszaru pachwiny, aby utrzymać stałą temperaturę. Twoje jądra naturalnie zwisają z ciała, ale kiedy jest zimno, odruch kremasterowy przyciąga je bliżej pachwiny, aby utrzymać je w cieple. Jądra mają tendencję do zbliżania się do ciała, gdy jesteś podniecony seksualnie, więc mogą wyglądać mniej obwiśle przed lub w trakcie seksu.

Pamiętaj, że niektórzy mężczyźni mają po prostu niżej wiszące jądra niż inni. Elastyczność skóry do rozciągania i powrotu do normalnego stanu, różni się znacznie w zależności od mężczyzny. Skóra traci elastyczność wraz z wiekiem, powodując zmarszczki i u wielu mężczyzn i obwisłe jądra.

Czy można zoperować obwisłe jądra?

mosznoplastyka

Chociaż obwisłe jądra są całkowicie normalne, niektórzy nie lubią ich wyglądu. W niektórych przypadkach może pomóc procedura zwana plastyką moszny lub redukcją moszny. Usuwają one dodatkową skórę z moszny, co może sprawić, że będzie mniej obwisła.

Plastyka moszny jest zabiegiem ambulatoryjnym, co oznacza, że ​​możesz wrócić do domu w dniu zabiegu. Wykonanie zajmuje tylko około 30 do 60 minut. Będziesz potrzebował około tygodnia, aby dojść do siebie, chociaż możesz odczuwać ból przez kilka tygodni po operacji.

Jeśli rozważasz przeprowadzenie redukcji moszny, upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie opcje, konsultując się z więcej niż jednym chirurgiem.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu upewnij się, że rozumiesz możliwe skutki. Podczas gdy plastyka moszny może sprawić, że jądra będą wyglądać mniej obwisłe, efekt ten często zanika wraz z wiekiem.

Czy ćwiczenia pomagają na obwisłe jądra?

Internet jest pełen rad i sztuczek, które sprawią, że twoje jądra będą mniej obwisłe. Wiele z nich obejmuje ćwiczenia, takie jak:

 • trzymanie mięśni cewki moczowej podczas ściągania moszny
 • podnoszenie moszny w kierunku brzucha
 • ćwiczenia Kegla

Te ćwiczenia mogą wydawać się łatwym rozwiązaniem, ale nie ma naukowych dowodów na to, że działają. Elastyczność skóry, temperatura i odruchy mięśni kremasterowy wpływają na wygląd moszny. Oprócz operacji nie ma sposobu, aby rozwiązać wszystkie te czynniki.

Czy można zapobiec zwisaniu jader?

Zwiotczenie skóry jest naturalną częścią procesu starzenia i nie ma sposobu, aby całkowicie temu zapobiec. Nawet jeśli zdecydujesz się na operację, skóra moszny w końcu zacznie zwisać.

Możesz jednak spowolnić utratę elastyczności skóry poprzez:

 • picie dużej ilości wody
 • regularne ćwiczenia (około 30 minut lekkich ćwiczeń każdego dnia).
 • niepalenie
 • ograniczenie spożycia alkoholu
 • nawilżanie skóry naturalnym, bezzapachowy balsam
 • dostarczeniem w diecie dużej ilości witamin A, B, C i E oraz sorbitolu i kwasów tłuszczowych omega 3

Pamiętaj, że twoje jądra muszą być w stanie zbliżać się i oddalać od ciała, w zależności od temperatury. W rezultacie skóra moszny prawdopodobnie zawsze będzie bardziej obwisła niż reszta twojej skóry. Możesz nie lubić wyglądu zwiotczałej skóry, ale jest to ważna cecha moszny, która jest niezbędna do produkcji nasienia.

Obwisłe jądra a mity

siniak na jądrze jądra jądro jest większe niż drugie

Oprócz ćwiczeń istnieje kilka innych wskazówek, które obiecują, że twoje jądra będą mniej obwisłe:

 • Noszenie obcisłej bielizny. Może to sprawić, że twoje będą chwilowo mniej obwisłe, ale powrócą do swojej zwykłej pozycji, gdy tylko zdejmiesz bieliznę.
 • Używanie kremów, balsamów lub olejków. To wszystko może pomóc nawilżyć skórę i spowolnić utratę elastyczności, ale nic nie może całkowicie zatrzymać tego procesu. Unikaj wszelkich środków nawilżających, gdzie producenci twierdzą, że sprawiają, że twoje jądra będą mniej obwisłe. Są one zwykle znacznie droższe niż zwykłe balsamy do ciała i nie dają żadnych dodatkowych korzyści.
 • Przyjmowanie witamin lub hormonów. Podobnie jak środki nawilżające, witaminy mogą pomóc spowolnić utratę elastyczności skóry. Jednak żadne witaminy ani hormony nie odwrócą tego procesu. Unikaj wszelkich suplementów lub zabiegów, które twierdzą, że leczą zwiotczałe jądra.
 • Mniej masturbacji. Masturbacja i inne czynności seksualne nie mają wpływu na elastyczność skóry ani rozmiar jąder. W rzeczywistości erekcja może czasami sprawić, że twoje jądra będą mniej obwisłe.

Podsumowanie

Zwiotczenie jest wbudowaną funkcją moszny, która pozwala jądrom wytwarzać zdrowe plemniki. Wraz z wiekiem ta cecha może stać się bardziej zauważalna, ponieważ Twoja skóra naturalnie zaczyna tracić elastyczność.

Chociaż nie możesz nic zrobić, aby odwrócić lub zatrzymać ten proces, możesz spróbować wprowadzić pewne nawyki, takie jak picie dużej ilości wody, aby to spowolnić. Jeśli zwiotczenie powoduje niepokój, zawsze możesz porozmawiać z lekarzem o plastyce moszny, aby usunąć dodatkową skórę.