Przejdź do treści

Stosunek przerywany, czy jest naprawdę skuteczny?

Czas czytania: 3 minut

Jeśli stosujesz stosunek przerywany, aby zapobiec ciąży, to jest to zrozumiałe. Jest to w zasadzie najłatwiejsza (i najtańsza) forma kontroli urodzeń, jeśli chcesz odstawić prezerwatywy oraz nie chcesz stosować antykoncepcji hormonalnej. Ale metoda stosunku przerywanego nie jest niezawodna. A ochrona w czasie seksu wiąże się nie tylko z nieoczekiwaną ciążą.

Na czym polega stosunek przerywany?

Metoda stosunku przerywanego jest formą kontroli urodzeń stosowaną podczas seksu pochwowego, aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę.

W tej metodzie chodzi o to, że penis jest wyciągany z pochwy przed wytryskiem, a ejakulacja odbywa się poza ciałem kobiety. Zmniejsza to ryzyko dotarcia plemników do komórki jajowej, ale poczęcie nadal jest możliwe. Plemniki nadal mogą dostać się do pochwy, nawet jeśli wyciągniesz penisa.

Jak skuteczne jest stosunek przerywany?

Ta metoda nie jest tak skuteczne w zapobieganiu ciąży z powodu pre-ejakulacji, czasu wytrysku i błędu ludzkiego.

Szacuje się, że 4 na 100 kobiet zajdzie w ciążę, jeśli bezbłędnie zastosujecie stosunek przerywany. Ale oczywiście większość ludzi nie jest idealna, więc realistycznie około 22 na 100 kobiet zachodzi w ciążę rocznie stosując ta metodę. Oznacza to, że około 1 na 5 kobiet prawdopodobnie zachodzi w ciążę przy użyciu metody stosunku przerywanego.

Jeśli chcesz porównać inne metody kontroli urodzeń, zauważa, że ​​prezerwatywy są skuteczne w około 82 %, pigułka antykoncepcyjna w 91%, a wkładka domaciczna w 99%.

Czy wcześniejsze wyciągnięcie penisa może doprowadzić do ciąży?

produkcja plemników

Tak, nawet idealne wyciągnięcie może prowadzić do ciąży i jest bardzo prawdopodobne, że nie robisz tego dobrze.

Źle obliczony lub przedwczesny wytrysk może przypadkowo uwolnić plemniki podczas wytrysku. A nawet wytrysk w pobliżu pochwy zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się plemników do komórki jajowej.

Jeśli bezbłędnie wyliczyliście czas wytrysku, nadal istnieje szansa, że ​​możesz zajść w ciążę z prejakulatu. Ten płyn uwalniany z penisa podczas podniecenia naturalnie nie zawiera plemników, ale może przenosić plemniki zalegające w cewce moczowej po masturbacji lub seksie.

Jak prawidłowo stosować stosunek przerywany?

Metoda stosunku przerywanego nigdy nie może być w 100% skuteczna w zapobieganiu ciąży. Istnieje jednak kilka sposobów na zmniejszenie tego ryzyka.

  • Wyczucie czasu. W tej metodzie chodzi o czas. Penis musi zostać wyciągnięty przed wytryskiem. Spróbuj poćwiczyć podczas masturbacji lub z prezerwatywą, aby nauczyć się sygnałów twojego ciała.
  • Środek plemnikobójczy. Ta substancja chemiczna może unieruchamiać i zabijać plemniki. Występuje w postaci żelu, kremu, pianki i czopka. Pamiętaj tylko, że działa najlepiej w połączeniu z innymi formami kontroli urodzeń.
  • Komunikacja. Przed zastosowaniem tej metody należy zawsze omówić potencjalne zagrożenia. Upewnij się, że ty i twoja partnerka czujecie się całkowicie komfortowo, zanim zaczniecie ją stosować.

Skuteczniejsze metody kontroli urodzeń

wytrysk wsteczny

Nie jesteś pewien, czy metoda stosunku przerywanego jest dla Ciebie odpowiednia? Bez obaw! Oto zestawienie bardziej skutecznych metod kontroli urodzeń.

  • Prezerwatywy. Prawidłowo używane prezerwatywy działają w 98% przypadków. Są również doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV .
  • Tabletki antykoncepcyjne. Te tabletki hormonalne zapobiegają ciąży w 99% przypadków, gdy są prawidłowo stosowane. Ale realna skuteczność jest bliższa 91% z powodu nieprawidłowego użytkowania.
  • Wkładki antykoncepcyjne. Te urządzenia w kształcie litery T są wkładane do macicy. Wykonane z miedzi mogą zapobiegać ciąży do 12 lat, podczas gdy hormonalne mogą być skuteczne od 5 do 7 lat. Są bardzo skuteczne i działają przez ponad 99% czasu.
  • Zastrzyk hormonalny. Ten zastrzyk zapobiega owulacji i powoduje pogrubienie śluzu szyjkowego. Minusem jest, że trzeba powtarzać zastrzyk co 12 tygodni. Prawidłowo stosowany jest skuteczny w ponad 99%. Skuteczność spada, jeśli nie zastosujesz zastrzyków na czas.

Czy stosunek przerywany chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie! Stosunek przerywany nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową .

Porozmawiaj ze swoim partnerem o chorobach przenoszonych drogą płciową i wybierz metodę barierową, taką jak prezerwatywy, aby zapewnić bezpieczniejszy seks.

Potrzebujesz planu awaryjnego?

suplementy na erekcje

Wypadki się zdarzają, ale jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji, nadal istnieje plan B.

Pigułka „dzień po” jest skutecznym sposobem zapobiegania ciąży po stosunku. Jest skuteczna w 95%, jeśli zostanie przyjęty w ciągu 24 godzin od seksu, a 61% w przypadku przyjęcia w czasie 48 do 72 godzin po stosunku.

Pamiętaj, że te statystyki mogą nie być całkowicie dokładne. Niektóre badania sugerują, że „tabletka po” nie działa tak dobrze u kobiet, które mają wskaźnik maksymalnego ciała (BMI) powyżej 25.

Możesz również założyć miedzianą wkładkę domaciczną w ciągu 5 dni po stosunku, aby zapobiec ciąży. A to jest metoda kontroli urodzeń, która może trwać do 12 lat.

Podsumowanie

Stosunek przerywany może być stosowana do kontroli urodzeń, ale zdecydowanie nie jest to najlepszy sposób na zapobieganie ciąży.

Ma około 22% awaryjności i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. I nawet jeśli robisz to perfekcyjnie, zawsze istnieje szansa na zajście w ciążę, gdy plemniki znajdują się w pobliżu pochwy.

Bardziej skuteczne opcje kontroli urodzeń, takie jak prezerwatywy, wkładki domaciczne lub pigułki, zapewnią większe szanse na zapobieganie ciąży.